תפריט עמוד

מתחת לסנטרל פארק נמצא כפר של עבדים

מתחת לסנטרל פארק נמצא כפר של עבדים

כפר סנקה, שהוקם בתחילת המאה ה-19, לפני שהעבדות בוטלה בניו יורק, פונה בזמנו על מנת להקים במקום את סנטרל פארק. חפירות בפארק חושפות את חיי הקהילה התוססים שנשכחו מזמן

סנטרל פארק, הפארק העירוני רחב הידיים בלב מנהטן, משמש את תושבי ניו יורק והמבקרים בה לטיולים, מנוחה, בילויים עם ילדים, פיקניקים רומנטיים, פעילויות ספורטיביות ועוד. אולם רק מעטים יודעים כי מתחת הריאה הירוקה בלב המטרופולין קבורים שרידיה של קהילה אפרו-אמריקאית קטנה, שחיה כאן בעשורים הראשונים של המאה ה-19. כפר סנקה (Seneca Village) הוקם בשנות העשרים של המאה ה-19, לפני ביטול העבדות במדינת ניו יורק, ושימש מקום מחייה לכ-250 תושבים שחורים. רחובות הכפר נבנו בדוגמת שתי וערב (בדומה לרחובות מנהטן), והיו בו שלוש כנסיות ובית ספר ששימש את ילדי הקהילה. ידוע על קהילות נוספות של עבדים שחורים במנהטן, אולם על פי האנתרופולוגית נאן רוטשילד מאוניברסיטת קולומביה, סנקה היתה הקהילה הרשמית המאורגנת ביותר.

בתחילת שנות ה-50 של המאה ה-19 הכפר הקטן פונה ממקומו לצורך הקמת סנטרל פארק (הפארק עצמו נחנך בשנת 1857), ועם השנים זִכרו נמחק. כעת, לאחר פניות חוזרות ונשנות, התירה עיריית ניו יורק לקבוצת חוקרים לחפור באזור הפארק, בתנאי שבתום החפירות הן יכוסו, וזאת על מנת שלא להפריע ליותר מ-35 מיליון אנשים הנהנים מהפארק בכל שנה.

החפירות עצמן החלו לפני כחודשיים, ועד מהרה צצו סימנים לחיים שהיו כאן. בין הממצאים שהתגלו: קנקן תה מברזל, סירים ותבניות אפייה, צנצנות, שברים של כלי פורצלן, נעל, כמה מברשות שיניים עשויות מעצם. "המגוון הרב של החפצים שחשפנו שופך אור על חיי הקהילה המגובשת", אמרה סינתיה קופלנד, אחת החוקרות, בראיון לניו יורק טיימס. הממצאים שהתגלו צפויים להיות מוצגים בתערוכה שתיפתח בסנטרל פארק לקראת סוף חודש אוקטובר.


האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *