תפריט עמוד

מרכז הולנד: פורצלן, גבינות ואמנות

הולנד קטנה דיה כדי לראות את מרכזה (ואף יותר מכך) בטיול כוכב – מתמקמים במלון במחצית הדרך בין אמסטרדם להאג, ומכאן יוצאים מדי בוקר למסלול אחר.

פורצלן ומיניאטורות
ביום הראשון יוצאים לדלפט (Delft), השוכנת כמה קילומטרים דרומית-מזרחית להאג. זוהי עיר נחמדה עם תעלות שאפשר לשוט בהן, כנסיות (ישנה וחדשה) ושוק שפעיל בימי חמישי. אך גולת הכותרת כאן היא תעשיית החרסינה.

בית החרושת היחיד השומר על רצף פעילות מאז המאה ה- 17 הוא דה פורצלן פלס (De Porcelan Fles). יש כאן אוסף מדהים של כדים וצנצנות מעוטרים בציורים עדינים ומדויקים. במהלך הסיור ניתן להתבונן באמנים בעת ביצוע העבודה. אפשר כמובן לרכוש מיצירות המופת הללו, אך המחירים מחייבים התייעצות מוקדמת עם מנהל הבנק בארץ.

מדלפט ממשיכים להאג, מקום מושבה של ממשלת הולנד וגם של בית הדין הבינלאומי (אף כי אמסטרדם היא הבירה). ראשית, נוסעים לאתר פנורמה מסדאג (Mesdag Panorama). הצייר הנדריק ווילם מסדאג (1915-1831) יצר את הציור הפנורמי הענק, שמתאר את טיילת סכונינגן כפי שהיתה בשנת 1881. הקומה הראשונה מכילה כמה יצירות של מסדאג, אך מומלץ לעלות לקומה השנייה ולעמוד בנשימה עצורה (ולא רק בגלל קשיי הטיפוס במדרגות) לנוכח הציור המדהים.

לאחר שמתאוששים מחוויית היצירה האמנותית, ממשיכים ברגל לחוף הים, לעבר טיילת סכונינגן. בולטים כאן המזח המחבר את החוף עם ארבעה איים מלאכותיים. יש כאן תצפית תת-מימית, ובנוסף לכך מתקני שעשועים (רכבת שדים), מסעדה וחנויות. בדרך חזרה למרכז העיר כדאי לעצור בפארק ורדים (Rosarium) שפתוח בקיץ ומציג קרוב ל-400 זנים של ורדים.

אם לאחר כל אלה עדיין נותרו כשעתיים של אור יום, כדאי להמשיך לאתר מדורודם (Madurodam). עיר מיניאטורית זו מכילה דגמים מוקטנים, ביחס של 1:25 של אתרים מפורסמים ברחבי הולנד (השוק באלקמאר, הארמון המלכותי, ארמון השלום בהאג. עם רדת החשכה מואר האתר, וכדאי לתזמן את הביקור כך שיתחיל באור יום ויסתיים לאור הפנסים.

אם נשאר כוח וזמן, בהאג יש אתרים נוספים שכדאי לבקרם. לדוגמה, גלריית Mauritshuis (כתובת: Plein 27) שמציגה ציורים מפורסמים, בעיקר של ציירים מהאסכולה הפלמית, כמו רמברנדט, ורמיר, רובנס ופרנץ האלס. כדאי גם לבקר בארמון השלום, הממוקם בכיכר קרנגי (Carnegie), וכן בבנייני הפרלמנט.

ארמון השלום בהאג | צילום: ארי  ג'. ג'אגר

שוקי גבינות ופארק עופות
אחת האטרקציות שמייחדות את הולנד היא שוקי הגבינות. מה שהיה בעבר חלק אינטגרלי מהכלכלה המקומית הפך לאירוע שהמשקל התיירותי שלו רב מתרומתו למסחר. אירועים מסוג זה מתוזמנים ליום מסוים בשבוע, ונערכים בדרך כלל בשעות הבוקר; אלה שמגיעים בשעות הצהריים אינם זוכים ולוּ לטעימה קטנה.

במרכז הולנד מתקיים שוק גבינות בימי חמישי בעיר חאודה (Gouda). מהאג אפשר לנסוע מזרחה בכביש A12, חולפים על פני זוטרמיר Zoetermeer) ; שלידו מתקיימת הפלוריאדה, וממשיכים עד אחרי החיבור עם כביש A20. קילומטר אחד אחרי הצומת, מוביל כביש N201 לתוך חאודה. עיר זו נוסדה במאה ה-13, ופעילותה הסתמכה על המצודה שהגנה עליה. ב-1577 נהרסה המצודה, והעיר דעכה. הפעילות בה חודשה במאה ה-17 בעיקר בזכות הסחר בגבינה. יחד עם גבינת אדם (Edam) היא צועדת בראש הרשימה המכובדת של הגבינות ההולנדיות.

השוק מתקיים בכיכר הגדולה שסמוכה לבית העירייה (זהו בניין עם חזית מעניינת מאוד מבחינה ארכיטקטונית. הוא נבנה בסגנון גותי במאה ה-15, אך עבר שורה של שיפוצים כמה מאות שנים מאוחר יותר). שוק הגבינות מתקיים בימי חמישי, אך הכיכר משמשת כאכסניה גם לשווקים אחרים (ירקות, פרחים ואמנות).

