תפריט עמוד

מלח הארץ – לתעד את המתעד

"מלח הארץ", סרט תיעודי של הבמאי וים ונדרס, עוקב אחר עבודתו של סבסטיאו סלגדו, מחשובי הצלמים בעולם. התוצאה עוצמתית ומרגשת

סבסטיאו סלגדו, צלם ברזילאי מהחשובים בעולם, החל את דרכו המקצועית בתחום שונה לגמרי. אחרי שסיים תואר שני בכלכלה, הוא החל לעבוד בחברת קפה בינלאומית ולאחר מכן בבנק העולמי. במסגרת תפקידו נסע פעמים לאפריקה, שם החל לתעד במצלמה את שראו עיניו: העוני, העבודה הקשה, המחלות והסבל, לצד רגעים משפחתיים אינטימיים, שמחות קטנות ועוד. בראשית שנות השבעים נטש סלגדו את תחום הכלכלה והחל להתמקד בצילום תיעודי ומאז לא הניח את המצלמה ולא הפסיק לצלם.

סלגדו הוא לא מסוג הצלמים שיושבים בבית ומצלמים את ילדי השכנים או את הפרחים והפרפרים בגינה. חמש יבשות ויותר ממאה מדינות הוא חצה במהלך השנים, כשהוא מתעד את רוב האירועים הבולטים והסכסוכים הגדולים של העשורים האחרונים. בשנים האחרונות הוא עובד על פרויקט אדיר ממדים, "בראשית", שבו הוא מתעד שבטים ונופים פראיים, שטרם נחשפו בפני האדם המערבי.

תיעוד של נופים ושבטים שאינם מוכרים לאדם המערבי

הבמאי האגדי וים ונדרס ("מלאכים בשמי ברלין", "פריז טקסס", "פינה") יצא בעקבותיו של סלגדו, בחברת בנו ג'וליאנו ריברו סלגדו, כדי לתעד את עבודתו על פרויקט "בראשית". וכך אנחנו מקבלים תיעוד כפול – סלגדו מצלם ומצולם בעת ובעונה אחת. התוצאה – "מלח הארץ", סרט עוצר נשימה, שמשלב מראות מדהימים של טבע ואנשים, מהסוג שישאיר אתכם פעורי פה.

הסרט "מלח הארץ" זכה בפרס חבר השופטים בתחרות מבט מסוים בפסטיבל קאן 2014 והיה מועמד לפרס האוסקר 2015 בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "למי שלא מכיר את יצירתו של סלגדו, וגם למי שכן – הסרט הזה הוא בגדר תגלית. למרות היופי השמימי של הצילומים, אלו דווקא המילים של סלגדו והמרואיינים שחודרות עמוק ללב", כך כתב על "מלח הארץ" קנת טוראן מהלוס אנג'לס טיימס.


סלגדו. לא מהצלמים שיושבים בבית ומתעדים את הפרחים בגינה

מלח הארץ. בימוי: וים ונדרס, ג'וליאנו ריברו סלגדו; צרפת, 2014. 100 דקות. דובר צרפתית, מתורגם לעברית. מופץ על ידי סרטי יונייטד קינג. הסרט עולה לאקרנים בישראל ב-19 במרץ 2015.

טריילר של הסרט מלח הארץ:

 

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.