תפריט עמוד

פירנצה למתקדמים – טעם של עוד

פירנצה למתקדמים – טעם של עוד

עשרה מקומות נוספים, נהדרים וקצת פחות מוכרים, לביקור מתקדם בעיר

מוזיאון לה ספקולה: טבע עתיק
לה ספקולה (La Specola) הוא מוזיאון טבע, אלא שהוא עתיק למדי (נוסד בשנת 1775), כך שבאים אליו לא ממש כדי ללמוד על טבע, אלא כדי להתרשם מהדרך שבה למדו זאת בעבר. במוזיאון, השוכן לא רחוק מפאלאצו פיטי (Palazzo Pitti), אפשר לראות אוסף עתיק של פוחלצים, אבל הצביון הייחודי של המקום הוא ללא ספק במודלים אנטומיים של בעלי חיים ובני אדם, שפוסלו במאות 18-17 משעווה צבעונית. אל תטעו: לא מדובר במודלים היבשושיים והדידקטיים הזכורים משיעורי הביולוגיה, אלא במודלים בעלי ערך אמנותי של פסלים, שלא רואים כמותם בשאר אירופה. חלקם מזעזעים למדי, ומשווים למוזיאון מראה של מרתף אימים.

מיקום: Palazzo Torrigiani, Via Romana 17.


הפרסקו של פרוג'ינו: הסעודה האחרונה
ברחבי העיר יש כמה אתרים ששימשו בעברם מנזרים, ושבחדרי האוכל שלהם צויר, כמקובל, פרסקו של הסעודה האחרונה – מראה שכדאי לצפות בו, במיוחד אם אתם חובבי אמנות ושבעתם מן המוזיאונים הגדולים. אחד מהפרסקאות היפים הוא זה של פרוג'ינו, מחשובי הציירים של הרנסנס. המנזר לשעבר נסגר והפך לבית מגורים, ומאחר שלא נהוג לנתק את הפרסקאות מן הקירות שעליהם צוירו, הפך המקום לאתר תיירות קטן (הוא נמצא בקרבת תחנת הרכבת ונוח להגיע אליו ברגל). חובה לאוהבי פרוג'ינו.

מיקום: Via Faenza 42.
מחיר: הכניסה חינם (אין תור).
אתר המוקדש לצייר

מוזיאון פייטרה דורה: תמונות מאבנים יקרות
כשאומרים "פסיפס" חושבים על אוסף אבנים קטנות המוצמדות ליצירת תמונה. שכחו מזה לחצי שעה, והיכנסו למוזיאון הקטן פייטרֶה דוּרֶה (Opificio delle Pietre Dure, "סדנת אבנים יקרות"). המוזיאון מציג אמנות ייחודית לפירנצה: תמונות פסיפס ורהיטים יפהפיים עשויים מאבנים צבעוניות משויפות, חלקן יקרות. המוצגים, בני המאות 19-16, היו שייכים לדוכסים של פירנצה. במוזיאון, שממוקם ליד הגלריה של האקדמיה, תוכלו לראות גם את כלי היצירה ואת שיטות העבודה.

מיקום: Via degli Alfani 78.
טלפון: 39-055-26511
מחיר: כניסה בתשלום, אין תור. 
אתר אינטרנט

תיאטרון פרגולה: קונצרט באולם עתיק
כל מי שאולם קונצרטים בשבילו הוא היכל התרבות, מוזמן לחוויה ייחודית: להאזין לקונצרט או לצפות במחזה בתיאטרון פרגולה (Pergola), שנבנה במאה ה-18. בתיאטרון מופיעים אמנים מן השורה הראשונה, והם מעניקים קונצרטים מצוינים במחירים נמוכים מאלה הנהוגים בארץ. חוץ מהמופע, הביקור עצמו הוא חוויה של מסורת ויופי: התיאטרון הקטן מעוצב כמיטב המסורת האיטלקית ומקושט בעיטורי זהב ובציורי קיר.

מיקום: Via della Pergola 18/32. 
אתר התיאטרון

מנזר סן מרקו: נזיר וצייר
במנזר סן מרקו (San Marco) התגורר הנזיר פרא-אנג'ליקו (האח של אנג'ליקו), שהיה נזיר וגם אחד הציירים החשובים במחצית הראשונה של המאה ה-15. במנזר הזה הוא גם צייר את רוב ציוריו, שנושאים כמובן אופי דתי. בקומת הקרקע נמצא כיום מוזיאון המציג את ציוריו, ובקומה השנייה אפשר לראות את ציורי הקיר שלו בתאי ההתבודדות של הנזירים. פרט לחוויה הכמעט קולנועית של הביקור בתאים, ניתן לבקר גם בחדר הספרייה, שבו כתבי יד מאוירים מהמאות 16-13.

מיקום: Piazza San Marco 3, Via G. La Pira 1 (בקרבת הדואומו).
טלפון: 39-055-2388608
מחיר: הכניסה בתשלום מעל גיל 18 (כמעט אין תור).

מבצר בלוודרה: תצפית פנורמית
מרחק חצי שעה הליכה מפיאצלה מיכלאנג'לו, נקודת התצפית המפורסמת של העיר, נמצא מבצר בלוודרה (Forte Belvedere), שנבנה כדי להגן על העיר מפני התקפות או לפחות לצפות אותן מספיק זמן מראש. הוא אמנם מפורסם קצת פחות, אבל מעניק למבקריו נקודת תצפית מלהיבה אף יותר ממה שתראו מן הכיכר: 360 מעלות, המלאות בנופי פירנצה וסביבותיה. ההליכה לשם מאמצת מעט (יש עליות וירידות), אך התצפית שווה את המאמץ.

