תפריט עמוד

תאילנד האחרת – במרחק נגיעה מבנגקוק

במרחק נסיעה קצרה מבנגקוק תוכלו לבלות יום מהנה בחיק הטבע. קופים שוחים בנהר, שוק צף אותנטי, דייגים השולים מן הבוצה צדפות וסרטנים, שייט לילי לאורן של אלפי גחליליות - אלו הן רק כמה מהחוויות הממתינות למבקרים במחוז סאמוט סונגקראם

כדי לטעום מעט מטעמה של תאילנד האותנטית יותר וליהנות מיום מהנה בחיק הטבע אין צורך בהכרח לנסוע למחוזות רחוקים. במרחק של כ-70 ק"מ מבנגקוק (נסיעה של כשעה וחצי) אזור מחוז Samut Songkhram מזמן שלל אפשרויות לבילוי של יום (או יותר מכך) חווייתי ומיוחד.

עם היציאה מאזור בנגקוק מתחלף הנוף האורבני במראות אחרים. לאורך צדי הדרך, בין Samut Sakhon ל-Samut Songkhram תוכלו להבחין בשדות המלח ובמקומיים העוסקים שם במלאכתם (בעיקר בתקופה שבין אוקטובר לאפריל). אלו מביניכם שטרם ביקרו בשוק הצף דמנאן סאדואק (Damnoen Saduak), הנמצא במחוז Ratchaburi הסמוך, יכולים לפתוח כאן את היום, ורצוי בשעה מוקדמת ככל האפשר (מומלץ להגיע לא יאוחר משמונה-תשע בבוקר), טרם שהוא מתמלא בעדרי התיירים והופך לעמוס ודחוס. תמונותיו של שוק זה מתנוססות על פני גלויות ועלוני תיירות רבים והפכו זה מכבר לאחד הסמלים המזוהים ביותר עם תאילנד.

יש הממליצים לוותר על הביקור בשוק זה בשל היותו תיירותי. למרות זאת, אנו נהנינו שם מכל רגע. שטנו בסירות, נהנים מהצבעוניות והאווירה המיוחדת, רוכשים מדי פעם – סתם כך בשביל החוויה – פירות ומטעמים שונים מהרוכלות בכובעי הקש רחבי השוליים המשיטות את סירותיהן העמוסות בכל טוב, טועמים ונהנים.

השוק הצף באמפווה. שוק אותנטי שפועל רק בסופי שבוע

שוק על פסי רכבת
המשכנו בשייט לסבך התעלות הקטנות העוטפות את השוק, כשאנו חולפים בדרכנו על פני מטעי קוקוסים ובננות. כאן כבר הרבה פחות צפוף והסירה מגבירה מהירות. אנו עוצרים בדרך במטע קוקוסים, שם מלמדים את הילדים כיצד לטפס על העצים הגבוהים, וכולנו מטפסים בהתלהבות. בעל החווה מוריד עבורנו קוקוסים ומכין עבורנו כד עם צוף קוקוסים מיוחד, שממנו מייצרים סוכר קוקוסים. אנו לוגמים את המשקה המתוק, השונה מעט בטעמו מזה שלוגמים ישירות מאגוזי הקוקוס, ועוברים לצפות בתהליך הפקת הסוכר ועוגיות שונות שמכינים ממנו. למרות ההדגמה האישית, משום מה צורתן של העוגיות שאני מכינה עדיין רחוקה ממראה העוגיות היוצאות תחת ידיהם המיומנות של עובדי המקום… משם אנו חוזרים בסירה לשוק הצף ולאורך התעלות ביציאה ממנו אנחנו צופים במבנים על הכלונסאות בהם מתגוררים המקומיים.

