תפריט עמוד

תיירות התנדבותית: לטייל ולתרום

תיירות התנדבותית היא אחד הטרנדים המובילים בעולם התיירות בשנים האחרונות ומהווה דרך נהדרת לשלב טיולים בעולם עם תרומה לקהילה ולסביבה. בין אם אתם רוצים להתנדב בבית יתומים בנפאל או לעזור בשימור צבי ים בקוסטה ריקה, הנה כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שאתם יוצאים לחופשת התנדבות

אם פעם היינו מסתפקים בשבוע בלונדון או בטיול מחוף לחוף בארצות הברית, היום לרבים מאיתנו יש עוד דרישות מהטיול בחו"ל. אנחנו לא מסתפקים במקומות חדשים ובזיכרונות יפים, אלא מחפשים חופשה עם ערך מוסף וחוויה משנת חיים. אחת הדרכים הטובות לעשות זאת היא תיירות התנדבותית, חופשה שכולה או חלק ממנה מוקדש להתנדבות למען הקהילה או הסביבה. לתחושת הסיפוק והנתינה מתווספים השהות במקום חדש, הנופים השונים, המפגש עם אנשים מכל העולם ושיפור כישורי השפה  – חוויות שלא ניתן לקבל בהתנדבות רגילה בארץ. את התקופה שלפני או אחרי ההתנדבות, או את הזמן החופשי במהלכה, אפשר להקדיש לטיולים באזור.

מקובל לחשוב שבשביל לצאת לחופשת התנדבות צריך להיות צעיר אחרי צבא או לימודים אקדמיים, שעדיין אין לו מחויבות לעבודה ולמשפחה.  אבל זה לא מדויק. קהל המתנדבים מגוון מאוד וכולל גם בני 60 שילדיהם בגרו ועכשיו הם רוצים להקדיש מזמנם לאחרים. יש אפילו משפחות שיוצאות עם הילדים לחופשות התנדבות משפחתית עם ערך מוסף (אם כי בהרבה פרויקטים לא מקבלים ילדים). גם לא חייבים להקדיש לכך הרבה זמן – יש פרויקטים התנדבותיים של שבוע ואפילו פרויקטים קצרצרים שבהם תוכלו לתרום יום או כמה שעות.

מתנדבים צעירים עסוקים בניקיון חופים

מתנדבים צעירים עסוקים בניקיון חופים | צילומים: שאטרסטוק

מה צריך לדעת לפני שמתחילים

למרות שאתם תורמים מזמנכם, כדי לצאת לחופשת התנדבות צריך גם כסף. מרבית התכניות בחו"ל עולות סכום לא מבוטל, שתמורתו מקבלים לינה, אוכל, הסעות משדה התעופה או מהעיר הקרובה, הכשרה וליווי. במדינות מתפתחות בהן אין תמיכה ממשלתית בפרויקטים התנדבותיים, עלות הפרויקט מהווה גם תמיכה בעצם קיומו וללא התשלום של המתנדבים לא ניתן יהיה לקיים אותו. כשמתנדבים דרך חברה שמתווכת בין מתנדבים לפרויקטים בעולם, משלמים גם עבור השירותים הלוגיסטיים שהחברות הללו מספקות. לכל אלה יש להוסיף את עלויות הטיסה והוצאות נוספות. עם זאת, יש תכניות התנדבות שעלות ההשתתפות בהן מינימלית, ולעתים אפשר למצוא פרויקטים באופן עצמאי, ובחלקם מספקים  לינה ואוכל תמורת ההתנדבות.

להתנדבות בבתי ספר במדינות מתפתחות לא נדרשת תעודת הוראה

להתנדבות בבתי ספר במדינות מתפתחות לא נדרשת תעודת הוראה

מגוון תחומי ההתנדבות הוא עצום. לעתים אין דרישות מיוחדות מהמתנדב מלבד רצון טוב, עמידה בטווח גילאים רחב, שיכול לנוע בין 70-17, ולעתים דרישות כמו כושר גופני טוב, ידיעת אנגלית ברמת שפת אם וניסיון בתחום ההתנדבות. המגוון כולל, בין היתר, שימור טבע, עזרה לבעלי חיים, חינוך, חקלאות, סיוע הומניטרי ועוד.

אף על פי שיש מדינות בהן זקוקים יותר למתנדבים, כמו מדינות אפריקה, מזרח אסיה ודרום אמריקה, גם באירופה ובצפון אמריקה תמצאו פרויקטים מתאימים, בעיקר בתחום הסביבתי. אבל הדבר החשוב ביותר הוא לבחור בקפידה את הארגון ואת התכנית, כדי להגיע למקום בו תוכלו לתרום תרומה משמעותית למי שזקוק לעזרה ולא להעשיר את קופת הארגון.

