תפריט עמוד

תיירות אחראית: לטייל בלי לפגוע בסביבה

לא פשוט למזג את הרצון לראות עולם עם הצורך לשמור על הסביבה. לא פשוט, אבל אפשרי: הנה כמה דרכים, מקיזוז פחמן ועד ויתור על טיסות פנימיות, שיאפשרו לכם לטייל בעולם ולמזער את הנזקים לסביבה

יש מעט חוויות שמשתוות לטיולים בעולם, אבל למרבה הצער, לטיולים כאלה יש גם מחיר סביבתי. לגידול האדיר בתיירות בשנים האחרונות יש השלכות רבות, מפליטות של גזי חממה ממטוסים וממלונות (מיזוג אוויר וכדומה) המחמירים את התחממות כדור הארץ ועד לפגיעה בקהילות מסורתיות.

יש האומרים שאם באמת רוצים לשמור על הסביבה, צריך להישאר בבית. זאת, כמובן, הקרבה שרובנו מתקשים לעמוד בה, אבל אפשר להיות מודעים להשלכות ולנסות לצמצם ככל האפשר את הנזק, כדי שגם הדורות הבאים יוכלו לטייל בהנאה בעולם. הנה כמה דרכים שיאפשר לכם לטייל בצורה אחראית, בלי לפגוע בסביבה. מעבר לתרומה הסביבתית, רבים מהטיפים האלה יעזרו לכם להעשיר את הטיול שלכם ולהפוך אותו למשמעותי יותר.

עוד מאמרים אקולוגיים

תחבורה: איך מגיעים ואיך מטיילים?

צמצמו את מספר הטיסות

ענף התעופה אחראי כיום על 2.5% מכלל פליטות הפחמן הדו-חמצני בעולם, והמספרים האלו צפויים רק לעלות ככל שמספר הטיסות גדל. אנשים בעלי מודעות סביבתית שמתגוררים באירופה, למשל, כבר מצמצמים בטיסות קצרות טווח ועוברים להתנייד באמצעים אחרים, כמו רכבות, גם אם הדבר מאריך את הנסיעה ומייקר אותה. עבור מי שגר בישראל האפשרות הזו לא קיימת, ואם רוצים לטייל בעולם, אין ברירה אלא לטוס. אז מה אפשר לעשות בכל זאת?

 • טיילו קרוב
  כמובן שאין צורך לוותר על הפנטזיה לטייל באנטארקטיקה או ניו זילנד, אבל כדאי לזכור שאם יוצאים – מגיעים למקומות נפלאים. גם כשנוסעים קרוב – טיול בארץ, בירדן ובמצרים השכנות, שיותר ויותר ישראלים שבים ומגלים אותן, או ביעדים קרובים בים התיכון שלא מצריכים טיסה ארוכה – יש המון מה לראות ולעשות.
פטרה בירדן. גם במרחק נסיעה קצרה אפשר להגיע למקומות נפלאים

פטרה בירדן. גם במרחק נסיעה קצרה אפשר להגיע למקומות נפלאים | צילומים: שאטרסטוק

 • ותרו על טיסות פנים וחניות ביניים
  תמיד תעדיפו טיסה אחת ישירה על פני טיסות קונקשיין.  אם יש לכם טיול מרובה יעדים ותרו ככל האפשר על טיסות פנים והעדיפו נסיעה ברכבת או באוטובוס. זה לא רק אקולוגי יותר  – גם כשמדובר בטיסה קצרה, הזמן שמוקדש להגעה לשדה התעופה, בידוק בטחוני, צ'ק אין והמתנה למזוודות משתווה פעמים רבות לנסיעה ארוכה ברכבת, אשר תמיד תהיה נעימה יותר מהישיבה הצפופה במטוס.
 • העדיפו חופשה אחת ארוכה על כמה חופשות קצרות
  בעידן של טיסות לואו קוסט, כשטיסה עולה לפעמים פחות מכרטיס רכבת לנהריה, מפתה מאוד לקפוץ לסופשבוע קצרצר בחו"ל – כמה פעמים בשנה. זה כיף, אבל זה לא ידידותי לסביבה. הרבה יותר אקולוגי (וחסכוני) לצאת לחופשה של שבועיים במקום לנסוע לארבעה סופי שבוע במהלך השנה. לא רק הסביבה מרוויחה מזה, גם אתם יוצאים נשכרים. מחקרים מוכיחים, שחופשה של שמונה ימים ומעלה אפקטיבית יותר לניקוי הראש ולמילוי מצברים בהשוואה לחופשה קצרה של שלושה-ארבעה ימים.

