תפריט עמוד

ערים בצל הרי געש

הרי געש פעילים מעוררים חשש מהרגע שבו יתפרצו, ועם זאת יש בהם קסם מיוחד. משהו מהקסם הזה דבק גם בערים ששוכנות למרגלות הרי געש ואשר מושכות אליהן מטיילים רבים, הן בשל יופיין וייחודן והן בשל הקרבה ללוע המעשן

הרי געש מהלכים עלינו קסם. אמנם הם מעוררים תחושה של פחד ואימה מפני הבלתי צפוי, מפני היום בו הם יתפרצו במפתיע, אבל קל מאוד להבין את כוח המשיכה שלהם. יש מעט מאוד מראות שהם יותר דרמטיים ומהפנטים מהתפרצות של הר געש. אולי זו הסיבה לכך שתושבים המתגוררים בקרבת הרי געש לא ממהרים לעזוב את בתיהם, שתיירות הרי הגעש משגשגת, ומטיילים רבים נוהגים לטפס על הרי געש. הנה כמה ערים נפלאות ששוכנות למרגלות הרי געש פעילים:

נאפולי, איטליה
העיר נאפולי (Napoli) שוכנת למרגלות הר הגעש וזוב, אחד משלושת הרי הגעש הפעילים ביותר באיטליה ואחד מהרי הגעש האלימים בעולם. ההר התפרץ עשרות פעמים, כשההתפרצות הקטלנית ביותר התרחשה בשנת 79 לספירה וקברה תחת אפר וולקני את הערים פומפיי והרקולניום על תושביהן ובתיהן.

עם זאת, לא נראה שתושבי נאפולי מוטרדים יתר על המידה מהקרבה להר הגעש, והתיירים הרבים שמגיעים לעיר רואים בקרבה הזו יתרון. הם משתמשים בנאפולי כבסיס לטיול בפומפיי והרקולניום, שנתגלו בחפירות ארכיאולוגיות במאה ה-18 אחרי שהיו קבורות קרוב ל-2,000 שנה מתחת לאדמה ונשמרו באופן מעורר התפעלות. חברות רבות מארגנות טיולי יום מנאפולי להר הגעש וזוב, אשר כוללים טיפוס לפסגה, בגובה כ-1,200 מטר, ותצפית ללוע המעשן של הר הגעש, או נסיעה ברכב שטח במעלה ההר. גם נאפולי עצמה, עיר ים תיכונית ססגונית ותוססת, מספקת לא מעט מוקדי עניין – מהנמל הגדול והציורי, דרך הכיכרות ההומות והארכיטקטורה המרשימה ועד למוזיאון הארכיאולוגי המצוין.


נאפולי, למרגלות הר הגעש וזוב. התיירים רואים בקרבה להר הגעש יתרון

טאורמינה, סיציליה
העיירה טאורמינה (Taormina) נמצאת בסיציליה, למרגלות הר הגעש אטנה, הר הגעש הפעיל ביותר באירופה. מתוך כתשעים התפרצויות קשות של ההר, הקטלנית ביותר אירעה ב-1160 – העיר הסמוכה קטניה נהרסה בהתפרצות ההיא וכ-15,000 אנשים נהרגו. למרות זאת, תושבי האזור מסרבים לעזוב אותו, בין היתר בשל האדמה הפורייה שבו שבהם הם מדגלים גפנים, הדרים ועצי אגוז.

גם התיירים מגיעים לכאן בהמוניהם, ובצדק. טאורמינה היא עיר קטנה ומלאת קסם אשר בנויה על שיפולי מצוק ומשקיפה מצד אחד על הר אטנה ומצד שני – לים. מדרחוב קורסו אומברטו חוצה את העיר ומשובץ בבתי קפה, מסעדות חנויות וגלריות, וכן במבנים מרשימים כמו הקתדרלה שלצידה מזרקה עתיקה משיש. יש כאן גם אתרים ארכיאולוגיים מרתקים כמו התיאטרון היווני העתיק, השני בגודלו בסיציליה, לצד מוזיאונים כמו המוזיאון הארכיאולוגי והמוזיאון לאמנות סיציליאנית.

טאורמינה היא בסיס טוב לטיולים בהר הגעש אטנה. ניתן לטייל בהר ברגל או ברכב שטח, לראות את הלוע המעשן ולהתרשם ממשטחי הלבה השחורים.


התיאטרון היווני העתיק של טאורמינה והר אטנה שחולש עליו

קיטו, אקוודור
קיטו (Quito), בירת אקוודור, שוכנת בצלו של הר הגעש פיצ'ינצ'ה, אשר היה רדום מאז ההתפרצות המשמעותית האחרונה שלו, ב-1660, ועד לאוקטובר 1999, אז התפרץ וכיסה את קיטו במעטה של אפר געשי.

קיטו היא בסיס טוב לטיולים בהר, שמתנשא לגובה 4,784 מטר. מקיטו ניתן לעלות ברכבל להר, כשתחנת הרכבל שוכנת בגובה 4,100 מטר. משם ניתן לטפס ברגל לפסגה, במסלול שדרגת הקושי שלו היא בינונית-קשה.

קיטו עצמה היא עיר היסטורית מרתקת, שמהווה הרבה יותר מנקודת מוצא לטיולים באקוודור. בעיר העתיקה, שהוכרזה כאתר מורשת עולמית, יש עשרות כנסיות מרשימות, כיכרות יפות ומבנים קולוניאליים שהשתמרו היטב. עוד הר געש מעניין הוא קוטופקסי (Cotopaxi), המרוחק כ-90 ק"מ מקיטו. הוא מתנשא לגובה 5,897 מטר צורתו חרוטית ופסגתו מעוטרת בשלג.


