תפריט עמוד

שביל עמק המעיינות: מרמת סירין למנחמיה

טיול חורף נהדר בקטע פחות מוכר של שביל עמק המעיינות, כולל ירידה מאתגרת במפלים, תצפיות מקסימות ונופי בזלת מהפנטים. למשפחות אוהבות לכת

אחד האזורים הפחות מוכרים על שביל עמק המעיינות הוא רמת סירין, הנמצאת ממערב למושבה מנחמיה. בין נחל תבור לנחל יבנאל נחבאת רמה בזלתית, חשופה, המשובצת בשדות חיטה, כרמי יין ומטעים. בימים אלו המועצה האזורית עמק המעיינות משלטת את שביל העמק בשילוט דרך ותוכן, ובמסגרתו הסדירה את הירידה במפלי הבזלת של ואדי אל ג'ורם, שהם חלק ממקטע טיול זה. הסדרת הירידה מאפשרת לפגוש את נופי ערוץ הבזלת בצורה בטוחה ומהנה.

נקודת התחלה: רמת סירין
נקודת סיום: מנחמיה
אופי הטיול: הטיול כולל ירידה קשה במפלים, המצריכה זהירות וכוח ידיים
למי מתאים? למשפחות עם ילדים מגיל 10 ומעלה
משך הטיול: כשש שעות
מפת סימון שבילים: מס' 3, הגליל התחתון, העמקים והגלבוע (מומלץ מאוד להצטייד במפה)
עונה מומלצת: בחודשים דצמבר עד מרץ מזג האוויר בעמק המעיינות נוח והפריחה מוסיפה כתמי צבע מקסימים.
שימו לב: הטיול אינו מעגלי ויש להקפיץ רכב לסוף המסלול. יש להצטייד בכמות מים מספקת ובנעלי הליכה.

כדי להגיע לתחילת המסלול נוסעים בכביש 90 לכיוון צמח, בפנייה למנחמיה פונים שמאלה וממשיכים במעלה הכביש המשובש לרמת סירין. בדרך עוקפים את אתר הטמנת פסולת "טליה" וממשיכים עד שמגיעים למאגר ולתצפית לזכרו של נח כנרתי.

נקודת התצפית נמצאת בגובה 264 מטר מעל פני הים, כ-460 מטר מעל גובה פני הקרקע בעמק הירדן, והיא משקיפה מזרחה על עמק המעיינות, עמק הירדן, הכנרת, הגולן והגלעד. המצפה הוקם ליד מאגר המים "מאגר נח", הקרוי גם הוא על שמו של כנרתי. במקום נמצאת אבן הנצחה הנושאת את שמו, עליה נכתב: "לזכר נח כנרתי, איש אמת, חזון ומעש, אוהב אדם, אדמה ומים". המצפה הוקם על ידי רשות המים ואגודת המים בעמק הירדן, האתר נגיש לבעלי מוגבלויות.

הנוף הנשקף ממצפה נח כנרתי | צילום: ינאי, ויקיפדיה עברית

מנקודת התצפית ניתן להשקיף על שרידי תחנת החשמל בנהריים, אי השלום, המושבה מנחמיה, שנמצאת למרגלות נקודת התצפית, ועד בתיה של המושבה כנרת וכן היישובים בממלכת ירדן, הנמצאים למרגלות הגלעד. בנקודה התצפית מותקן "מסבירן", הנותן מידע על המצפה והנוף בעברית ובאנגלית. מאגר המים שואב את מימיו מנהר הירמוך והוא חלק ממערכת ההשקיה שהוקמה כדי להשקות את המטעים וגידולי השדה של משקי עמק הירדן ברמת סירין.

נח כנרתי (2010-1941), שעל שמו נקראים נקודת התצפית ומאגר המים, היה חבר קבוצת כנרת, ממייסדי אגודת המים בעמק הירדן וב-1980 מונה להיות למנהלה. בשנת 1992 מונה להיות יועצו של ראש הממשלה, יצחק רבין, לענייני התיישבות. בשנת 1997 מונה לתפקיד יועץ שר הביטחון לנושאי מים. בתפקידו זה שימש כראש צוות המים במשא ומתן במסגרת השיחות עם הפלסטינים, עם ירדן ועם סוריה.

אך זוהי למעשה אתנחתא קלה בנסיעה, הרבה לפני תחילתו של המסלול הרגלי. ממשיכים בנסיעה בעקבות סימון שבילים כחול, בשלב מסוים בדרך פוגש אותנו שביל ישראל, אנו מטפסים בנסיעה איטית עד לנקודת תצפית מרהיבה סמוך למתקן דו קומתי מוזר למראה, המכונה החללית. למעשה זהו מתקן עליו מוקמה בעבר מקרנת הסרטים של קיבוץ אפיקים. ערב אחד קצה נפשם של כמה מצעירי הקיבוץ במתקן ווהם גררו אותו לכאן. ניתן לטפס על המתקן ולשפר את זווית התצפית, אך אנא עשו זאת בזהירות. מכאן יש מבט מרהיב על הכנרת, רמת הגולן, הגליל התחתון, ביום בהיר רואים מכאן היטב את החרמון.