העדיפו חברות תעופה ירוקות

לפני שאתם מזמינים כרטיס טיסה, קחו בחשבון לא רק את המחיר אלא גם פרמטרים נוספים: האם לחברת התעופה יש מטוסים חדישים שהם לרוב יותר יעילים מבחינה אנרגטית? איך החברה מטפלת בפסולת? האם החברה תורמת מרווחיה לארגונים סביבתיים? כל הפרמטרים האלה יבטיחו שתבחרו בחברה "ירוקה" יותר.

רכבת בשווייץ. נסיעה בתחבורה ציבורית יכולה להיות נוחה, מהנה ונופית יותר מנסיעה ברכב שכור

רכבת בשווייץ. נסיעה בתחבורה ציבורית יכולה להיות נוחה, מהנה ונופית יותר מנסיעה ברכב שכור

סעו בתחבורה ציבורית

נכון, מאוד מפתה לשכור רכב שייקח אתכם עם המזוודות בדיוק לאן שתרצו. אבל אתם לא צריכים אותנו בשביל שנספר לכם על הזיהום שגורמת הנסיעה ברכב לעומת נסיעה בתחבורה ציבורית. אמנם יש יעדים בעולם שקשה להתנייד בהם בתחבורה ציבורית, אבל יש גם הרבה יעדים שבהם התחבורה הציבורית יעילה ונוחה. בחופשה עירונית ולא משנה היכן, תמיד עדיף לבחור בתחבורה ציבורית, ולא רק משיקולים אקולוגיים – זוהי דרך ליהנות מחופשה רגועה, נטולת פקקים או חיפושי חניה. מעבר לתרומה הסביבתית, תחבורה הציבורית מאפשרת לכם להתרווח בנחת, ליהנות מהנוף ולפגוש את המקומיים.

לכו ברגל או רכבו באופניים

ערים רבות, בעיקר באירופה, מציעות שירותי השכרת אופניים נוחים וזולים ויש בהן שבילי אופניים נפרדים, כך שזוהי דרך מהנה, קלה וידידותית לסביבה להתנייד בעיר. אם אתם לא רוכבים על אופניים, לכו כמה שיותר ברגל, ודאי אם אתם נמצאים בתוך העיר. ככה גם תעזרו לשמור על הסביבה וגם תיהנו משמירה על כושר ושיפור המצב הגופני, בלי ללכת לחדר כושר…

רוכבי אופניים בקופנהגן. ערים רבות, במיוחד באירופה, מרושתות בשבילי אופניים | צילום: William Perugini / Shutterstock.com

אופניים בקופנהגן. בערים אירופיות רבות יש שבילים ייעודיים לרוכבי אופניים | צילום: William Perugini / Shutterstock.com

קזזו את פליטת הפחמן

קיזוז פחמן הוא דרך לפצות את הכדור שלנו על הטיסות שלנו. הרעיון הוא להשתמש במחשבון שמחשב את טביעת הרגל הפחמנית שלנו, או כמה גזי חממה נפלטו בעקבות הטיסה, ולפצות על כך על ידי פעולה שתורמת באופן שווה ערך להפחתה בגזי החממה, כמו נטיעת עצים, הפצת נורות חסכוניות ועוד. יש אתרים שונים כמו יזמת האנרגיה הטובה שמאפשרים לחשב את כמות גזי החממה שנפלטו ולתרום סכום שווה ערך לנזק לפרויקטים סביבתיים שונים.

צמצמו את השימוש בפלסטיק

פלסטיק הוא אחד המזהמים הגדולים, והנזקים שהוא גורם משפיעים מאוד על הסביבה, במיוחד הסביבה הימית. הנה כמה דברים שאפשר לעשות כדי לצמצם את השימוש בפלסטיק (כדאי לאמץ את ההמלצות האלה גם בבית, לא רק בחו"ל):

 • קחו אתכם במזוודה תיק רב פעמי והשתמשו בו כשאתם עושים קניות, במקום להשתמש בשקיות פלסטיק.
 • כשאתם מזמינים משקה במסעדה או קונים פחית שתייה קלה, ותרו על הקשית. קשיות פלסטיק אינן הכרחיות לשתייה ולעומת זאת, לוקח להן מאות שנים להתפרק.
בקשו את המשקאות שלכם ללא קשית. קשיות גורמות לזיהום אדיר ולוקח להן מאות שנים להתפרק

