תפריט עמוד

טיול בתרבות הלדאקית, צפון הודו

נופיה של לדאק, המשלבים דיונות חוליות עם פסגות מושלגות, הם גן עדן לאוהבי טבע, אולם מלבד טיולים בחבל ארץ יפהפה, לדאק מציעה חשיפה לתרבות מיוחדת

בכל שנה 18,000 תיירים חוצים את ההימלאיה ההודית ומגיעים ללדאק. עם המספרים הללו, המתנקזים לשלושה חודשים, אפשר לחשוב שמדובר בעיר מרכזית באירופה. אך למעשה לדאק היא מחוז מדברי נידח בצפון הודו. בינה לבין שכנותיה מפרידים הרים גבוהים המכוסים בשלג, שבחורף לא ניתן לעבור אותם. במשך רוב חודשי השנה הדרכים ללדאק סגורות – שום רכב לא נכנס או יוצא משם, ותושבי האזור מנותקים מהעולם. בקיץ, בין יולי לספטמבר, הדרכים נפתחות ולדאק מתעוררת מתרדמת החורף. למרות הבידוד ומיעוט התושבים, התיירות קיימת שם מאז המאה ה-19. מה מושך את התיירים ללדאק?

נופיה של לדאק, המשלבים דיונות חוליות עם פסגות מושלגות הם גן עדן לאוהבי טבע, אך רבים יגידו שהתרבות הלדאקית היא זו שמביאה את התיירים.

למידע נוסף:

עולם ללא אלימות

כשנסעתי באוטובוסים של לדאק, ראיתי תופעה משונה: כאשר האוטובוס מתמלא, ילדים קמים מהכיסא ומתיישבים על ברכיהם של מבוגרים זרים, כדי לפנות לאחרים מקום. בהתחלה בהיתי בהם – קודם כדי לוודא שאני לא מדמיינת, אחר כך לוודא שהכל תקין. עד שהבנתי שמדובר בדבר רגיל, וה"לא תקין" נמצא אצלנו. למעשה, רמת האלימות בלדאק היא כמעט אפסית, והלדאקים אינם חוששים לסמוך אחד על השני. תיירים משאירים את תרמיליהם בשטח, עוברי אורח מברכים זה את זה לשלום והתושבים אינם חוששים להזמין זרים לביתם.

בזמן שטיילתי בלדאק, למדתי לצפות להזמנות הללו – בעת טיול בהרים, בנסיעות באוטובוס, ואפילו בשיטוט ברחוב. לאחר שנמצאים באזור זמן רב, לומדים להתרגל לעולם ללא אלימות, ותחושת הרוגע משפיעה גם על התייר הלחוץ ביותר.

מנזר למאיורו. כמעט בכל כפר יש מנזר הבנוי מבוץ, ובו גרים בצניעות רבה נזירים ותלמידים בכל הגילאים

הבודהיזם הלדאקי
רבים מייחסים את חוסר האלימות לדתם של התושבים. הדת המקומית היא גרסה טיבטית של הבודהיזם, המתנגדת לכל סוג של אלימות, גם כלפי חיות. מה שמבדיל את הזרם הזה מזרמים בודהיסטים אחרים הוא האמונה בשושלת של לאמות (נזירים) מדרגה גבוהה, היכולים לקבוע להיכן יתגלגלו בחייהם הבאים. לאחר מותם נעשים מאמצים גדולים לאתר את הגלגולים שלהם. בני האדם שאליהם התגלגלו נשמותיהם של הלאמות הופכים לרוב נזירים ומנהיגים רוחניים של הקהילה.

הלאמה הידוע ביותר הוא הדלאי לאמה ה-14, מהדמויות המשפיעות בעולם. רבים מגיעים ללדאק כדי לשמוע את הרצאותיו או ללמוד באחד מהמרכזים הבודהיסטיים. חלק מהם "מתאהבים" במקום, ממירים את דתם ומצטרפים למנזר.

המנזר הלדאקי
למוסד הנזירות המסורתי יש אחיזה חזקה בלדאק. כמעט בכל כפר יש מנזר הבנוי מבוץ, ובו גרים בצניעות רבה נזירים ותלמידים בכל הגילאים, מילדים ועד זקנים. חיי המנזר מושכים אנשים מסוגים שונים – כאלו העוזבים את משפחותיהם על מנת להגיע להארה, וכאלו שנשלחו למנזר בגיל צעיר מסיבות כלכליות. שליחת הילדים למנזר נפוצה מאוד בלדאק – מספר האדמות המתאימות לחקלאות מועט, ואינו מספיק לכולם. בעבר, אחד הפתרונות הנפוצים לבעיה זו היה הפוליאנדריה. הורים השיאו כמה מבניהם לאישה אחת, כדי שהקרקע המצומצמת תישאר באותה משפחה.

כיום הפוליאנדריה קיימת רק בקרב הדורות המבוגרים, אך שאר המנהגים נשארו: כמעט בכל בית יש נזיר וגם חייל, המקלים על הנטל הכלכלי של המשפחה. מסיבה זו, ומסיבות אידיאולוגיות הנזירים מעורבים מאוד בקהילה. הנזירים עוזרים לקהילה בזמן משבר, והתושבים מזמינים אותם לארוחות בבתיהם.

שדות מרעה בלדאק. הכלכלה באזור עדיין חקלאית ברובה

הטבע והתושבים
לדאק היא מוקד פופולארי לתיירות אקולוגית, וזאת בזכות אורח החיים המשלב קידמה עם שמירה על הטבע. בבתים רבים אפשר למצוא טלוויזיה עם כבלים ומכונית פרטית, אך כולם גרים בבתי בוץ. גם עיר הבירה נראית כמו כפר אחד גדול, עם בתי בוץ ושדות אורז סביבם. למרות שבשנים האחרונות קיימות יותר עבודות משרדיות, הכלכלה עדיין חקלאית ברובה. במשך השנה הילדים מתפזרים בכל רחבי הודו על מנת לרכוש השכלה תיכונית והשכלה גבוהה, ובקיץ כולם חוזרים לסייע בקציר.

בשנים האחרונות תושבי המקום מודאגים מערמות הזבל הבלתי מתכלה שמביאים עמם התיירות ותהליכי התיעוש. כדי לפתור בעיה זו הוקמו חנויות עם פילטרים, ובאכסניות מחלקים פלאיירים המבקשים מהתיירים להשתמש בפילטרים ולהפחית את צריכת הבקבוקים המינרלים.

תרבות המכירות הלדאקית
תיירים רבים נוהגים לשלב טיול ללדאק עם טיול להודו הצפונית.
המעבר מצפון-מרכז הודו ללדאק מורגש כאשר עוברים במרכז המסחרי של העיר לה. מי שהיה בהודו ודאי זוכר את החנוונים הנדחפים מול התייר כדי להציע את סחורותיהם. בלדאק, שיטת מכירות אגרסיבית היא מחוץ לנורמה. גם מי שעסקיו אינם במצב טוב יעדיף לשבת בחנות מאשר לצאת ולשווק את סחורתו. גם המשא ומתן עם הלדאקים שונה משאר הודו – הלדאקים נאחזים בעקשנות במחירים גבוהים יחסית, ואינם מוכנים למכור את סחורותיהם בפחות מזה. אם הלקוח ירצה, הוא יקנה, ואם לא – הבחירה היא שלו. לכן, כאשר קונים בלדאק, כדאי לפתוח במשא ומתן, אך יש לקחת בחשבון שהמחיר לא יהיה נמוך בהרבה ממה שמוצע.


מלבד טיולים בחבל ארץ יפהפה, לדאק מציעה חשיפה לתרבות מיוחדת. תיירים רבים מגיעים כדי לחוות עולם ללא אלימות, הרמוניה עם הטבע, רוחניות הקשובה לעולם הזה, וחיים שעוד לא עברו תיעוש. עם הדברים האלה, לא פלא שהתיירות בלדאק רק גוברת.

עוד מידע על טיול להודו

בתמונה הראשית: נזירים תוקעים בחצוצרות כדי לברך את היום ולגרש רוחות רעות

דלהי - הודו בזעיר אנפין

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.