תפריט עמוד

מסע בצפון הודו

אזור צפון הודו מציע עולם ומלואו: נופים הרריים ירוקים לצד נופים מדבריים, ארמונות ומבצרים מפוארים, מקדשים מרשימים, טקסים דתיים מרגשים על גדת נהר הגנגס, שווקים צבעוניים ומרכזים רוחניים. כמה תחנות שמומלץ לבקר בהן בצפון הודו, כדי לחוות את הקסם ההודי במיטבו

הודו היא מדינה אחת ויחידה, שאין עוד כמוה בעולם. היא אינה דומה לאף מדינה אחרת במראות, בריחות, בטעמים ובחותם שהיא משאירה על המטיילים בה. זוהי מדינה עצומה בגודלה ומגוונת להפליא, שאי אפשר לראות את כולה בטיול אחד וגם לא בכמה טיולים. אחד האזורים היפים והמרתקים במדינה הוא אזור צפון הודו, עם המקדשים המפוארים של מדינת פנג'ב, הנופים ההרריים הירוקים והמרכזים הרוחניים של רישיקש, טקס הפוג'ה שנערך על גדות הגנגס בהארידוואר, השווקים הססגוניים של ניו דלהי, הארמונות של רג'סטן והטאג' מאהל, אחד המונומנטים המרשימים בעולם. עם כזה תמהיל, זה לא מפתיע שצפון הודו היא יעד מוביל למסעות רוחניים ולצמיחה רוחנית, כשהאזור מספק אינספור אפשרויות בתחום הרוח.

הנה הצעה לכמה תחנות בצפון הודו, הכוללות ביקור במקדשים, באשראמים ובארמונות מפוארים, השתתפות בטקסים דתיים ורוחניים, מפגש עם התושבים המקומיים, עצירה בשווקים ססגוניים וגם הרבה טבע.

אישה רוחצת בנהר הגנגס הקדוש

אישה רוחצת בנהר הגנגס הקדוש | צילום: Travel Stock / Shutterstock.com

אמריצר

אמריצר (Amritsar) שבמדינת פאנג'ב בצפון-מערב הודו היא אחת הערים הגדולות והמרתקות במדינה והיא מהווה את המרכז הרוחני והתרבותי של דת הסיקהים. האתר החשוב ביותר בעיר הוא המקדש המוזהב (Harimandir Sahib), אשר שוכן על אי מלאכותי בליבה של בריכת מים קדושים ומצופה כולו בלוחות זהב. בתוך המקדש שמור ספר הקודש הסיקהי, הגורו גראנת' סהיב, והמקדש מהווה מוקד משיכה לעולי רגל סיקהים, כמו גם לתיירים מכל רחבי העולם. מדי ערב מתקיים טקס של העברת הספר על אפריון זהב לבניין הפרלמנט שם הוא נשמר בלילה, ולפנות בוקר מתקיים טקס של החזרת הספר למקדש. זהו אחד מן הטקסים הייחודיים הרבים שמתקיימים פה.

המקדש המוזהב באמריצר | צילומים: שאטרסטוק

המקדש המוזהב באמריצר | צילומים: שאטרסטוק

לא כדאי להסתפק בביקור במקדש המרהיב אלא להתרשם גם מהתופעות הייחודיות שמסביב, כמו מטבח הקהילה, שבו מתקיים מפעל הסעדה המוני. בתוך המבנה אולם ענק עם מחצלות פרושות על הרצפה שבו סועדים מדי יום אלפי הולכי רגל אשר מקבלים במקום בחינם ארוחות של צ'אפטי ודאל עדשים. אמריצר מציעה עוד חוויה ייחודית למבקרים בה, והיא טקס סגירת הגבול. העיר שוכנת בסמוך לגבול עם פקיסטן ובכל יום אחר הצהריים מתקיים טקס של סגירת מעבר הגבול בין המדינות. הטקס הוא למעשה מופע ראוותני בהשתתפות שוטרים במדים החבושים בכובעי נוצות, רקדניות הודיות ועוד.

מדיטציה מול המקדש המזוהב באמריצר

מדיטציה מול המקדש המזוהב באמריצר

צ'אנדיגר

בירת מדינת פאנג'ב היא צ'אנדיגר (Chandigarh), עיר יפה ומתוכננת היטב, הבנויה בקווים ישרים, בשונה מהכאוס אשר מאפיין לעיתים את ערי הודו. צ'אנדיגר מפורסמת בגנים המיוחדים שלה, בראש וראשונה גן הפסלים העצום שכל המוצגים בו עשויים מפסולת ממוחזרת – שברי כדים, צמיגים, שברי צלחות ועוד. הגן הזה הוא דוגמה נהדרת למה שאפשר לעשות עם קצת דמיון והמוצגים בו מופלאים. בין אלה יש שבילים מתפתלים ומפלים. גן נוסף הוא פארק האגם הפסטורלי, שמהווה מוקד משיכה לאומני רחוב רבים. לסיום, לא כדאי לוותר על גן הוורדים המרשים. אם תרצו לעשות מדיטציה תמצאו בגן השלו הזה תפאורה הולמת.