בקשו את המשקאות שלכם ללא קשית. קשיות גורמות לזיהום אדיר ולוקח להן מאות שנים להתפרק

 • בשטח, השתמשו בכלים רב פעמיים או לכל הפחות בכלים מתכלים.
 • הקפידו לקחת אתכם מים בבקבוק רב פעמי אותו תמלאו במים, במקום לרכוש בכל פעם בקבוק חדש. זה גם ידידותי לסביבה, וגם יחסוך לכם הרבה כסף. במקומות בהם לא מומלץ לשתות מי ברז, השתמשו במטהר מים.

כבדו את תרבות מקומית

תיירות אחראית נוגעת לא רק לשמירה על הסביבה אלא גם לשמירה על התרבות המקומית. לצד הברכה והפיתוח הכלכלי שהתיירות מביאה איתה, היא גם גורמת לא מעט נזק, לא רק לשבטים נידחים באסיה או בדרום אמריקה, שמאבדים את הזהות שלהם, אלא גם לתושבי כפרים ועיירות באירופה או בצפון אמריקה, שצביון החיים המיוחד שלהם נעלם בשל המוני התיירים. יש הרבה דברים שאפשר לעשות כדי למזער את הנזק ולתמוך בתרבות המקומית:

 • זכרו שאתם אורחים. לא משנה איפה אתם מטיילים, זכרו שאתם רק אורחים ולא בעלי הבית. כבדו את המנהגים ואת התרבות של תושבי המקום. אם אתם מבקרים במקדש או באתר דתי, לבשו לבוש צנוע ושמרו על השקט. לפני שאתם שולפים מצלמה כדי לצלם את המוכרת הזקנה בשוק, בדקו אם זה מקובל עליה.
 • התנסו בחוויות מקומיות כמו סדנת בישול, ביקור בשווקים, השתתפות בפסטיבלים ואפילו שיחה ידידותית עם המוכר בחנות – כל אלה לא רק תומכים באוכלוסייה המקומית, הם גם יעשירו את הטיול שלכם ויישמרו בזיכרונכם הרבה יותר מביקור בעוד אטרקציה תיירותית.
פסטיבל ההולי בנפאל. השתתפות בפסטיבלים היא דרך נהדרת להכיר את התרבות המקומית | צילום: Nabaraj Regmi / Shutterstock.com

פסטיבל ההולי בנפאל. פסטיבלים הם דרך נהדרת להכיר את התרבות המקומית | צילום: Nabaraj Regmi / Shutterstock.com

 • העדיפו עסקים מקומיים קטנים. העדיפו חנויות, מסעדות או  מקומות לינה של תושבי המקום על פני אלה של רשתות בינלאומיות. בדרך הזו תעודדו את הכלכלה המקומית ותבטיחו שהכסף שאתם מוציאים עוזר באמת למי שצריך אותו.

העדיפו לינה אקולוגית

גם לבחירת מקום הלינה שלכם יש השלכות סביבתיות. תמיד העדיפו לינה מקומית על פני לינה במלונות גדולים של רשתות בינלאומיות. בתי מלון גדולים לרוב הם גם מזהמים גדולים: פליטת גזי חממה מהמזגנים, שימוש בכמויות עצומות של מים לכביסה, שימוש בחומרי ניקיון שאינם ידידותיים לסביבה ועוד. לינה במקומות קטנים שמנוהלים על ידי תושבי המקום מהווה דרך להכיר את הקהילה, לצבור חוויות ולעיתים קרובות גם לחסוך כסף.

לודג' אקולוגי ביער הגשם של האמזונס. תמיד העדיפו מקומות לינה עם מודעות אקולוגית

לודג' אקולוגי ביער הגשם של האמזונס. תמיד העדיפו מקומות לינה עם מודעות אקולוגית

בכל מקרה, בין אתם לנים במלון או בבית הארחה, העדיפו מקומות בעלי מודעות אקולוגית – כאלה שממחזרים מים, משתמשים באנרגיה חלופית (מהשמש או הרוח), בנויים מחומרים ידידותיים לסביבה ותורמים חלק מרווחיהם לקהילה או לארגונים להגנת הסביבה.