במרחק נסיעה קצר מכאן, בכפר MEA KLONG הסמוך לאמפאווה, תוכלו לבקר בשוק מקומי מיוחד על מסילת רכבת, Talad-Rom-Hoob, שמתקפל תוך שניות כשהרכבת מגיעה. את הביקור כאן חשוב לתזמן מראש לשעה בה עוברת הרכבת והשוק מתקפל ונערך מחדש במהירות, שכן זו החוויה העיקרית כאן, אחרת אין בכך טעם. הרכבת חולפת בתוך השוק ארבע פעמים ביום בכיוון הלוך ל-MEA KLONG, דקות אחדות לפני השעות 8:30, 11:10, 14:30, ו-17:40, ובכיוון ההפוך ב-6:20, 9:00, 11:30 ו-15:30 (לוחות זמנים אלו נכונים, כמובן, למועד כתיבת שורות אלו, וחשוב לוודא כי אין שינוי בזמנים במועד ביקורכם). מומלץ להגיע מעט קודם לכן על מנת לחזות בתופעה הייחודית והמרתקת של המהירות בה מפנים את המסילה ובכדי שתספיקו להתמקם בעמדת תצפית טובה על כל ההתרחשות, שתספק גם זווית צילום אופטימלית של הרכבת המתקרבת.

טיפוס על עץ קוקוס במטע מקומי. לגעת בצמרות

צדפות וקופים בנהר
לא הרחק משם, בישוב Klong Khone, ממתינה לכם חוויה יוצאת דופן וייחודית, עליה אני ממליצה בחום. כאן ניתן לשכור סירה עם משיט ולצאת לשייט חווייתי ומרתק בין עצי המנגרובים בשפך הנהר, במהלכו תצפו בתופעה הייחודית של קופים השוחים במים ובמראות מרתקים של שולי הדגה במלאכתם, כשהם כורעים על ברכיהם ושולים מן הבוצה צדפות וסרטנים. באזורים נוספים ניתן לראות גברים ונשים השותלים צמחיה בבוצה שנוצרת בנהר בשעת השפל, במטרה לייבש אזורים מסוימים לצורכי חקלאות. לאורך הנהר מבצבצים עמודי עץ רבים. אחד המקומיים שולף עבורנו עמוד כזה ומסביר כיצד הכפריים המקומיים משתמשים במוטות אלו, אותם הם תוקעים בנהר, לגידולי הצדפות (תהליך הנמשך כשנה).

על הגדה משוטטות להקות קופים, בתוכן ניתן להבחין בלא מעט אמהות הנושאות את תינוקיהן חבוקים לגופן. רבים מהם צוללים, משתעשעים ושוחים במי הנהר. משיט הסירה מדומם את המנוע, מתקרב לכיוון הקופים והם שוחים לעבר הסירה על מנת לתפוס את הבננות שאנו משליכים לעברם. בהחלט מחזה יוצא דופן. מדי פעם הקופים מתקוטטים על המזון, כאשר במלחמתם הם משתמשים בטקטיקה לא שגרתית כשהם מנסים להטביע זה את זה. מספר הקופים בהם יזדמן לכם לחזות תלוי בתקופה וגם בתנאי גאות ושפל. בעת השפל מרבית הקופים נוטים להישאר ביבשה (מומלץ להצטייד מראש בבננות, מה שיגביר את הסיכוי שהקופים ישחו לעברכם על מנת להשיג את המזון וישהו בקרבתכם); בזמנים אחרים, לעומת זאת, ניתן לראות שם הרבה מאוד קופים במים.

במהלך השייט ניתן לבקר בחוות הצדפות ולצפות בכפריים העובדים בחווה, להתארח באחת מבקתות הבמבוק בלב הים, וההרפתקניים שבכם יוכלו ליהנות משחייה, שייט קיאקים, סקי מים או "סקי בוץ" (תלוי בעונה ובתנאי גאות ושפל). מעט הלאה תבחינו במבנה במבוק גבוה הנטוע בלב ים, שאליו אפשר לטפס מהסירה בסולם. כאן תוכל להמתין לכם סעודה פרטית משובחת (בהזמנה מראש בלבד), במרומי המבנה הזה המוקף בים מכל עבר. לשם כך חובה לתאם עם הבעלים מראש, שכן מרבית הזמן המבנה ניצב נטוש. לעיתים, לעת ערב, מתאספים בו הדייגים. גם אם לא תיאמתם ארוחה כזו מראש, עדיין תוכלו ליהנות כאן מפיקניק עצמאי קצר, לבלות שם זמן מה, ולהתענג על המראות והבריזה הנעימה.

