תפריט עמוד

פנינת הבלקן: מסלול בבולגריה

פנינת הבלקן: מסלול בבולגריה

הרי הבלקן במזרחה של בולגריה הם פנינה שאינה מוכרת לרבים. באזור לא גדול והררי מסתתרים נופים מרתקים שמעטים סיירו בהם, עיירות וכפרים שבהם עבודת יד אינה מזכרות לתיירים ועשרות אתרים נחבאים אל הכלים שהגיע הזמן לגלות. וכל זה במרחק שעתיים טיסה בלבד.

ההרים תופסים יותר מחצי משטחה של בולגריה. רוב המרחבים הגדולים וההרריים מכוסים ביערות עצומים. בכל בולגריה, ששטחה פי חמישה משטח ישראל, מתגוררים רק שבעה וחצי מיליון תושבים. אם מוסיפים לכך את העובדה שיותר ממיליון וחצי מתגוררים באזור סופיה, קל להבין כמה מרחבים פתוחים, ריקים ונהדרים יש בבולגריה. הנסיעה בהרי הבלקן בג'יפים חדישים משלימה את החוויה.
הסיור במזרח בולגריה מתחיל בוורנה שעל חוף הים השחור. הנה מבחר של כמה מן הפנינים שמחכות כדי שנגלה אותן. (התוכנית המלאה של הסיור מופיעה בסוף כתבה זו).

יער האבן
"יער האבן", שנקרא כאן Pobiti Kamani, הוא אתר ייחודי ומעניין השוכן 18 קילומטרים ממערב לווארנה, סמוך לכביש הראשי שמוביל לסופיה. באתר ניצבים עשרות גלילי אבן ענקיים. במבט ראשון נדמה למבקר שנקלע לשרידיו של מקדש קדום, שרק עמודיו ניצבים עדיין בחול.
מחקר של ארכיאולוגים בולגרים גילה שלפני 50 מיליון שנה היה האזור מכוסה בים. לאחר שהים נסוג נוצרו במקום, בתהליכים טבעיים, עמודי האבן הענקיים, שהגבוהים שבהם מתנשאים לגובה שישה מטרים וקוטרם שני מטרים וחצי. המבקרים באתר משוטטים באזור החולי, בין עמודי האבן והצורות הגיאולוגיות המעניינות ומנסים להבין איך נותרו העמודים דווקא באזור זה ולא במקומות אחרים בסביבה. המקום כולו נראה כגן משחקים שיצר הטבע ואנחנו מוזמנים ליהנות ממנו. חובבי הצילום יזכו כן לרגעים של נחת.

הרוכב של מדארה
"הרוכב של מדארה" הוא דמות חרותה בסלע. באיור העתיק רואים דמות של אביר רכוב על סוס שמנצח אריה. נשר מרחף לפניו וכלב רץ אחרי הסוס. הציור מופיע על קיר סלע ענק, שגובהו מאה מטר ליד הכפר מדארה בצפון מזרח בולגריה. הציור שגודלו פחות ממטר מתנשא בגובה עשרים ושלושה מטר במרכז קיר הסלע ומותיר תעלומה מסקרנת לגבי האופן שבו חקקו ותו במקום כה גבוה. מקום זה שימש כאתר המקודש ביותר באימפריה הבולגרית הראשונה, לפני שבולגריה המירה את דתה לנצרות במאה התשיעית.
הכתובות שחקוקות בסלע לציד ציור האביר מספרות על אירועים שהתרחשו במקום זה במהלך המאה השמינית.
הרוכב ממדארה הוא אתר מורשת עולמי של ארגון אונסק"ו. לאחרונה בחרו הבולגרים לחקוק את דמות הרוכב ממדארה על מטבעות היורו שיוטבעו במדינתם
.

וליקו טרנובו
וליקו טרנובו נקראת לעיתים קרובות "עיר הצארים". העיר שוכנת על גדת הנהר יאנטרה והיא מפורסמת בזכות העובדה ששימשה כבירה האימפריה הבולגרית השנייה. העיר נודעת במיוחד בזכות האדריכלות הייחודית שלה. העיר העתיקה בנויה על שלושה הרים שמתנשאים בין פיתולי הנהר. אן נבנו ארמונות הקיסרים הבולגרים והפטריארכים החזקים במדינה. בימי הביניים נחשבה העיר כאחד ממרכזי התרבות הגדולים באירופה כולה. כיום מתגורר בה כמאתיים אלף תושבים.
האתרים המרכזיים בעיר הם שרידי המצודה בה שכנו חברי בית המלוכה, כנסיית דימיטריוס הקדוש מסלוניקי, כנסיית ארבעים המרטירים וכנסיית פטר ופול הקדושים. בעיר פזורים עשרות בניינים שנבנו בסגנון המכונה "התחייה הבולגרית". כמו כן זכו למוניטין רב האומנים המסורתיים שפועלים בעיר ומוכרים את תוצרתם.

