תפריט עמוד

ללכת על הקצה – ריגושים בטיול

למי שמחפש להוסיף ריגושים לטיול, אולי אפילו קמצוץ של סכנה, יש לנו כמה הצעות שיקפיצו לכם את האדרנלין - מצלילת מערות, דרך הצצה ללוע של הר געש פעיל ועד לסיורים עירוניים בשכונות עוני קשוחות

אף פעם אי אפשר לדעת איפה הצרות יתפסו אתכם. זה לא חייב להיות במהלך רפטינג סוער בנהר דרום אמריקאי או בטרק רגלי אי שם במרכז אפריקה. באותה מידה אתם יכולים להחליק במדרגות בדרך לארוחת הבוקר במלון בוטיק בריביירה הצרפתית ולשבור את הרגל בשבר מורכב המצריך ניתוח חירום (סיפור אמיתי לגמרי). בכל טיול, גם למקומות המוכרים והמתוירים ביותר, יש מידה של סיכון. אבל אם נרצה להימנע מסיכונים בכל מחיר, אנחנו יכולים מראש לוותר על הטיול ולהישאר בבית, רצוי בלי לצאת לרחוב, כי הרי מי יודע מה יקרה מעבר לפינה…

כיוון שפעילויות מיוחדות, טיולים באזורים רגישים ונטילת סיכונים (מבוקרת, כמובן) מעשירים את חווית הטיול לאין ערוך, חשוב לרכוש ביטוח ספורט אתגרי לפני שיוצאים לדרך. עכשיו, כשאתם מצוידים כמו שצריך ומבוטחים נגד כל צרה שעלולה לבוא, בואו נבחן כמה פעילויות שישדרגו את הטיול שלכם ויוסיפו לו ניצוץ של התרגשות.

נטילת סיכונים (מבוקרת כמובן) מעשירה את חווית הטיול, רק אל תשכחו להצטייד בביטוח מתאים… | צילומים: שאטרסטוק

הרפתקאות מים
מים יכולים להרגיע גם הנפש הסוערת ביותר. דמיינו את רחש גלי הים, את טיפות הטל הנוטפות מעצי היער או את פכפוך המים בנחל קטן הזורם בלב שדה ירוק. אבל מים גם מספקים את הריגושים הכי גדולים שאפשר לתאר.

אחת הפעילויות המהנות והמרגשות הקשורות למים היא רפטינג. רפטינג, מהמילה raft, רפסודה באנגלית, מכונה גם שייט במים לבנים, על שום הקצף הלבן המלווה את האשדות שבנהר. רפטינג מדורג על פי האתגרים שהנהר מעמיד, כשדרגה 1 פירושה נהר שקט ורגוע ודרגה 6, הגבוהה ביותר, משמעותה נהר שוצף ומסוכן שרק שייטים מנוסים מאוד מורשים להתמודד איתו. רמת הרפטינג אינה קבועה והיא משתנה בהתאם לעונות השנה, לכמות המים הזורמת בנהר, למהירות הזרימה ועוד. בעקרון, כל אחד יכול להתנסות ברפטינג, ודאי ברמה 1 עד 3, אבל חשוב לבדוק אם חברת השייט שבחרתם מהימנה, האם המדריכים מנוסים והאם הם מציעים את כל ציוד הבטיחות הנדרש. אם אתם רואים שלא מחלקים לכם קסדות או שאתם מקבלים משוט ליד ומובלים לסירה, ללא כל הדרכה או הסבר, בטלו מיד את העסקה וחפשו חברת רפטינג אחרת.

רפטינג בנהר שוצף בבולגריה. חוויה רטובה ומקפיצת אדרנלין 

ריגוש מסוג אחר נמצא מתחת למים – בצלילת מערות. יש כמה סוגים של צלילת מערות, במקרה של מערות ימיות, הנמצאות בעומק הים, יש צורך בניסיון עשיר ובידע טכני, שכן הצלילה נעשית בעומק רב וההיחלצות מהמערה בעת צרה מסובכת ומורכבת יותר מזו שבצלילה רגילה. אבל אפשר גם לצלול במערות מסוג אחר, לאו דווקא בים. בחצי האי יוקטן בדרום-מזרח מקסיקו יש מערכת של בולענים שהתמלאו במי תהום. הבולענים הללו, הנקראים סנוטות, נחשבו לקדושים לבני המאיה והם נהגו להשליך לתוכם קורבנות אדם כדי לרצות את האלים. הסנוטות מובילות למערכת של מערות תת קרקעיות המוצפות במים והצלילה בהן חושפת עולם קסום ומרתק. גם בסביבות העיירה בוניטו שבאזור הפנטנל בברזיל, אפשר לצלול במערות טבעיות, שהירידה אליהן נעשית בסנפלינג לאורך עשרות מטרים, דבר המוסיף עוד רובד של ריגוש לצלילה הלא שגרתית.