עכשיו מתחיל המסלול הרגלי: חוזרים מעט מערבה לצומת דרכי עפר מתחת לחללית ופונים עם שביל העמק דרום מזרחה על גבי דרך עפר. השביל מתחיל לרדת את המתלול של רמת סירין, בדרך נחלוף על פני ריכוז אלות אטלנטיות נהדרות, המצלות על הסביבה, ואנדרטה לזכרו של חן כנרתי (בנו של נח), לוחם סיירת צנחנים שנהרג בלבנון. בסמוך, ספריית שביל – ארגז ובו ספרי מסע, שהניחו כאן חניכי מכינת העמ"ק מתל תאומים, המתחזקים ומפתחים את שביל עמק המעיינות. אתם מוזמנים לנוח מעט בצל ולהתבשם מהנוף הנפלא ומספר טוב.


התקני בטיחות לירידה במפל אל הערוץ הבזלתי | צילום: אשחר בצר

שביל עמק המעיינות ממשיך בירידה התלולה לעמק. בדרך נחלוף על פני שדה בזלת מיוחד. שימו לב: מעט לאחר הירידה ממצפה אלות מתפצל השביל הכחול צפון מזרחה, אנו ממשיכים עם השביל הכתום. המרעול עליו אנו פוסעים מוביל אותנו לריכוז של עצי שיזף ושטחי בקר ושוקת מים. זהו המעיין עין אל ג'ורום, שמימיו מפרנסים את חוות הבקר הסמוכה. נעקוף מימין את חוות הבקר ונמשיך בירידה, שימו לב כאן לסימון העוקב אחרי גדר הבקר. מעט אחרי חוות הבקר מתחיל למעשה ואדי אל ג'ורום.

עם הירידה במעקה אנו נכנסים לערוץ בזלתי צר המשובץ עצי שיזף ושיחי מלוח, זהו מעין עולם קטן וקסום המבודד מסביבתו. לאחר הליכה של 20 מטר נגיע לסדרת מפלים נמוכים, בכולם התקני בטיחות בהם ניתן להיאחז או לדרוך לחילופין. הראשון, מפל בגובה שני מטרים, לאחריו מפל של שלושה מטרים ואחר כך מפל של 6 מטרים ובתחתיתו עץ שיזף נאה המטיל צל על סביבתו. זוהי נקודה יפה למנוחה ולצפייה על שאר המטיילים היורדים במפל.

השביל במנחמיה | צילום: זיו כרמל

לאחר ההתרגשות שבירידות, אנו ממשיכים בערוץ שמתרחב ונסגר לחילופין. אנו חוצים קו מתח גבוה, חולפים על פני חוות בקר נוספת מצפון לנו וממשיכים במורד הוואדי עד לחיבור לדרך עפר רחבה בסמוך למושבה מנחמיה. מכאן ניתן לצעוד מהלך של 3-2 דקות לחורשת הבנים בה יש חניון קק"ל וצל רב. למיטיבי הלכת בינינו ניתן להמשיך עם שביל העמק לאורך הגדר המערבית של המושבה עוד כ-800 מטר עד לחוות עז עיז ולהתרענן ביוגורט עיזים צונן ושם לסיים את הטיול.

שביל עמק המעיינות
שביל עמק המעיינות, שאו מתחיל בהר אבינדב ברכס הרי הגלבוע ומסתיים בגן הלאומי בית שאן. הוא עובר דרך מגוון רחב של נופים, אתרי מורשת, מעיינות ואתרים היסטוריים הפזורים בעמק המעיינות. את השביל ניתן לטייל ברציפות – במשך שבעה עד שמונה ימי הליכה ברגל, או במקטעים קצרים יותר. ניתן לטייל כמעט לכל אורכו גם באופניים. חודשי החורף, דצמבר עד מרץ, מצוינים לטיול בעמק, והפריחה מקדימה יחסית לשאר אזורי הארץ.

מפת שביל עמק המעיינות:

המפה באדיבות מועצה איזורית עמק המעיינות

לקריאה נוספת:

עמק המעיינות - לטייל, לבלות, להתאהב
עמק המעיינות – לטייל, לבלות, להתאהב
עמק המעיינות יפה כל השנה, ובמיוחד בחורף ובאביב, כשהשדות ירוקים, המעיינות והנחלים שופעים מים ופריחה מקסימה צובעת את הנוף. הנה הצעות לטיולים, בילויים ופעילויות משפחתיות בעמק המעיינות לאורך היום, שבסופו מצפים למטיילים מקומות נהדרים ללון בהם
שביל עמק המעיינות - טיול ירוק
שביל עמק המעיינות – טיול ירוק
מים מפכים, צמחייה רעננה ופרות באחו במסלול מקסים לאוהבי הלכת בנחל תבור ובשביל עמק המעיינות. באביב ובחורף אפשר ליהנות מפריחה נהדרת לאורך הדרך

 

אביב בישראל - ממעוף הציפור

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.