מיקום: Via San Leonardo.
טלפון: 39-055-27681
מחיר: הכניסה חופשית, אלא אם מוצגת במקום תערוכה.

פאלאצו פיטי: אמנות שימושית
פאלאצו פיטי (Palazzo Pitti), הארמון שנבנה עבור הבנקאי לוקה פיטי, היה שיאו של מאמץ ראוותני להתחרות בעושרה ובכוחה של משפחת מדיצ'י, אשר שלטה בפירנצה. סופו של הסיפור טרגי-קומי (תלוי מי המספר): לוקה פיטי האומלל ירד מנכסיו בשל בניית הארמון, ונאלץ למכור אותו. למי? למשפחת מדיצ'י, כמובן.

בארמון המתויר מוצגים כמה אוספים, ונמצאת בו גלריית תמונות המציגה את אחד מאוספי הציורים הגדולים באירופה (בין היתר יצירות של טיציאן, רפאל ופרוג'ינו). בעוד שבמוזיאונים חשובים אחרים בעולם, המטרופוליטן בניו יורק, למשל, עברו לשיטת הצגת תמונות כשהן מסודרות בשורה ישרה במסדרונות ארוכים, מוצגים ציורי הגלריה הזאת כפי שהוצג אוסף פרטי בעבר: התמונות תלויות מן התקרה ועד לרצפה בחדרים מפוארים עם וילונות כבדים, טפטים ושטיחים.

עד כאן החלק המפורסם, אבל בארמון ישנם אוספים נוספים, קטנים יותר. אחד היפים שבהם מציג אמנות שימושית (Museo degli Argenti): חפצים יפים לבית, כלי כסף וסרוויסים מרשימים, פסלי שנהב וכסף, כלי איפור עתיקים ועוד, המונחים בין ציורי קיר ורהיטים עתיקים. הסיור במקום נמשך כשעה.

מיקום: Piazza de Pitti 1.
טלפון: 39-055-2388611
מחיר: הכניסה בתשלום. בדרך כלל התור איננו ארוך במיוחד, לכל היותר חצי שעה.

גני בובולי: פירנצה בירוק
הגנים היפהפיים, השייכים לארמון פיטי וצמודים אליו, הם מקום נפלא לסיים בו את היום, או לעצור לאתנחתא באמצע השוטטות. השטח גדול הממדים נחשב למעין מוזיאון תחת כיפת השמים, וקשה להחליט ממה להתחיל: מהחלקים המעוצבים לעילא בתכנון ארכיטקטוני לכל דבר, או דווקא בפינות החמד הפראיות שיוצאות מן הקווים המסודרים; לשוטט בין הפסלים הרבים או להלך על גדת האגם המלאכותי שבלבו אי קטן; ואולי דווקא להתחיל ב"מערה" שעיצב ברנרדו בואונטלנטי (ובה פסלים של בצ'ו בנדינלי, "המתחרה" של מיכלאנג'לו).
בגן יש גם מסעדת תיירים טובה אך יקרה, וממנה נשקף נוף יפה של העיר.

מיקום: Piazza Pitti 1 (מעבר דרך פאלאצו פיטי).
טלפון: 39-055-294883
מחיר: כניסה בתשלום. אין תור בכניסה לגנים.

ממליץ – אביב פירסט – ישראלי שחי בפירנצה ועוסק בשימור ציורים

מוזיאון המדע: הטלסקופים של גליליאו
על תרומתו למדע של גליליאו גליליי, מדען בן המאה ה-16 שנולד בפיזה ועבר לפירנצה, אפשר ללמוד במוזיאון המדע (Museo di Storia della Scienza). מוצגים בו שני טלסקופים ומטוטלת שבנה גלילאו ושחזורים לניסויים שבעזרתם הוא ניסח חוקי מכניקה, גילה ארבעה ירחים סביב כוכב צדק, ודבק בתיאוריה כי כדור הארץ סובב סביב השמש, בניגוד לדעה שרווחה בזמנו. מלבד אלה מציג המוזיאון בתערוכה רכב שנבנה לפי תרשימים של לאונרדו דה וינצ'י, והוא נחשב למעשה לרכב הנע באופן עצמאי הראשון בעולם. כן מוצגים במוזיאון נושאים מדעיים, מכשירי מדידה עתיקים, מיקרוסקופים, שעונים, מפות עתיקות ועוד. כיף גדול לילדים ולמבוגרים חובבי מדע.

מיקום: Piazza dei Giudici 1
אתר המוזיאון

ממליץ – נעם דהאן

חנויות outlet: גוצ'י להמונים
בפירנצה ובסביבתה מציעות חנויות אאוטלט מותגים איטלקיים נחשקים, כמו גוצ'י, פראדה וארמאני במחירים אטרקטיביים. לחנויות הללו, אגב, נוהרים בעיקר תיירים, בעוד המקומיים נוהגים שלוות נפש מרשימה אל מול שמלת קיץ של דולצ'ה וגבאנה בחצי המחיר.

מידע רב תוכלו למצוא באתרי האינטרנט הללו וברבים אחרים, בהתאם למעצב החביב עליכם: www.outlet-firenze.com

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *