תפריט עמוד

רואים כוכבים: מקומות מומלצים לצפייה בכוכבים

זיהום אור, תוצאה של התאורה המרובה המקיפה אותנו מכל עבר, מונע מאיתנו לראות את הכוכבים באזורים עירוניים. לטובת מי שרוצה לצפות בכוכבים, הנה כמה מקומות ברחבי העולם (וגם אצלנו בישראל) שבהם מובטחת חווית צפייה מושלמת

אם בעבר היה מובן מאליו שרואים המוני כוכבים מנצנצים בשמי הלילה, הרי שבעשורים האחרונים כדי לראות כוכבים צריך לעיתים לנסוע רחוק. אחת הסיבות לכך היא זיהום אור שהתגבר מאוד – עודף של אור היוצר מיסוך אשר מסתיר את הכוכבים בשמיים. כמו הרבה תופעות בעייתיות, גם זיהום האור הוא תוצר לוואי של החברה המודרנית המתועשת, שעושה שימוש יתר בתאורה מלאכותית – במשרדים, במפעלים ובבתים, תאורת רחוב, תאורה במגרשי ספורט וכדומה.

מדענים סבורים ששימוש יתר בתאורה מלאכותית לא רק שאינו נחוץ ואינו יעיל, הוא גם גורם נזק. התופעה הזאת, הנפוצה במיוחד במרכזים עירוניים, היא תופעה בינלאומית. ההתאחדות הבינלאומית לשמיים חשוכים (International Dark Sky Association) הוקמה על ידי אסטרונומים בארצות הברית על מנת להגן על השמיים החשוכים, והיא מעניקה מעמד של "שמורה אפלה" למקומות שבהם זיהום האור מינימלי ותנאי הצפייה בכוכבים טובים. התואר הזה מקנה פיקוח לאתרים הללו על מנת שהשמיים יישארו נקיים ככל האפשר מזיהום אור. עד כה הוענק התואר ל-11 אתרים ברחבי העולם. שמורות שבהן השמיים נקיים באופן יוצא דופן מקבלות מההתאחדות תואר "זהב". 


במדבריות סיכויי הצפייה בכוכבים גבוהים במיוחד | צילום: Bureau of Land Management, flickr

תצפית על שמיים זרועי כוכבים היא לא רק חוויה רומנטית ומרגשת, יש לה גם השפעה חיובית על הבריאות הפיזית והנפשית שלנו. כדי להבטיח תצפית מצוינת על שמי הלילה יש להגיע למקומות מרוחקים מישובים – מדבריות, פסגת הר או אזורים לא מיושבים. הנה כמה מקומות מוצלחים במיוחד לראות בהם כוכבים:

לה פלמה, האיים הקנריים
האיים הקנריים, הנמצאים ממערב למרוקו ושייכים לספרד, מציעים תנאים אופטימליים לצפייה בכוכבים: הם קרובים לקו המשווה, רחוקים מסופות טרופיות, האקלים בהם יבש, זיהום האוויר מועט שכן אין בהם תעשייה ויש מעט זיהום אור כיוון שהם אינם מיושבים בצפיפות. בקנריים יש כמה נקודות תצפית מוצלחות במיוחד, למשל הר הגעש טיידה באי טנריף, שם ממוקם מצפה כוכבים גדול.

כוכבים מעל הר הגעש טיידה בטנריף | צילום: שאטרסטוק

מוצלחת לא פחות היא התצפית מקלדרה דה טבורייטנטה (Caldera de Taburiente), שנמצאת בגובה 2,243 מטר באי לה פלמה (La Palma), המערבי מבין הקנריים. ממשלת ספרד חוקקה חוקים מחמירים שמסייעים בשמירה על השמיים החשוכים כאן, ובהם איסור על מפעלי תעשייה מעל גובה 1,500 מטר, הגבלות על תאורת הרחוב ועוד. בקלדרה נמצא מצפה כוכבים מהחשובים בעולם, רוקה דה לוס מוצ'אצ'וס (Roca de los Muchachos), שמציע תנאי צפייה מהטובים בחצי הכדור הצפוני (שני רק למאונה קיאה בהוואי) ומצויד בכמה מהטלסקופים הגדולים בעולם. האתר מספק תצפית מושלמת לא רק על השמיים, אלא גם על האיים השכנים. ניתן להצטרף לסיורים מודרכים (ללא תשלום) במצפה. הסיורים מתאימים לגילאי 12 ומעלה ויש לתאמם לפחות שבועיים מראש באתר המצפה