מעבר שיפקה
מעבר ההרים שחוצה את הרי הבלקן בגובה 1150 מטר מעניק למבקרים בו נופים מרהיבים של האזור כולו. בעבר שימש המעבר הצר כזירת קרבות מפורסמת במהלך המלחמות בין רוסיה לתורכיה במאה ה-19.

מנזר אלג'ה
המנזר החצוב בסלע נוסד במאה ה-14. כיום כבר לא מתגוררים בו נזירים, אבל האתר מטופח מאוד, יש בו גינה נעימה והמבקרים יכולים לטפס אל המערות במרומי הסלע ולהשקיף מהן על האזור כולו. במקום שורר שקט נעים ועדיין נשמרת בו אווירה נזירית, שעומדת בניגוד למתחם בתי המלון.

נסבאר
נסבאר, שהוכרזה נכס מורשת תרבות עולמית של אונסק"ו, שוכנת כ-80 ק"מ מדרום לווארנה. עיר זו, הניצבת על לשון יבשה גבוהה, הגיעה לשיא פריחתה במאות ה-10-14. בתקופה זו נבנו במקום כמה כנסיות יפהפיות שניצבות בה עד היום. בתי העיירה החדשים יותר עשויים עץ וצופים ממרומי הכיף על נופים יפים של הים. לאורך קו החוף, במרומי המצוק ומתחתיו, פזורים מסעדות מצוינות, בהן מגישים דגים טריים ובתי קפה נעימים, שמאפשרים ליושבים בהם ליהנות מיופיו של הים השחור. היבקור בנסבאר נמשך כמה שעות ואפשר ליהנות במהלכו מביקור בכנסיות העתיקות, סיור בין בתי העץ, ישיבה נינוחה מול הים ולא מעט תענוגות של קניית מזכרות בחנויות ובדוכנים הרבים שפזורים ברחבי העיר.

פלובדיב: עתיקה ובארוקית
פלובדיב, שנמצאת כ-150 ק"מ מדרום-מזרח לסופיה, היא העיר השנייה בגודלה בבולגריה. עברה של העיר נמתח על פני כמה אלפי שנים, והיסטוריונים בולגרים טוענים שהיא קשישה כטרויה ועתיקה מרומא. הקיסר הרומי מרקוס אורליוס בנה בה לפני כ-2,000 שנה את התיאטרון המרשים על צלע ההר. היושבים ביציע יכולים לראות את כל העיר פרושה לרגליהם. הנוף הזה משמש תפאורה למופעים שמתקיימים במקום.
הסיור המעניין ביותר בפלובדיב מתמקד ברובע העתיק. במאה ה-19 נבנו כאן 150 בתים יפים בסגנון הבארוק. בתים אלה, ששופצו בשנים האחרונות, צבועים בצבעים זוהרים. בולטים בהם בית קוימוג'לו שמשמש מוזיאון אתנוגרפי, ובית גיאורגיאדי שמשמש מוזיאון המאבק הלאומי.

פירוט המסלול
יום 1- טיסה לוורנה. שמורת עמודי הסלע היחודיים, העיירה הציורית שומן. לינה באזור שומן.
יום 2- משומן לעבר טרנובו- לרגלי רכס הבלקן.
טיפוס לתצפית פנורמית ליד שומן, קניונים ירוקים, גשרי עץ, הליכות רגליות, מנזרים, מבשלת בירה מקומית, ומופע אור קולי על חומות מבצר. לינה באזור טרנובו.
יום 3- מלאכות מקומיות ושבילים יפיפים ברכסי הבלקן.
נטפס לארמון מפואר ועתיק, נכיר עושי מלאכות מסורתיות, טיפוס לפאס שיפקה, ותצפיות יפיפות לכל עבר. לינה בסליבן.
יום 4- לעבר חוף הים.
ירידה לנסבר, נסיעה לאורך החוף, פגישה עם עדרי באפלו, הגעה לוורנה וסיור בה ובחופה.
יום 5- סיור בוורנה, על התיאטרון הלאומי, הקטדרלה, המוזיאון ההיסטורי ועוד בהתאם לזמן הטיסה.
עוד טיולי ג'יפים כאן >>
כתבה פרסומית

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 10

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *