תפריט עמוד

הקתדרלות המרשימות בעולם

למרות שנבנו כמקומות דתייים (וכמשכנם של בישופים), הקתדרלות הגדולות והמרשימות מושכות אליהן המוני מבקרים בני כל הדתות וגם חילונים גמורים, שמגיעים בעיקר כדי להתרשם מהאדריכלות המדהימה ומההשקעה העצומה – כלכלית ואמנותית – שניכרות בכל אחת מהקתדרלות האלה. הבנייה, שפעמים רבות נמשכה מאות שנים, מתבטאת לא רק בגודל ובגובה, אלא גם באינספור פרטים קטנים, מצריחונים מגולפים ועד לפסלי מפלצות קטנים בפינות הבניין. לפניכם שבע קתדרלות מרשימות במיוחד, שכל אחת מהן הפכה, ובצדק, לסמל של העיר בה היא נמצאת. בסוף הרשימה תמצאו המלצות לעוד כמה קתדרלות מרהיבות, שלא כדאי להחמיץ.

הקתדרלה של סביליה
הקתדרלה של העיר הספרדית סביליה, בדרום המדינה, אולי אינה המפורסמת ביותר אבל היא אוחזת בכמה תוארים מרשימים, בהם הקתדרלה הקתולית הגדולה ביותר, הקתדרלה הגותית הכי גדולה, הכנסייה השלישית בגודלה בעולם וגם אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. לא רע לקתדרלה שהחלה את דרכה כמסגד. הקתדרלה, ששמה הרשמי סנטה מריה דה ה סדה (Catedral de Santa María de la Sede), משקפת היטב את ההיסטוריה הסוערת של העיר ושל חבל אנדלוסיה כולו. במקום בו עומדת כיום הקתדרלה היה בעבר מסגד, שנבנה במאה ה-12. כאשר פרננדו השלישי, מלך קסטיליה, כבש ב-1248 את סביליה מידי המוסלמים, הוא הפך את המסגד לכנסייה. בתחילת המאה ה-15 הוחלט להרוס את המבנה ולבנות במקומו קתדרלה עצומת ממדים ומרובת צריחים. הקתדרלה הנוכחית, שבנייתה נמשכה יותר ממאה שנים, גבוהה להפליא ומעוטרת באינספור קישוטים, קשתות אבן, חלונות ויטרז', פסלים ועוד.


הקתדרלה של סביליה, הקתדרלה הגותית הגדולה בעולם

לא רק המבנה המרכזי מרשים להפליא, גם מגדל הפעמונים, החירלדה (Giralda), ראוי לציון מיוחד. כשמסתכלים על המגדל היפה קל להבחין שהוא בנוי בשני סגנונות שונים: חלקו התחתון נבנה בסגנון האדריכלות המורית (מוסלמית) בעוד שהחלק העליון בנוי בסגנון רנסאנס ספרדי.


החירלדה, מגדל הפעמונים של קתדרלת סביליה. שילוב של אדריכלות מוסלמית ורנסאנס ספרדי

הדואומו, מילאנו
הקתדרלה של מילאנו, הדואומו (Il Duomo), היא הקתדרלה הקתולית השנייה בגודלה בעולם, אחרי זו של סביליה, והיא יכולה להכיל לא פחות מ-40 אלף אנשים בעת ובעונה אחת. היא בנויה בסגנון גותי עשיר בקישוטים ובצריחים וצריחונים מחודדים, בסגנון המזכיר את האדריכלות הגותית הצרפתית יותר מאשר את זו שאפיינה את איטליה באותה תקופה. בנייתה של הקתדרלה החלה לקראת סוף המאה ה-14 ונמשכה מאות שנים, שבמהלכן הוספו לה אגפים שונים, הושלם עיצוב הפנים, נבנתה החזית המרשימה וכן הלאה. למעשה, רק במאה ה-20 הושלמה הבנייה סופית, עם חניכתו של השער האחרון ב-1965.


הדואומו – הקתדרלה של מילאנו. הבנייה החלה במאה ה-14 והסתיימה רק במאה ה-20

למרות שזהו מבנה מאסיבי ביותר, הוא נראה אוורירי וקליל, בזכותן של הקשתות הדואות, הנראות כאילו הן מרחפות באוויר, והצריחונים הרבים המזדקרים אל על. 332 מדרגות צרות מובילות לגג הקתדרלה, משם אפשר לצפות מקרוב ביער הצריחים ובפסלים שניצבים על ראשי עמודים, שאי אפשר לראותם מלמטה, וכמובן – בנוף עירוני מרהיב.


מגג הקתדרלה של מילאנו אפשר להבחין לא רק בנוף עירוני אלא גם בפסלים על ראש הצריחונים שמזדקרים אל על

נוטרדם, פריז
קתדרלת נוטרדם דה פארי (Notre Dame de Paris, פירוש השם הוא גבירתנו מפריז) היא ככל הנראה הקתדרלה המפורסמת ביותר בעולם, ואת פרסומה היא חבה במידה רבה לסופר ויקטור הוגו, שמיקם בה את עלילת סיפרו "הגיבן מנוטרדם". הוגו גם פעל רבות כדי לשמר את הקתדרלה, לצד קתדרלות גותיות נוספות, בתקופה שבה קתדרלות גותיות נתפסו באירופה כמבנים מפלצתיים מעידן חשוך. טוב עשה הוגו, שכן היום נוטרדם, ששוכנת בלב ההיסטורי של פריז, נחשבת לאחד מסמלי העיר. היא נבנתה במשך כמעט 200 שנה, החל ממחצית המאה ה-12, על אי קטן בלב נהר הסן, איל דה סיטה.


החזית הדרומית של קתדרלת נוטרדם

בתום הביקור בקתדרלה המרשימה אל תוותרו על טיפוס ב-360 מדרגות שמובילות לראש מגדל הפעמונים, שבסופו יש תצפית נהדרת על העיר ומבט מקרוב על הגרגוילים, פסלי אבן המעוצבים כמפלצות או חיות מפחידות. אפשר להתרשם גם מן הפעמונים הענקיים, אך למרות הפיתוי, לא ניתן לצלצל בהם.


החזית המערבית של קתדרלת נוטרדם עם צמד מגדלי הפעמונים

הקתדרלה של קלן
קתדרלת קלן (Kölner Dom) חולשת על קו הרקיע של העיר ונחשבת לאחד המבנים המפורסמים בגרמניה. מגדליה, שמתנוססים לגובה של 157 מ', הקנו לה, למשך עשר שנים – בין 1880 ל-1890, את התואר הבניין הגבוה בעולם. בנייתה של הקתדרלה המהודרת החלה במאה ה-13 והסתיימה רק כעבור כ-500 שנה עם השלמת החזית, בסגנון ניאו-גותי שהקפיד לשמור על העיצוב המקורי, למרות השימוש בקורות פלדה מודרניות לתמיכת הגג. במהלך מלחמת העולם השנייה, בהפגזות על העיר קלן, ספגה הקתדרלה כמה פגיעות קשות, אולם המבנה עצמו נותר לעמוד ולא קרס. השיפוצים הסתיימו רק בשנות ה-80 וב-1996 היא הוכרזה כאתר מורשת עולמית. מיליוני תיירים פוקדים מדי שנה את הקתדרלה, שנותרה מרשימה כשהיתה, בין השאר בזכות ההגבלה על בניית גורדי שחקים בסביבתה.


הקתדרלה של קלן נחשבה במשך עשור במאה ה-19 למבנה הגבוה בעולם

קתדרלת סנט פול, לונדון
על רקע שפע הקתדרלות הגותיות שצריחיהן המחודדים מעטרים את שמי אנגליה, בולטת קתדרלת סנט פול (St Paul) שבלונדון, הבנויה בסגנון הרנסאנס והבארוק המאוחר. הקתדרלה, שנבנתה במאה ה-17, היא מקום מושבו של הבישוף של לונדון, והיא מפורסמת בכמה אירועים חשובים שהתרחשו בה, כמו חתונתם של הנסיך צ'ארלס והנסיכה דיאנה.


פנים קתדרלת סנט פול בלונדון. כאן נישא הנסיך צ'רלס לדיאנה

את הקתדרלה תכנן האדריכל סר כריסטופר רן והוא גם קבור בה. אם הכיפה של הקתדרלה נראית לכם מוכרת, זה בגלל שהיא נבנתה בהשראת הכיפה של בזיליקת פטרוס הקדוש ברומא. מן הכיפה, אגב, נשקפת תצפית פנורמית נהדרת על לונדון. מתחת לכיפה, בגובה 30 מטרים, נמצאת גלריית הלחישות, שמכונה כך משום שבשל צורתה המעגלית, נוצרים בה הדים המגבירים את קולו של המדבר, וגם אם ממש תתאמצו ללחוש, קולכם יהדהד למרחוק.


כיפת הקתדרלה הלונדונית סנט פול נבנתה בהשראת הכיפה של כנסיית פטרוס הקדוש בוותיקן

קתדרלת וסילי הקדוש, מוסקבה
קתדרלת וסילי הקדוש, שנמצאת בכיכר האדומה, היא אחד הסמלים המוכרים ביותר של מוסקבה, ושל רוסיה. קשה להכין במבט אחד את כל הפרטים ואת כל הצבעים, הגוונים ובני הגוונים של המבנה המרהיב והמפתיע הזה, שבנוי בסגנון אדריכלי ייחודי, שאינו מאפיין את האדריכלות הרוסית של המאה ה-16, אז נבנתה הקתדרלה. הכיפות דמויות הבצל שונות זו בזו בגודל, בצורה ובצבעוניות, והן מקיפות מגדל מרכזי שאף הוא מצטיין בשלל פרטים ובצבעוניות רבה. גם אם ביקרתם פה ביום, אל תחמיצו סיור חוזר בשעות הלילה, אז אפשר להבחין טוב יותר בפרטי הכיפות המוארות. ביום או בלילה, אין ספק שזהו בניין עוצר נשימה גם בהשוואה לקתדרלות אחרות ברוסיה ובשאר העולם.