שריינו לאזור זמן מספיק על מנת שתוכלו ליהנות גם מארוחה טובה באווירה מיוחדת במסעדה הבנויה מבמבוק על גדות הנהר בכפר ממנו יוצאים לשייט, ולאחריה תוכלו להתפרקד בערסלים, מיטות העץ והנדנדות הפזורים סביב, ולשאוף לקרבכם את השלווה האופפת את המקום.

קוף שוחה בנהר. כדאי להצטייד בבננות

שוק צף אותנטי
מכאן, במרחק נסיעה קצרה תוכלו להמשיך לשוק הצף של אמפווה (Talat Nam Yam Yen Amphawa), הפעיל רק בסופי שבוע (ו'-א'), שאליו מומלץ להגיע סביב השעות חמש-שש אחר הצהרים. במידה שנותר לכם עדיין מעט זמן עד מועד ההגעה המומלץ לשוק, או שאתם שוהים באזור יותר מיום אחד, תוכלו ליהנות משלל אפשרויות נוספות בקרבת מקום, בהן ביקור בבית גידול לחתולים סיאמיים, (
Ban Maeo Thai Boran), ביקור במקדשים עתיקים ומרשימים, חלקם מתקופת איותיאה, המתחם של המלך ראמה השני, הכולל מוזיאון וגנים וממוקם לא הרחק מהשוק, רכיבה על אופניים לאורך התעלות ובין מטעים, מקדשים ובתי המקומיים, ביקור בבית מלאכה של אמנים המכינים כלי נגינה תאילנדיים מסורתיים מעצי הקוקוס ועוד.

לקראת שעות אחר הצהריים המאוחרות שימו פעמיכם לשוק הצף, ממנו כדאי ליהנות הן בשעות האור והן לאחר רדת החשכה, עת האווירה משתנה מאוד. הרוכלים מציעים כאן את מרכולתם בדוכנים שעל גדות התעלות ומתוך הסירות השטות בנהר. בניגוד לשוק הצף הקודם, כאן מדובר בשוק תאילנדי אותנטי, ובעת ביקורנו היינו התיירים המערביים היחידים במקום. האווירה בשוק קסומה והיא משתבחת עוד יותר עם רדת החשכה. המקומיים יושבים על המזח ועל המדרגות היורדות לנהר וטועמים מן המזונות שהכינו עבורם הרוכלים בסירות, שמשמשות כאן כמטבחים צפים לכל דבר. גם אני חשבתי לטעום מן המאכלים, שחלקם נראו טעימים מאוד, אולם ויתרתי על כך כאשר ראיתי כיצד המוכרים שוטפים את המלקחיים, שבאמצעותם הם מגישים את המזון לצלחות, במימיו של הנהר המזוהם….

שולי צדפות מקומיים

לסיום היום המיוחד הזה, יצאנו לעת ערב בשייט מהמזח בשוק, חולפים בדרכנו בין הרוכלים בסירותיהם, מציצים בבתי המקומיים הפזורים לאורך התעלות. לאחר עצירה במקדש מיוחד שבו מצויה בתוך ארון זכוכית גופת נזיר קדוש שמת לפני כ-24 שנים ואשר גופתו השתמרה באורח פלא, המשכנו בשייט קסום, במהלכו נגלו אלינו בחשכה המוני אורות מנצנצים של גחליליות המאירות את שמי הלילה בין צמרות העצים, כאשר מדי פעם מלווה את סירתנו אורה המנצנץ של גחלילית במעופה.