מול בית העירייה ניצב בית השקילה (Waag), ובו יש מאזניים אשר שימשו בעבר לשקילת הגבינות. היום הם מהווים אטרקציה לתיירים שנשקלים בהם, ואף מקבלים תעודת שקילה למזכרת. מצידו השני של השוק עומדת סנט יאנסקרק (St. Janskerk), כנסייה מהמאה ה-13.

היא התפרסמה בזכות חלונות הזכוכית המצוירים, המדהימים ביופיים. אלה נעשו בתקופות שונות, והבולטים שבהם ממוקמים באגף המזרחי שלה. החלונות מתארים סיפורים מהתנ"ך (המלך שלמה ויונה הנביא), הולדת הנצרות וסיפורים מימי הביניים.

מחאודה ממשיכים לכיוון האגמים (Reeuwijkse Plassen), שבהם מתקיימת פעילות ספורטיבית. מהאגמים פונים בכביש N11 ונוסעים כ-12 קילומטר עד העיירה אלפן אן דה ריין (Alphen aan de Rijn) . כאן נמצא פארק העופות אוויפאונה (Avifauna). הפארק מאוכלס בעופות אקזוטיים בצד בעלי כנף מוכרים יותר כמו יענים, שקנאים, פלמינגו וטווסים.

הפארק מרווח וכמובן רווי במים (אגם, בריכות ותעלות) ומעוטר בפרחים. יופיו של המקום הביא לכך שזוגות מהסביבה בוחרים בו כתפאורה לצילומים ביום חתונתם. סמוך למגרש החנייה שלפני הכניסה יש מעגן סירות, המאפשר ליהנות משיט תעלות לכיוון בראסמר שמצפון לעיירה. ליד הכניסה לפארק ממוקם מוטל של רשת ון דר פאלק (Van Der Valk), וכמו כן יש כאן מסעדה מצוינת, כך שכדאי לסיים כאן יום מהנה, או להתמקם פה כנקודת מוצא לכל הטיולים באזור. רשת זו, שמשלבת במוטלים שלה בדרך כלל מסעדה טובה, מוכרת בזכות הסמל המסחרי שלה (בז עם מקור צהוב). אחרי הביקור בפארק העופות קשה לשכוח סמל זה.

טחנת רוח בליידן | צילום: מישל דה וינטר

עירו של רמברנדט
אם עדיין לא החשיך אפשר להשלים את הסיבוב בנסיעה קצרה של כמה דקות לכיוון העיר האוניברסיטאית ליידן (Leiden). העיר התפרסמה בזכות האוניברסיטה שלה, העתיקה ביותר בהולנד. היא הוקמה בשלהי המאה ה-16.

ליידן שימשה גם כחממה לציירים מפורסמים בין המאה ה-15 למאה ה-17. הגדול מכולם הוא רמברנדט, שנולד כאן והתחיל את דרכו כצייר ליד הנהר ריין, ואפילו חימם במשך תקופה מסוימת את ספסל הלימודים באוניברסיטה המקומית, אך עקר לאמסטרדם בשנת 1631.

גם אם מניחים לעבר המפואר, אפשר לראות בליידן כמה מוזיאונים מעניינים (המוזיאון העירוני שממוקם בבניין ששימש את גילדת סוחרי הבדים, מוזיאון אתנולוגי שמציג בעיקר פריטים מהמזרח הרחוק), לסייר בטחנת De Valk Wall Mill , לבקר בגנים הבוטניים הסמוכים לבניין האקדמיה, לפקוד כנסיות (St. Pieterskerk ו-St. Pancraskerk) ולסיים את הסיור בבית העירייה, גשר בורסת התירס (Koornbeursburg) ורחוב הקניות, Breestraat.

ליידן היא עיר מעניינת ואולי כדאי להקדיש לה יום או חצי יום נוסף (ואם ייוותרו ממנו כמה שעות אפשר לחזור אל מה שהוחמץ בהאג, כ-15 קילומטר דרומית לה).

מטעמים הולנדיים

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מהולנד

הולנד לנוסע העסקי
הולנד לנוסע העסקי

לעבוד עם הולנדים? לכאורה זה דבר פשוט ומתאים מאוד לישראלי, זאת מדינה מערבית שבינה לבנינו יש פער ההתנהגותי קטן יחסי. נכון, הוא קטן ביחס לתרבויות אחרות, אבל עדיין יש פערים והבדלים, וניתן ליפול למלכודות ולקלקל את הפעילות המשותפת. ...

סיור קולינארי באמסטרדם
סיור קולינארי באמסטרדם

הסיור הקולינארי באמסטרדם הוא טיול לאורך תולדותיה. הוא מתחיל בראשיתה של ההתיישבות באזור זה, אחד האזורים העניים ביותר באירופה עד סוף ימי הביניים. ממשיך אל תקופת הפאר והתהילה של האימפריה המסחרית ההולנדית שהיא גם תקופת פריחת הנצרות הקלוויניסטית ...

ביקור באיינדהובן: הרבה יותר מכדורגל
ביקור באיינדהובן: הרבה יותר מכדורגל

איינדהובן שבדרום הולנד מהווה בסיס מצוין לטיולים באזור, אבל לפני שיוצאים לטיול, כדאי לבלות כמה ימים בעיר עצמה. איינדהובן, הנחשבת לבירת העיצוב של הולנד, מציעה מוזיאונים מצוינים, אוכל טוב, פארקים ירוקים וכמובן כדורגל משובח