תפריט עמוד

קורס משיטי יאכטות

יותר ויותר אנשים רוצים לממש את אהבתם לים ולשיט ולומדים להיות סקיפרים. כל מה שרציתם לדעת על קורס משיטי יאכטות

"אתה מנותק מהלחץ היום יומי, ונכנס לפאזות אחרות של תפיסת חיים. רוגע, שלווה, כלום לא בוער". אליעזר (צ'יטה) כהן, טייס לשעבר בחיל האוויר וחברת "אל על" במשך 48 שנים, וחבר כנסת לשעבר מטעם ישראל ביתנו, מסביר למה בחר דווקא בגיל 73, עם פרישתו מהזירה הציבורית, להירשם לקורס משיטי יאכטות. "נהניתי מכל רגע בקורס גם כשהיו לי מחלות ים. הים נורא מסקרן. זה כיף גדול. ברגע שאתה משיט יאכטה אתה יודע הכול, כי ביאכטה אין רזרבות לשגיאות. להשיט אונייה לדוגמא זה פחות קשה. ביאכטה אתה תלוי ברוח ומפרשים ואין מנוע רזרבי. אני מתכוון להפליג בכל זמן פנוי שיהיה לי".

כהן לא לבד. יותר ויותר אנשים רואים בהשטת יאכטה הרפתקה מאתגרת שתאפשר להם לממש את אהבתם לים ולשיט. בכדי להשיג מטרה זו ולהיות ל"סקיפרים" מורשים מטעם משרד התחבורה, מחויבים המעוניינים בכך לעבור קורס משיטי יאכטות, המתקיים בבתי ספר שונים ברחבי הארץ. "אחד הדברים הכי יפים בקורס זה שאין דמיון בין אדם אחד לשני", מסביר יוסי סוקולוב, מהבעלים של דרך הים, בית ספר ליאכטות ומועדון שייטים, "הפרופיל הוא לא גילאי, הוא איכותי. אנשים שאוהבים את אותה אהבה, ניחוח ההרפתקה, והנכונות לבוא ללמוד משהו מיוחד שמצריך ממך משהו מיוחד. סוג של שאר רוח, והבנה של מה שאתה עושה עם זיק בעיניים. יש לנו בארץ ים שמאפשר לשוט 300 ימים בשנה, וזה מדבר לאנשים".

קורס ה"סקיפרים", משיטי היאכטות, מכשיר כאמור את התלמידים לקבלת רישיון שיט בינלאומי ממשרד התחבורה, ומקנה בנוסף יסודות חשובים בהיכרות עם עולם הים והשיט. במהלך הקורס, מתנסים התלמידים בהפלגות מעשיות לצד חומר עיוני בנושאים שונים. בקורס נלמדים ארבעה נושאים עיוניים עיקריים: ניווט חופי, מכשירים וקשר, ימאות עיונית, ומכונאות. מרבית הקורסים נמשכים בין חצי שנה לתשעה חודשים, ומאפשרים לסטודנטים לקבוע שיעורים בזמנים הנוחים להם. חלק מבתי הספר מציעים שיעורים פרטיים וחלק במסגרות כיתתיות, בקבוצות גדולות יותר. מחירו של קורס כזה נע בין 12,500-9,000 ש"ח.

"אם פעם רק ימאים ומכורים לים היו משיטים יאכטות, היום יש גיוון אדיר", מעידה לאה כהן, מנהלת "ים סיילינג סקול", בית ספר פרטי לשיט במרינה בתל אביב. "החל מחבר'ה אחרי צבא, ועד לאנשים מבוגרים בשנות השבעים לחייהם. יש יותר חשיפה לנושא, אנשים רוצים להגשים חלום ולהתנסות בהרפתקאות חדשות. זו חוויה שקוסמת לרבים ולכן הקורס מתחזק משנה לשנה, בייחוד בשנים האחרונות".

תלמידים אשר עוברים בהצלחה את מבחני משרד התחבורה עם תום הקורס, מקבלים תעודת משיט בינלאומית מטעם אגף הספנות במשרד התחבורה. עם קבלת הרישיון, מספרים גורמים בענף, חלק מהתלמידים שוכרים יאכטות להפלגה במקומות שונים כגון תורכיה, יוון וקרואטיה, ואחרים פונים לשיט תחרותי או סתם מפליגים להנאתם מעת לעת.

"הקורס מקנה כלים של רב חובל לאנשים רגילים", מוסיף עוד סוקולוב, "כל מי שנרשם מקבל ידע ממשי איתו יכול להמשיך הלאה ולהפליג עצמאית. זה אתגר גדול להתמודד עם הים. אין נופש יותר מדהים משבוע על יאכטה בין איים ומפרצים וים טורקיז. אנשים מגלים את עוצמת ההרפתקה של להשיט יאכטה לבד, לא בעזרת קפטן חיצוני".

המסר החשוב ביותר לדברי מדריכי השיט, הוא שלא כל אחד יכול להיות סקיפר, רק מפני שעשה את הקורס. "סקיפר טוב זה אדם שחושב ומנהל, קורא את התחזית ואת הים, יודע לשים לב לשינויים, לנהל את הצוות, להקפיד על תכנון, תדרוך ביצוע. דבר שצריך לעבוד עליו ולדעת לכבד את הים", מסכם סוקולוב.

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.