קוטופקסי, אחד משני הרי הגעש הסמוכים לקיטו

ארקיפה, פרו
העיר ארקיפה (Arequipa), בדרום פרו, היא השנייה בגודלה במדינה ואחת הערים היפות בה. על העיר חולש הר הגעש אל מיסטי, שמתנשא לגובה 5,822 מטר. ארקיפה מכונה גם "העיר הלבנה", משום שהמבנים הקולוניאליים שמפארים את העיר נבנו מסיאר, אבן וולקנית לבנה.

הר הגעש אל מיסטי הוא הר חרוטי סימטרי שפסגתו המושלגת מקנה לו מראה מרהיב. להר היו כמה התפרצויות גדולות באלף השנים האחרונות. ההתפרצות האחרונה של ההר אירעה ב-1985, וההתפרצות המשמעותית האחרונה של ההר, שגרמה לנזק משמעותי, אירעה במאה ה-15. אולי זו הסיבה לכך שתיירים רבים לא חושישים לטפס על ההר ולנסות להגיע לפסגה, משימה שיש להקדיש לה כיומיים. אחרי הטיפוס הלא פשוט כדי ליהנות מכמה ימי מנוחה ובילוי בארקיפה היפה, שהמרכז ההיסטורי שלה נחשב לאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. אל תחמיצו את מנזר סנטה קטלינה, את ארמון גוינצ'ה ואת הכיכר המרכזית בעיר, פלאזה דס ארמאס.


ארקיפה, העיר הלבנה, והר הגעש אל מיסטי שחולש עליה

הילו, הוואי
העיר הילו (Hilo), ששוכנת במזרח האי הוואי, היא היישוב הקרוב ביותר אל הפארק הלאומי הרי הגעש של הוואי (Hawaii Volcanos National Park). שני הרי הגעש שבפארק, מאונה לואה (Mauna Loa) וקילוואה (Kīlauea), פעילים במיוחד. קילוואה הוא הר הגעש הפעיל ביותר בכדור הארץ, וכבר עשרות שנים נפלטת מלועו לבה, מה שהופך אותו לחביב במיוחד על גיאולוגים ועל תיירים.

הילו, מעבר להיותה נקודת מוצא מצוינת לטיול בפארק, היא עיר חוף ירוקה להפליא שמוקפת בתפאורה מרהיבה של הרי הגעש שחולשים עליה ושל מפרץ הילו. יש בה חופים יפהפיים ועטורי דקלים לצד כמה מוזיאונים (בהם מוזיאון הצונמי – תופעה שמכירים פה מקרוב), אוניברסיטה, גנים בוטניים, כמה פארקים וגן חיות. לצד אלה יש בה אתר טבע מרהיבים ביופיים, כמו מפלי הקשת בענן הילו מפורסמת גם בסחלבים שלה ויש בה כמה חוות לגידול סחלבים.


התפרצות בהר הגעש קילוואה

לגאספי, פיליפינים
הר הגעש מאיון (Mayon), שגובל בעיר לגאספי (Legazpi) בדרום-מזרח האי לוזון בפיליפינים, הוא הר הגעש הפעיל ביותר בפיליפינים. הוא התפרץ עשרות פעמים ב-400 השנים האחרונות. צורתו החרוטית המושלמת והאפשרות לחזות בפעילות הגעשית הופכים אותו (ואת העיר לגאספי) ליעד פופולרי למטיילים. מלגאספי אפשר לצאת לטיפוס על ההר, הנמשך לרוב כיומיים-שלושה.


הנמל של לגאספי ומעליו הר הגעש מאיון, בצורת חרוט מושלם

ללגאספי יש עוד המון מה להציע. העיר מוקפת בנופים מרהיבים ויש בה חופים יפים עם חול שחור, תוצאה של הפעילות הגעשית באזור. תשתיות התיירות כאן מפותחות ויש הרבה מלונות ומסעדות ואפשרויות טובות לשופינג. מלבד טיול להר הגעש יש בסביבת העיר אתרי טבע יפים, מעיינות חמים, מפלים ועוד.

לה פורטונה, קוסטה ריקה
בעבר העיירה לה פורטונה (La Fortuna), ששוכנת למרגלות הר הגעש ארנל (Arenal), נקראה בכלל אל בוריו. ב-1968 ההר, שהוא הפעיל ביותר מבין הרי הגעש של קוסטה ריקה, התפרץ. ההתפרצות החריבה את הכפרים הסמוכים וגבתה את חייהם של 80 אנשים, אבל העיירה אל בוריו ותושביה לא נפגעו כלל ולכן מיהרו לשנות את שמה של העיירה ללה פורטונה, שמשמעותו – מזל.


הר הגעש ארנל, ליד העיירה לה פורטונה. מוקף ביער גשם וצמחייה טרופית

בשנים האחרונות נראה כי הפעילות הגעשית בהר פוחתת, אבל בשעות החשיכה עדיין ניתן לראות את ההר זוהר, ולפעמים אף פולט לבה כתומה. תיירים רבים מגיעים ללה פורטונה כדי לחזות במראה הזה, וגם כדי לטייל בפארק הלאומי הר הגעש ארנל, שבו יער גשם , מפלים, אגם מלאכותי ומעיינות חמים. הטיפוס על ההר אסור והמטיילים נאלצים להסתפק בשבילים שסביבו.

צילומים בכתבה: שאטרסטוק, פליקר – mariocutroneo, Arturo Sotillo, Eric James Sarmiento, Malcolm Surgenor

 

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.