מצפה הכוכבים רוקה דה לאס מוצ'אסוס באי לה פלמה | צילום: holbox / Shutterstock

פיק דה מידי, צרפת
אחת הפסגות המפורסמות בפירנאים הצרפתים היא Pic du Midi, שמתנשאת לגובה 2,877 מטר. בקיץ המקום חביב על מטפסי הרים, בחורף עושים כאן סקי, ובכל עונה בלילה זהו יעד אידיאלי לצפייה בכוכבים. על הפסגה נמצא מצפה הכוכבים פיק דה מידי (Observatoire du Pic du Midi), אשר מפורסם בכיפות הלבנות העגולות שלו שמקנות למקום מראה סוריאליסטי על רקע הנופים ההרריים מסביב. הטלסקופ שהוצב במקום ב-1963 על ידי נאס"א שימש לצילומים של פני הירח כהכנה למשימות של החללית אפולו. כיום ניצבים כאן ארבעה טלסקופים משוכללים. לאורך השנה מתקיימים במקום "לילות כוכבים" עם פעילויות מודרכות בנושא אסטרונומיה המיועדות לקהל הרחב. לחוויה מיוחדת, אפשר ללון במלון הקטן הצמוד למצפה הכוכבים, Pic du Midi Summit Hotel, ממנו נשקפת תצפית עוצרת נשימה על השמיים ועל הרי הפירנאים. הלינה כוללת גם ביקור במצפה הכוכבים ותצפית מהטלסקופים שבו. 

שמיים זרועים כוכבים בפיק דה מידי בפירנאים הצרפתים | צילום: Tom Davidson

מדבר אטקמה, צ'ילה
במדבר אטקמה (Atacama) שבצפון צ'ילה, המדבר הצחיח ביותר בעולם, מתקיימים כמה תנאים שהופכים אותו ליעד אידיאלי לצפייה בכוכבים. המדבר שוכן גובה רב, עם אזורים שמגיעים לגובה 5,000 מטר, השמיים מעליו נקיים מעננים (זהו המקום הצחיח בעולם וגשם יורד שם רק לעתים נדירות מאוד) והוא מיושב בדלילות רבה, כך שזיהום האוויר וזיהום האור אפסיים. כל אלה הופכים את המקום לגן עדן לאסטרונומים ולכל מי שמתעניין בגרמי השמיים. 


מטאור ("כוכב נופל") מעל מדבר אטקמה בצ'ילה | צילום: שאטרסטוק

במדבר אטקמה פועלים מצפי כוכבים רבים, אחד המשוכללים שבהם הוא מצפה הכוכבים פאראנאל. גם המלונות באזור נרתמים כדי לשדרג את חווית הצפייה בכוכבים עבור התיירים המגיעים במיוחד בשל הסיבה הזו. מלון Elqui Domos, למשל, מציע בנוסף למצפה כוכבים גם לינה באוהלים דמויי כיפה שחלקם העליון פתוח לכיפת השמיים או בקתות עץ עם תקרות זכוכית שמהן ניתן להשקיף על הכוכבים גם כששוכבים במיטה.

מאונה קיאה, הוואי
מאונה קיאה (Mauna Kea), הר געש רדום שמתנשא לגובה 4,207 מטר באי הוואי, הוא אחד המקומות הטובים בעולם לצפייה בכוכבים. מיקומה של הפסגה יוצר תנאים מצוינים לצפייה בשמי הלילה, עם יותר מ-300 ימים בשנה שבהם ניתן לצפות בשמיים נקיים. בנוסף, בשל מיעוט התושבים ומיקומו של האי בלב האוקיינוס השקט, זיהום האור בהוואי מזערי. על פסגת ההר פועל מצפה כוכבים מהגדולים והמתקדמים בעולם. מומלץ לבקר במרכז המבקרים, שממוקם בגובה 2,800 מטר, ובו 13 טלסקופים לצד תכניות צפייה מודרכות שמתקיימות בכל ערב בין השעות 22:00-18:00.