מתנדבת עם גורי פנדות במרכז למחקר ורבייה של הפנדה בצ'נגדו, סין

מתנדבת עם גורי פנדות במרכז הפנדה בצ'נגדו, סין | צילום: Hung Chung Chih / Shutterstock.com

הנה כמה דרכים להתנדב ברחבי העולם והצעות לפרויקטים מעניינים במיוחד:

התנדבות דרך ארגוני תיווך

ארגוני התיווך הם לעתים קרובות הדרך הנוחה ביותר להתנדב בחו"ל, שכן הם מוצאים עבור המתנדב את הפרויקט המתאים לו ביותר, מטפלים בכל הלוגיסטיקה וממשיכים לסייע במידת הצורך גם כשהמתנדב נמצא בחו"ל. למרבית הפרויקטים אפשר להתנדב לתקופה שנעה בין שבוע לארבעה שבועות, אך אפשר לצאת גם להתנדבות של שנה (כמובן שהעלויות בהתאם). הארגון שהביא את הבשורה לישראל הוא GoEco שמקשר בין מתנדבים ישראלים לבין ארגוני התנדבות ברחבי העולם תוך הקפדה על בחירה בתכניות התנדבות מהימנות ומשמעותיות. יש עוד הרבה ארגונים בחו"ל שאפשר להתנדב דרכם, כמו  GoVoluntouring, Globeaware, Projects Abroad ועוד.

צבון ים שבקע עושה את דרכו אל האוקיינוס. אחת החוויות המרגשות בהתנדבות עם צבי ים בקוסטה ריקה

צבון ים שבקע עושה את דרכו אל האוקיינוס. אחת החוויות המרגשות בהתנדבות עם צבי ים בקוסטה ריקה

הנה כמה פרויקטים מעניינים שמוצעים על ידי Go Eco ומאפשרים לשלב התנדבות עם טיול בנופים מדהימים:

  • שימור צבי ים בקוסטה ריקה. הפעילות מתקיימת לרוב ברצועות חוף יפהפיות בחוף האוקיינוס השקט ובחוף הקריבי של קוסטה ריקה והיא כוללת סיורי לילה, בניית מדגרות, הצלת הצבים ממפגעים, איסוף הצבונים שבקעו ושחרורם לאוקיינוס ועוד. ההשתתפות בתכנית נמשכת שלושה שבועות, כשמתוכם שבוע אחד מוקדש ללימוד ספרדית בסיסית והכשרה. את הזמן הפנוי אפשר להעביר בגלישה, שחייה וטיולים לאורך החוף. ההשתתפות בתכנית עולה החל מ-1200 דולר לשלושה שבועות, כולל לינה ואוכל.
  • לימוד אנגלית באי פלוואן בפיליפינים. ההתנדבות באחד האיים היפים ביותר בפיליפינים כוללת עבודה בבתי ספר מקומיים, מיסודי ועד תיכון, שבמהלכה המתנדבים מעבירים לילדים שיעורי אנגלית, שיעורי ספורט ופעילויות חברתיות. בסופי שבוע יש זמן חופשי ואפשר לטייל באי. עלות ההשתתפות בתכנית, החל מ-550 דולר לאדם לשבוע כולל לינה וארוחות.
  • רפואה קהילתית והעלאת המודעות לאיידס בדרום אפריקה. הפעילות נערכת בכפרים באזור סנט לוסיה שבו חופים היפים, ביצות וסוואנות. מאחר ששירותי הבריאות באזור מצומצמים ומחלת האיידס נפוצה, זקוקים באזור למתנדבים שיתמכו בחולים, יוודאו שהם מקבלים טיפול תרופתי, יסייעו להם במטלות יומיומיות ויעבירו הדרכות הנוגעות למחלה. הפעילות ההתנדבותית נמשכת שבועיים לפחות וכוללת הכשרה. עלותה – החל מ-1,400 דולר לאדם לשבועיים, כולל ארוחות ולינה בתנאים מצוינים.

פרויקטים מעניינים נוספים: שימור פנדות בסין, טיפול בפילים בתאילנד, שימור סביבתי בניו זילנד, חקר חיות בר במדגסקר, חינוך ופיתוח קהילתי בוולנסיה שבספרד, שימור דולפינים בקרואטיה, מחקר ימי בסיישל ועוד.

טיפול בפילים הוא אחת הדרכים לשלב התנדבות בטיול | צילום: NataliaMilko / Shutterstock.com

טיפול בפילים הוא אחת הדרכים לשלב התנדבות בטיול | צילום: NataliaMilko / Shutterstock.com

תכניות התנדבות נוספות ברחבי העולם

אפשרות נוספת היא לפנות לארגונים שונים על פי תחומי העניין שלכם ולבדוק אם הם זקוקים למתנדבים. התנדבות כזו עשויה להיות זולה יותר ולעתים אף אינה כרוכה בתשלום (למעט טיסות, תחבורה והוצאות אישיות), אך לרוב היא ממושכת יותר ודורשת מחויבות עמוקה יותר. הנה כמה הצעות:

התנדבות עם בעלי צרכים מיוחדים בקהילות קמפהיל

קהילות קמפהיל (Camphill) הן קהילות שיתופיות של בעלי צרכים מיוחדים שחיים חיי שיתוף עם המטפלים בהם על פי הגישה האנתרופוסופית. קהילות הקמפהיל פועלות כמו קיבוץ קטן, ובהן גם המטפלים וגם החוסים לוקחים חלק בעבודות שונות, כמו עבודה חקלאית בגן הירק, טיפול בחיות משק, אפייה ובישול, יצירת עבודות יד למכירה ועוד. העבודה כוללת גם טיפול בחוסים ודאגה לכל צורכיהם. ההתנדבות היא לתקופה של חצי שנה לפחות. הרבה מהקהילות הללו הן בעלות אופי נוצרי, אבל המתנדבים הם בני כל הדתות ומגיעים מכל העולם.

