תפריט עמוד

נקודה על ירך המלכה

נקודה על ירך המלכה

מה קורה כשבפורטרט של המלכה מתגלה נקודה לא צנועה על הירך? סיפור-עם הודי עתיק מראה עד כמה הכלא קרוב. כמו האלים • מיה טבת

צייר אחד נתבקש על ידי המלך לצייר פורטרט של המלכה. מראש היה הצייר בעמדת נחיתות: ציור פורטרטים בהודו, פעמים רבות, כלל לא נעשה מול אובייקט הציור. ההנחה הייתה שפנימיותו של האדם היא חיצוניותו, ולפיכך שאדם יפה הוא בהכרח בעל אמות מידה טהורות. אדם מכוער, לעומת זאת, הוא גם איש רע בפנים.

הצייר מעולם לא ראה את המלכה. אבל זה לא היה חשוב. הוא ניגש למלאכתו בשמחה. לא נדרשו לו מידות או תווי פניה. כשהתבקש לצייר את המלכה כל שהיה עליו לברר נגע לאופיה בלבד. לאחר מכן הצייר פנה לספרים. בהודו כמעט לכל מדע נלווית ספרות טכנית שלמה שמסבירה כיצד יש לעשותו: כיצד כותבים שירה, כיצד מנשקים אהובה. הוא גילה שלאישה אידיאלית, כאישתו של המלך יש מידות פנים ברורות. עיניה כעיני איילה. גבות עיניה כקשתות דרוכות. אפה כמקור של תוכי ושפתיה אדומות כפרי צמח הבימבה ההודי.

הפורטרט שהוציא תחת ידו הכיל את כל סימני היופי של אישה מסוג פדמיני. סיווג זה שייך לקאמה סוטרה, והוא מאפיין נשים גבוהות בעלות שיער שחור, עור צח ולבן, נשימה מתוקה, חזה מעוגל ושפתיים אדומות. את שאר המאפיינים אפשר לקרוא בסוטרה עצמה.

 
דראופדי, מהמהאבהרטה | ציור של ראווי וארמה
 
טעות בגודל נקודה
כששלח הצייר את מכחולו לנגיעה אחרונה ואז הרים את המכחול מעל הציור, נשרה טיפה של צבע שחור ונחתה היישר על גופה של המלכה. הוא התבונן בנקודה השחורה ולבו נתמלא עגמת נפש, אך הוא הבין שלא יוכל לתקן את הציור, ולפיכך קיווה שאיש לא יבחין בזה.

למחרת, כשהציג את הציור, זכה לתשבוחות רבות מצד המלך. אבל כשזה בחן את הציור מקרוב והבחין בנקודה, שניצבה בדיוק על ירכה של המלכה קדרו פניו.

המלך זיהה את הנקודה, נקודת חן ששכנה על ירך המלכה בדיוק באותו מקום שבה הופיעה נקודתו השחורה של הצייר. המלך הסיק שבין הצייר לאשתו מתקיים רומן אסור והורה להשליך את הצייר אל בית הסוהר.

כבר באותו הלילה הופיעה בחלומו של המלך האֵלה סרסווטי. היא  נזפה במלך על שנהג בחוסר הגינות כלפי הצייר. הצייר, אמרה, הוא חסיד של האלה – שבעצמה התיישבה על קצה המכחול של הצייר, וגרמה לטיפה השחורה הקטנה ליפול, כדי שלפורטרט תהיה מידה של אחיזה במציאות.

מששוכנע המלך – הורה לשחרר את הצייר ושלחו הביתה.
 
מהי ההשראה של האלה?
היא יושבת על קצה המכחול. או על קצה העט. לפעמים על קצה הלשון. חתימתה תמיד נמצאת בפרטים הקטנים. הקטנטנים. והחשוב מכל – היא גורמת לך לדייק בדברים שכלל אינך יודע. שאין לך סיכוי לדעת.
 
וכן. היא גם יכולה להוביל אותך ללילה בכלא.

——————
מיה טבת כותבת דוקטורט על הודו ומלמדת באוניברסיטת תל-אביב. הרשימה פורסמה לראשונה בבלוגהּ, "עבודת אלילים".

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

דלהי - הודו בזעיר אנפין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  כתבות מצפון הודו

  טיול לרג'סטן: תמצית הודו כולה
  טיול לרג'סטן: תמצית הודו כולה

  רג'סטן, מדינת המלכים, סוחפת ומסחררת את המטייל בה עם ערים צבעוניות, ארמונות מהרג'ה מפוארים ואינספור שווקים נפלאים. טיול לרג'סטן הוא מסע אל התמצית המזוככת של הודו, על המורכבות והיופי האינסופי שלה

  חציית ההימלאיה ההודית – טיול ברכבי שטח
  חציית ההימלאיה ההודית – טיול ברכבי שטח

  טיול ברכבי שטח החוצה את רכס ההימלאיה ההודית עובר במעברי ההרים הגבוהים בעולם ומספק נופים מרהיבים ומגוונים, מעמקים מיוערים עם נהרות שוצפים לאזורים צחיחים משובצים באגמי טורקיז ומוקפים בפסגות מושלגות. לצד אלה יש פה מקדשים, מנזרים וכפרים מבודדים ...

  מסע בצפון הודו
  מסע בצפון הודו

  אזור צפון הודו מציע עולם ומלואו: נופים הרריים ירוקים לצד נופים מדבריים, ארמונות ומבצרים מפוארים, מקדשים מרשימים, טקסים דתיים מרגשים על גדת נהר הגנגס, שווקים צבעוניים ומרכזים רוחניים. כמה תחנות שמומלץ לבקר בהן בצפון הודו, כדי לחוות את ...