בתום השייט ניתן לשוב לבנגקוק, להמשיך לאזור קנצ'נאבורי או להישאר ללון באחד ממקומות הלינה המיוחדים על גדות הנהר או באחד מבתי המקומיים המציעים לינה ביתית (homestays), חוויה מרתקת בפני עצמה.

טיפים למטיילים במסלול זה:

על מנת להפיק את המירב מהביקור בשוק הצף Damnoen Saduak ולחוות את הפן הפחות תיירותי של המקום מומלץ להגיע בשעת בוקר מוקדמת ככל האפשר (לא יאוחר משמונה-תשע בבוקר), לשכור סירה ולצאת מעט גם מחוץ לאזור המרכזי, המיועד בעיקר לתיירים, לעבר סבך התעלות הקטנות העוטפות את השוק.

את הביקור בשוק על מסילת הרכבת בכפר MEA KLONG חשוב לתזמן מראש לשעה בה עוברת הרכבת והשוק מתקפל ונערך מחדש במהירות, שכן זהו עיקר העניין כאן.

את הביקור באזור מומלץ לערוך בסופי שבוע (ו'-א'), על מנת ליהנות מהשוק הצף המקומי הפעיל רק בימים אלו.

רצוי לתזמן את השייט לצפייה בקופים השוחים בהתאם לתנאי הגאות והשפל ובכל מקרה להצטייד באשכול בננות על מנת להגביר את הסיכוי שגם אם הקופים נמצאים על היבשה הם ישחו לעברכם וישהו במים בקרבתכם.

במידה שאתם עם ילדים ומתכוונים לבקר במקדש המיוחד עם גופת הנזיר, יש לשקול כיצד הם יגיבו למראה (אחת הילדות שלי לא הגיבה כל כך טוב…).

ניתן לשכור נהג בבנגקוק ולבצע יום טיול כזה באופן עצמאי: ואן ליום כזה יעלה סביב 3,000-2,500 באט כולל דלק ואגרות, רכב קטן יותר יעלה מעט פחות מכך; מונית ליומיים לאזור אמפווה וקנצ'נבורי תעלה כ-5,000 באט. בכל מקרה, חשוב להצטייד במפה ברורה, שעליה מצוינים המקומות בהם אתם רוצים לבקר (רצוי גם בתאית, בקשו מהצוות במלון לכתוב זאת עבורכם). חשוב גם לוודא שהנהג מתמצא ומדבר אנגלית ברמה סבירה. רוב הסיכויים שהנהג יכיר את האתרים המרכזיים במסלול, בעיקר את השווקים הצפים. יחד עם זאת, ההגעה למקום היציאה לשייט עם הקופים השוחים ושולי הדגה עלולה להיות בעייתית, כי מרבית הנהגים אינם מכירים את המקום. על מנת להגיע לאזור של Klong Khone יש לצאת מבנגקוק על כביש Rama II או על הכביש המהיר החדש (דרך מס' 9) לכיוון Samut Songkhram (כביש 35) ולנסוע עליו כשעה, עד שמגיעים לפנייה לכיוון Samut Songkhram. כשני קילומטרים אחרי הפנייה יש גשר מעל הנהר. לאחר כשישה קילומטרים תראו משמאלכם תחנת דלק, ומיד אחריה עליכם לפנות. שם תראו את השילוט ל-Klong Khone (בשילוט המעט באנגלית יאויית לפעמים גם כ-Klong Kone או Khlong Khon). יש לעקוב אחר השילוט המצביע לכיוון ต. คลองโคน (רצוי שתדפיסו את זה כדי להראות לנהג, אם לא יכיר יוכל אולי להתייעץ עם מקומיים שיכוונו אתכם) ושילוט ל-homestays באזור.
___

רויטל חורש – ייעוץ ובניית מסלולי טיול ייחודיים בהתאמה אישית למגוון רחב של יעדים וליווי קבוצות לחו"ל: metailimbaolam@gmail.com; revital.horesh@gmail.com


האם היית ביעד הזה?

 • 1

  כן הייתי

 • 2

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

שוק בעלי החיים בבנגקוק

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.