ההתנדבות אינה כרוכה בתשלום והמתנדבים מקבלים לינה בחדר פרטי וארוחות, וכן הדרכה והכשרה, והם נהנים מיום מנוחה חופשי וחופשות נוספות במהלך תקופת ההתנדבות בהן אפשר לטייל באזור. בקהילות רבות מקובל לאסוף בין חברי הקהילה תרומה למתנדב ששהה לפחות חצי שנה על מנת להשתתף בהוצאות הנסיעה חזרה.

קהילות קמפהיל נפוצות בכל רחבי העולם, במיוחד באירופה ובצפון אמריקה. התיאור שהופיע פה מתייחס לבריטניה, אבל רוח הדברים דומה למדי במרבית הקהילות מסביב לעולם. באתר האינטרנט מרוכזים הפרטים של הקהילות השונות ובאתר של כל קהילה אפשר למצוא מידע על התנדבות.

הוראה במדינות מתפתחות

ארגון World Teach מקשר בין מורים מתנדבים לבין ממשלות וארגונים במדינות מתפתחות. במקרה זה מדובר על התנדבות ארוכת טווח, שנמשכת בין סמסטר לשנה שלמה. לרוב מחפשים מורים לאנגלית, מתמטיקה ומחשבים, לרוב לא נדרש ניסיון קודם בהוראה, אלא תואר ראשון, אנגלית ברמת שפת אם, הרבה רצון טוב והתלהבות. הלינה היא בבתי משפחות או בבית הספר, והעלויות זולות יותר מתכניות התנדבות אחרות. שנה בנמיביה, למשל, עולה 2,400 דולר וכוללת לינה, הוצאות מחיה, ביטוחים והכשרה. במקומות אחרים התכנית מסובסדת על ידי תרומות ולכן העלויות זולות אף יותר. התנדבות של 11 חודשים בסמואה ממומנת ברובה על ידי תרומות וכוללת ויזה, מגורים, מלגת מחיה חודשית, ביטוח רפואי ועוד, כשהמתנדבים נדרשים לשלם פיקדון בשווי 500 דולר שמוחזר למי שמשלים את התכנית במלואה. תכניות נוספות מוצעות בדרום אפריקה, אקוודור, פרו, ברזיל, מרוקו והודו.

תלמידים בבית ספר בקמבודיה. עבודה התנדבותית בהוראה מוצעת במדינות מתפתחות רבות | צילום: Jesse33 / Shutterstock.com

תלמידים בבית ספר בקמבודיה. עבודה התנדבותית בהוראה מוצעת במדינות מתפתחות רבות | צילום: Jesse33 / Shutterstock.com

לנפוש במלון ולתרום לקהילה

גם מי שמחפש תכנית פחות תובענית ולא רוצה לוותר על תנאים נוחים, עדיין יכול לתרום לקהילה במהלך החופשה. יותר ויותר בתי מלון – מלונות עצמאיים וכאלה השייכים לרשתות בינלאומיות – מאפשרים לאורחים להשתתף בתכניות התנדבות קצרות בזמן השהות במלון. חלק מהמלונות נותנים הנחות והטבות מיוחדות לאורחים המתנדבים.

הנה כמה דוגמאות:

  • רשת המלונות Omni, שלה בתי מלון ברחבי ארה"ב ומקסיקו, תורמת ארוחה למשפחה נזקקת על כל הזמנת לינה שנעשית ישירות דרך הרשת. הרשת עובדת בשיתוף עם עמותת Feeding America ואורחי המלונות יכולים לקחת חלק בחלוקת המזון למשפחות הנזקקות.
  • לרשת המלונות Ritz Carlton יש תכנית בשם GIVE-BACK GETAWAY, שמאפשרת פעילות התנדבותית קצרה (של כחצי יום) בקהילה בה ממוקם המלון – מפעילות לשימור צבי ים בקוסטה ריקה ועד חלוקת מזון להומלסים בסן פרנסיסקו. כדי להשתתף בפעילות יש לתאם עם המלון כשבועיים מראש.
  • גם רשת המלונות Six Senses מפעילה תכנית התנדבות ברבים ממלונותיה. האורחים יכולים לקחת חלק בעזרה בבית ספר יסודי סמוך, שימור שונית אלמוגים ופעילויות נוספות, כאשר הרשת נותנת תמריצים, כמו לילה נוסף בחינם לאורחים שיתרמו כמה שעות מזמנם בכל יום.

 

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.