שופינג? קניות אחראיות

בכל הנוגע לקניות, יש כלל אחד פשוט – כמה שפחות. התרבות הצרכנית היא אחד מהגורמים ההרסניים ביותר לכדור הארץ, ובטיול עדיף פשוט להתרכז בלראות את העולם, במקום להיכנס לעוד חנות מותגים. ובכל זאת, אם מבחינתכם קניות הן חלק בלתי נפרד מתענוגות החופשה, הנה כמה דברים שתוכלו לעשות כדי לצמצם את הנזק.

 • צמצמו. לא באמת חייבים לקנות שבעה זוגות נעליים בטיול. בכסף שתחסכו תוכלו לשדרג את מקום הלינה או לאכול כמה ארוחות ממש טובות.
 • קנו בחנויות מקומיות ובשווקים. הימנעו ככל האפשר מקניות ברשתות בינלאומיות שאפשר למצוא בכל מקום והשתדלו לקנות בחנויות מקומיות, בעיקר בכאלה שמוכרות תוצרת מקומיות. בדרך זו גם תרכשו משהו שלא תוכלו להשיג בשום מקום אחר וגם תתמכו במקומיים.
מסכות מאיה בשוק בגואטמלה. אם אתם עושים קניות, העדיפו לקנות עבודות יד בשוק מקומי

מסכות מאיה בשוק בגואטמלה. אם אתם עושים קניות, העדיפו לקנות עבודות יד בשוק מקומי

 • אל תפגעו בטבע. קנייה של צדפות, אלמוגים, מוצרים מעור תנין או משנהב של פילים היא פגיעה חמורה בטבע, ולרוב גם מעודדת פעילות לא חוקית. אז פשוט אל תקנו אותם!

תנו לחיות לחיות בכבוד

מפגשים עם בעלי חיים הם פעמים רבות משיאי הטיול. אבל חשוב לזכור שפעמים רבות המפגש הזה עלול לפגוע בבעלי החיים. הנה שני דברים פשוטים, שאפשר לעשות כדי לצמצם את הפגיעה בבעלי החיים:

 • פגשו בעלי חיים רק בסביבה הטבעית שלהם – למשל במסגרת טיול ספארי באפריקה או במהלך שייט צפייה בלווייתנים בצפון אמריקה.
 • בקרו רק במקומות שמתייחסים בצורה אתית לבעלי החיים. אם אתם רוצים לקחת את הילדים לגן חיות, בררו אם החיות גדלות בתנאים טובים שמדמים את סביבת המחיה הטבעית שלהם. אם אתם רוצים לראות פילים בתאילנד, לעולם אל תלכו למקומות שבהם הפילים אולפו להופיע בפני קהל ואל תרכבו על הפילים. במקום זה, אפשר לבקר בחוות לשיקום פילים, בהן מטפלים בפילים שניצלו מהתעללות ובמידת האפשר מושבים אל הטבע. באופן כללי, הימנעו לחלוטין מאטרקציות בהן מנצלים בעלי חיים, כמו מופעים של חיות מאולפות או מקומות שבהם מסממים נמרים או טיגריסים כדי שהתיירים יוכלו להצטלם איתם.
במקום לצפות במופעים של פילים, התנדבו ליום אחד בחווה לשיקום פילים וטפלו בהם

במקום לצפות במופעים של פילים, התנדבו ליום אחד בחווה לשיקום פילים וטפלו בהם

ועוד כמה טיפים:

 • השתמשו במסנן קרינה טבעי שלא פוגע באלמוגים, כזה שמופיע עליו הכיתוב Reef Safe.
 • עשו שימוש חוזר במגבות של בית המלון. ממש כשם שבבית אינכם מחליפים מגבות בכל יום, אין סיבה לעשות זאת בחופשה.
 • ארזו פחות – המשקל הכולל של המטוס משפיע על כמות הדלק שהוא צורך.
 • השאירו סביבה נקייה. השליכו לפח את האשפה או אספו אותה וקחו אתכם. זה נכון במקומות כמו יפן, שבהם אין כמעט פחים ברחוב כי התושבים מתורגלים לשמור על סביבה נקייה, וגם במקומות שבהם לא מקפידים על הניקיון, ובוודאי שאין צורך להחריף את בעיית הלכלוך.

 

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.