קתדרלת וסילי הקדוש בכיכר האדומה. אדריכלות ייחודית ומפתיעה


קתדרלת וסילי הקדוש בלילה. התאורה מאפשרת לראות פרטים שלא תמיד ברורים ביום

קתדרלת סנט פטריק, ניו יורק
לא רק באירופה יש קתדרלות גדולות ומרשימות, גם ארצות הברית מתהדרת בכמה שכאלה, ואחת היפות שבהן נמצאת בניו יורק. קתדרלת סנט פטריק (St. Patrick's Cathedarl), שנמצאת מול מרכז רוקפלר, היא הקתדרלה הניאו-גותית הקתולית הגדולה ביותר באמריקה הצפונית והיא בולטת שבעתיים על רקע גורדי השחקים המודרניים מסביבה. בשונה מקתדרלות אירופיות, שרבות מהן נבנו בימי הביניים, הקתדרלה של ניו יורק נבנתה במחצית השנייה של המאה ה-19, בהשראת הסגנון הגותי – מבחוץ היא מושפעת מהסגנון הגותי הצרפתי והגרמני, בפנים היא בנויה בסגנון גותי אנגלי. יש לה צריחים מרשימים, שמתנשאים לגובה מאה מטר וחלונות ויטראז' מרהיבים. בנוסף להיותה מקום קבורתם של הבישופים של ניו יורק, נערכו בה הלוויות של אישים מפורסמים, בהם הסנטור רוברט קנדי ושחקן הבייסבול האגדי בייב רות'.


סימני היכר ניו יורקיים: קתדרלת סנט פטריק מוקפת בגורדי שחקים וסביבה המוני מוניות צהובות

ועוד כמה קתדרלות מדהימות:
רשימת הקתדרלות המרשימות לא תהיה שלמה בלי להזכיר עוד כמה יצירות אדריכליות מפעימות. צרפת מתהדרת בכמה וכמה קתדרלות מדהימות מעבר לנוטרדם בפריז. בין השאר, נציין את קתדרלת נוטרדאם דה שארטר בעיר שארטר (Chartres), כ-80 ק"מ מדרום-מערב לפריז, את קתדרלת נוטרדאם דה ריימס בעיר ריימס (Reims), כ-130 ק"מ מצפון לפריז, את הקתדרלה של אמיין (Amiens), כ-100 ק"מ מצפון לפריז ואת קתדרלת שטרסבורג (Strasbourg), בצפון-מזרח צרפת, על גבול גרמניה, שלמרות שמעולם לא הושלמה (אחד משני מגדלי הפעמונים חסר) היא מהווה דוגמה נפלאה לאדריכלות גותית. בספרד אי אפשר שלא להזכיר את קתדרלת סנטיאגו דה קומפוסטלה, שמלבד היותה מרשימה להפליא היא גם אתר צליינות מהחשובים בעולם. באנגליה ראויות לציון קתדרלת סולסברי (Salisbury), שהצריח שלה, המתנשא לגובה של 123 מ', הוא הגבוה בבריטניה, קתדרלת יורק (York Minster) בצפון אנגליה – הכנסייה הגדולה ביותר באנגליה.


יורק מינסטר, הקתדרלה הענקית של העיר יורק שבצפון אנגליה

באוסטריה נמצאת עוד אחת מהקתדרלות המרשימות ביותר – קתדרלת סטפנוס הקדוש בווינה, שלא רק נחשבת לסמלה של העיר אלא גם מופיעה על מטבע של 10 סנט. בקתדרלה המדהימה הזאת נישא המלחין האוסטרי הדגול וולפגנג אמדאוס מוצרט וכאן גם נערכה הלוויתו.

לקריאה נוספת:

כנסיות ברומא: מקדשים של אמנות
כנסיות ברומא: מקדשים של אמנות
גם אם תעבירו שנים ארוכות בעלייה לרגל לא תספיקו להגיע אל כל מאות הכנסיות של רומא. כמה המלצות לכנסיות שממש לא כדאי להחמיץ

על חוט השערה: מנזרים תלויים
על חוט השערה: מנזרים תלויים
נזירים שחיפשו להתנתק מהבלי החיים מצאו את מבוקשם במנזרים תלויים, עם דרכי גישה קשות עד בלתי אפשריות. ולמרות שנראה כאילו עוד רגע הם יצנחו אל התהום, המנזרים הללו מחזיקים מעמד מאות ואלפי שנים. הנה כמה מנזרים תלויים יפים במיוחד
בתמונה הפותחת: הקתדרלה של מילאנו, הדואומו | צילום: אייסטוק
צילומים בכתבה: אייסטוק, GuidoR, cc-by-ca 3.0, Diliff, GFDL, Andy Barrett, Rolf Heinrich,
David Hsu, Christopher Jones

 

 

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.