השמיים מעל מצפה הכוכבים במאונה קיאה, הוואי | צילום: Christopher Chan

שמורת דנאלי, אלסקה
אלסקה המבודדת והמיושבת בדלילות היא אחד היעדים הטובים ביותר בצפון אמריקה לצפייה בשמי הלילה. מעבר לאינספור כוכבים המנצנצים בשמי הלילה, בלילות חורפיים אפשר לראות גם את מפגן הצבעים המרהיב של הזוהר הצפוני.  תצפית יפה במיוחד מובטחת לכם בשמורת דנאלי (Denali National Park) המשתרעת על שטח עצום, כשרק כביש אחד חוצה את מרחבי הטבע הפראי. המיקום, הרחק מכל מקום יישוב, מבטיח מינימום של זיהום אוויר וזיהום אור – תנאים אופטימליים לצפייה בכוכבים. אם המטרה של הטיול שלכם בשמורה היא לראות כוכבים, עדיף שתגיעו בסתיו, בחורף או באביב, שכן בקיץ השמש כמעט שאינה שוקעת והסיכוי לראות כוכבים קלוש.


הפארק הלאומי דנאלי הוא מהמקומות הטובים בצפון אמריקה לצפייה בכוכבים (ובזוהר הצפוני) | צילום: שאטרסטוק 

צ'רי ספרינגס, פנסילבניה
פארק צ'רי ספרינגס (Cherry Springs State Park) בצפון מדינת פנסילבניה שבמזרח ארצות הברית מהווה את אחת מהנקודות הטובות ביותר לצפייה בכוכבים ממזרח למיסיסיפי. הפארק נמצא על גבעה מעל יער ססקוואנוק (Susquehannock), ולמרות קרבתו היחסית לאזורים עירוניים הוא מציע תצפית של 360 מעלות על שמיים נטולי זיהום אור. אפשר להבחין היטב בשביל החלב גם ללא טלסקופ. בערבי שישי ושבת נערכים סיורי צפייה בכוכבים ובספטמבר מתקיים פסטיבל אסטרונומי.


לילה של כוכבים בפארק המדינה צ'רי ספרינגס | צילום: שאטרסטוק

אאורקי מקנזי, ניו זילנד
אאטרקי מקנזי (Aoraki Mackenzie), השמורה האפלה הגדולה בעולם, נמצאת ברמה גבוהה באי הדרומי בניו זילנד, מוקפת מכל עבר בהרים. השמורה זכתה לתואר "זהב", שהוענק לה משום שהיא נקייה כמעט לחלוטין מזיהום אור. האזור בתולי מאוד, אבל בכל הנוגע לצפייה בכוכבים הוא דווקא מאוד מפותח. כמה מצפי כוכבים פועלים פה, בהם Mount John Observatory שבו חמישה טלסקופים משוכללים, וכמה חברות מציעות סיורים מודרכים לצפייה בכוכבים, כולל טלסקופים ניידים שדרכם אפשר להשקיף אל גלקסיות מרוחקות.


כוכבים מעל אאורקי מקנזי, השמורה האפלה הגדולה בעולם | צילום: Earth & Sky, flickr


הפארק הלאומי סגרמאטהה, נפאל
אחד התנאים שמגדילים את הסיכוי לשמיים נקיים הוא גובהו של האתר, ובפארק הלאומי סגרמאטהה (Sagarmatha), ששוכן בהרי ההימלאיה בצפון-מזרח נפאל, הגובה משחק תפקיד חשוב: הפסגות בפארק נעות בין 2,845 מטר ועד לנקודת השיא – הר אוורסט, הגבוה בעולם, בגובה 8,848 מטר. פירוש השם סגרמאטהה הוא "מצח בשמיים" ואכן, חווית הצפייה בכוכבים כשנמצאים על גג העולם דרמטית במיוחד. אין כאן מצפי כוכבים או טלסקופים משוכללים, אבל מי שיוצא לטרק באזור וישן תחת כיפת השמיים נהנה מחוויה עוצמתית במיוחד.כוכבים בשמי ההימלאיה, בפארק הלאומי סגרמאטהה | צילום: שאטרסטוק