צלילה בסונוטה, מערה תת קרקעית, במקסיקו

אל בטן האדמה
הקרקע אמנם נראית מקום בטוח ויציב יותר מאשר גופי מים, אבל גם האדמה טומנת בחובה הפתעות, ריגושים וכן, גם סכנות. במיוחד אם עוזבים את פני השטח השטוחים. בין הפעילויות המיוחדות שאפשר להתנסות בהן במהלך טיול היא הצצה ללוע של הר געש. ברחבי העולם יש כמה הרי געש פעילים שאפשר לטפס לראשם (ברגל, ברכבל או ברכב מיוחד) ולהציץ לתוך הלוע המעשן. כמובן שבתקופות שבהן הר הגעש מתפרץ הטיפוס עליו אסור בהחלט, אבל בשאר הזמן זאת חוויה יוצאת דופן ומרתקת, שתורמים לה הריחות הגופרתיים, הסלעים החמים שמאיימים להמיס את סוליות הנעליים וסלסולי הקיטור שמיתמרים מסביבכם. בין הרי הגעש שאפשר ומומלץ לטפס עליהם: הר אטנה בסיציליה, הר סטרמבולי הנמצא באי בעל אותו שם מצפון לחופי סיציליה, הר קילוואה בהוואי והר אסו, באי קיושו ביפן.

מטיילים מטפסים לראשו של הר סטרמבולי, הר געש פעיל באי מול חופי סיציליה

מי שמעדיף את הקרקע שלו קרה יותר, אבל לא רוצה לוותר על חוויות מלאות אדרנלין, יכול לצאת לטרק רגלי בקניונים עמוקים ומרשימים במיוחד. בין אם אתם מטיילים על גדת הקניון, כשהקרקעית נמצאת עשרות מטרים מתחתכם, או שאתם יורדים בשביל צר המתפתל כלפי מטה, כשמצד אחד נפערת תהום אדירה – הריגוש מובטח. בין הקניונים הדרמטיים ביותר שכדאי לטייל בהם: הגרנד קניון באריזונה, שהוא גם הקניון הגדול בעולם; קניון ויקוס בצפון יוון, הקניון העמוק ביותר באירופה; ערוץ דילוג הנמר בסין, אחד הקניונים העמוקים בעולם. בכל אחד מהקניונים האלה מצפות לכם חוויות הליכה מאתגרות, כולל עליות וירידות תלולות, ותצפיות נוף מרהיבות.

מצד אחד קיר המצוק ומהצד השני – תהום. מטייל בערוץ דילוג הנמר בסין, אחד הערוצים העמוקים בעולם

הצד האחר של העיר
האולימפיאדה בריו הסתיימה, הדגלים קופלו, הלפיד האולימפי כבה, אבל הריגושים של העיר המדהימה הזאת נותרו חרוטים בלבבות מיליוני הצופים שישבו מרותקים למסך הטלוויזיה. זה הזמן לצאת להכיר את ריו דה ז'יינרו, אחת הערים היפות והמלהיבות בעולם, אבל לא רק את הצד הנוצץ שהתגלה בזמן האולימפיאדה, אלא גם חלקים אחרים שנשארים על פי רוב מחוץ למסלול הרגיל. הפאבלות, אותן שכונות עוני המטפסות בצפיפות ממרכז ריו לאורך צלע ההר, מכילות חיים שלמים שהמבקרים לרגע לא פוגשים. למרות השם הרע שיצא להן, כאזור של פשע וסכנה, הפאבלות הן מקום מרתק לביקור והן חושפות את אורח החיים האמיתי של רבים מתושבי העיר. הדרך הטובה ביותר להכיר את הפאבלות היא בסיור מודרך – המדריכים הם לרוב בני הפאבלות שיודעים לקחת אתכם דרך הסמטאות הצרות אל בתי הקפה, החנויות הנחבאות ובתי המלאכה הקטנים. זוהי הזדמנות טובה (ובטוחה) להכיר אורח חיים שונה לגמרי ממה שתפגשו בחוף אימפנמה או בטיילת של קופקבנה.

הבתים הצפופים של הפאבלות, שכונות העוני של ריו דה ז'יינרו  

סיור עירוני נוסף בשכונות שהגורל לא האיר להן פנים תוכלו לחוות בסווטו, שכונת עוני ענקית בשולי יוהנסבורג, העיר הגדולה בדרום אפריקה. רוב רובם של התושבים כאן שחורים והם גרים במקבץ צפוף של בתים דלים ופחונים. רמת האבטלה, העוני והפשיעה כאן גבוהה בהרבה מזה שבשכונות אחרות של יוהנסבורג ומומלץ לשוטט כאן בסיור מודרך ולא באופן עצמאי. בין השאר תוכלו לבקר בבית שבו התגורר נלסון מנדלה לפני מאסרו (כיום יש כאן מוזיאון המוקדש לפועלו) ובאנדרטה לזכרו של נער בן 13 שנהרג בידי המשטרה בהפגנות סוערות שהתקיימו בסווטו ביוני 1976.

אישה ותינוקת בסווטו, שכונת עוני ענקית בשולי יוהנסבורג | צילום:  Brian S / Shutterstock.com

אז בין אם אתם רוצים להעשיר את הטיול בחוויה אקסטרימית או מעדיפים להוסיף לו קורטוב של התרגשות באמצעות ביקור בשכונות שבדרך כלל נשארות מחוץ למפת התיירות – הכי חשוב שתזכרו ליהנות וכמובן גם לשמור על עצמכם.

 

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.