שמורת הטבע נמיברנד, נמיביה
שמורת הטבע נמיברנד (Namibrand), במדבר נמיב הצחיח בדרום-מערב נמיביה, מציעה למטיילים נופים עוצרי נשימה של דיונות חול אדומות ומפגשים עם בעלי חיים כמו זברות, בבונים וחתולי בר. בלילה השמורה המבודדת היא אחד המקומות הטובים בעולם לצפייה בכוכבים, והיא אף הוכרזה כשמורה האפלה הראשונה באפריקה והשמורה הראשונה מבין השמורות האפלות שזכתה לתואר "זהב", המוענק לשמורות עם שמיים נקיים במיוחד. 

שקיעה בשמורת נמיברנד. עוד מעט אפשר יהיה לצפות כאן בכוכבים מעל המדבר | צילום: ChrissyJ

ומה אצלנו? צפייה בכוכבים בישראל
כשנמצאים בתל אביב המוארת קשה להאמין שבארץ שלנו יש מקומות מספיק חשוכים לצפייה בכוכבים, אבל הנגב מספק לא מעט מקומות שכאלה ולמעשה הוא אחד המקומות המצוינים בעולם לצפייה בכוכבים. גם ברמת הגולן אפשר ליהנות משמיים חשוכים, למשל בהר שיפון. במרכז, בשל האור, היצע המקומות לצפייה דל במיוחד, אבל בהר טייסים, פארק בריטניה ומערות חזן יש שמיים חשוכים למדי ואפשר לראות את שביל החלב.

שביל החלב בבורות לוץ | צילום: יונתן אליכיס

בשביל שמיים חשוכים ותצפיות מרשימות צריך להדרים לנגב ולערבה. אחת התצפיות הפופולריות היא ממצפה הכוכבים וייז שליד מצפה רמון, אבל יש כמה מקומות חשוכים אפילו יותר, כמו בורות לוץ, נחל ברק ונחל נקרות, בהם מובטחים תנאים טובים במיוחד לצפייה בכוכבים. אם אתם רוצים להעמיק מעבר למה שרואים בעין חשופה, תוכלו להזמין אל מקום הטיול המדברי שלכם את יונתן אליכיס מאסטרו-פאן, שיגיע עם מצפה כוכבים נייד לתצפית מודרכת על מכתשי הירח, כוכבי הלכת ועוד. 


שביל החלב מעל נחל נקרות | צילום: יונתן אליכיס

בתמונה הפותחת: שביל החלב מעל הרי ההילאיה, הפארק הלאומי סגרמאטהה, נפאל | צילום: שאטרסטוק

 

האם היית ביעד הזה?

 • 1

  כן הייתי

 • 23

  לא, אבל מתכנן

 • 3

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  תגובות

  1. יוסף וינברג הגיב:

   שלום,
   אני כותב מאמר בתוך ספר שיצא לאור בקרוב,
   מאמר זה עוסק בתצפיות הכוכבים, נעזרתי הרבה מהמידע שלכם, רק חסרים לי פרטים חשובים:

   א. הזמן הראוי אחרי השקיעה לצפות בכוכבים.
   ב. מתי יוצאים כל הכוכבים ברקיע, והאם שעתיים אחרי השקיעה יוצאים עוד כוכבים שלא נראו מיד אחרי השקיעה, או שהשלב של ראיית הכוכבים פוסק כחצי שעה אחרי השקיעה.
   ג. האם יש הבדל בכל הנ"ל בין צפייה בטלסקופ לבין צפייה בעין בלתי מצוידת.

   אודה לכם מאוד מאוד, וכמובן אזכיר את שמכם בספרי.
   יוסף וינברג
   ירושלים

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.