 גן הפסלים בצ'אנדיגר. כל הפסלים עשויים מחומרים ממוחזרים | צילום: saiko3p / Shutterstock.com

גן הפסלים בצ'אנדיגר. כל הפסלים עשויים מחומרים ממוחזרים | צילום: saiko3p / Shutterstock.com

רישיקש

הביקור בצפון הודו אינו שלם בלי קפיצה לרישיקש (Rishikesh), אחת הערים הקדושות בהודו ואחד המרכזים הרוחניים הגדולים במדינה. ברישיקש יש עשרות מקדשים, אשראמים, בתי ספר ללימוד יוגה ועוד, ומטיילים רבים נוטים להשתקע פה, ללמוד משהו ולספוג את האווירה השלווה. רישיקש שוכנת על גדות הגנגס, במקום בו הנהר יורד מהרי ההימלאיה אל המישור. זהו אחד הקטעים היפים והנקיים של הנהר, והאזור כולו מוקף בנופים ירוקים שמושכים לפה לא רק עולי רגל, מאמינים ומטיילים שמתעניינים ברוחניות אלא גם אוהבי טבע.

איש דת ברישיקש, אחד המרכזים הרוחניים הגדולים בהודו

איש דת ברישיקש, אחד המרכזים הרוחניים הגדולים בהודו | Nila Newsom / Shutterstock.com

החוויה הדתית מאוד חזקה ברישיקש, ומאמינים הינדים מגיעים מכל רחבי הודו על מנת לטבול בגנגס ברישיקש. מומלץ לשוט בנהר כדי לספוג את האווירה המיוחדת. אל תחמיצו את הפוג'ה, טקס דתי הינדי שמתקיים על גדות הגנגס ומושך מאמינים ומטיילים מכל העולם. הטקס מתקיים בכל ערב בשעת השקיעה בכמה מוקדים, הטקס המרכזי נערך באזור ראם ז'ולה (Ram Jhula). בנוסף, כדאי מאוד לבקר באחד המרכזים הרוחניים הרבים, בהם אשראמים ובתי הספר ליוגה.

רישיקש, כאמור, מוקפת בנופים מרהיבים וכדאי מאוד לצאת מהעיר לטיול בסביבה. בין היתר, מומלץ לצאת לתצפית על רכס ההימלאיה. חוויה נוספת שלא כדאי להחמיץ היא ביקור באחת משמורות המפלים שבאזור כמו שמורת המפלים הקטנים או שמורת המפלים הגדולים, המרוחקת קצת יותר.

רישיקש שוכנת על גדת הגנגס, מוקפת בנופים הרריים ירוקים

רישיקש שוכנת על גדת הגנגס, מוקפת בנופים הרריים ירוקים

הרידוואר

עיר קדושה נוספת השוכנת על הגנגס במרחק נסיעה קצרה מרישיקש היא הרידוואר (Haridwar), המכונה גם השער לווישנו. אווירת הקדושה מורגשת בכל פינה בעיר. כאן גם אפשר לחוות את אחת מהחוויות הרוחניות העוצמתיות ביותר בהודו, טקס הפוג'ה של הארידוואר. הטקס מתקיים בגהאט הר קי פאירי, על גדות הגנגס,  ושיאו בהדלקת נרות ושליחתם על פני הגנגס בשעת השקיעה. הארידוואר היא עיר מרתקת גם לא בשעת בין הערביים, אם כי מדובר בעיר גדולה והומה שאין בה את תחושת השאנטי של רישיקש. ביום אפשר לבקר בשווקים הססגוניים של העיר, כמו מתחם השוק שלגדות הגנגס שבו תמצאו כל מה שתעלו על הדעת – מבגדים ותכשיטים ועד קטורת וממתקים. אתר נוסף שלא כדאי להחמיץ הוא מקדש המשאלות המוקדש לאלה מנסה דווי (Mansa Devi). לפי המסורת המקומית, מאמין שקושר בד לעץ המקודש שבמקום יזכה שמשאלתו תתגשם. המקדש שוכן בראש הר וההגעה אליו ברכבל היא חלק מהחוויה.

פוג'ה על נהר הגנגס בהרידוואר

פוג'ה על נהר הגנגס בהרידוואר

ניו דלהי

נקודת המוצא הוא הסיום לטיול בצפון הודו היא הבירה ניו דלהי (New Delhi). על אף שזוהי אחת הערים הגדולות, הצפופות וההומות בהודו, ניו דלהי היא מעין הודו בזעיר אנפין והביקור בה הוא חוויה מרתקת לכל החושים.  כדי להרגיש את האווירה המיוחדת של דלהי כדאי לבקר באחד השווקים הססגוניים, שבהם אפשר למצוא הכל מכל – בגדים ובדים, תכשיטים, תיקים, עתיקות, מזכרות, פרחים ועוד. בדלהי תוכלו לראות מבנים מרשימים, מהיפים בעולם. אחד האתרים המעניינים בעיר הוא מתחם קוטב מינאר (Qutb Minar) הקרוי על שם הסולטן הראשון של דלהי, ובו עמוד ניצחון אשר נבנה בשנת 1193 כדי להנציח את ניצחון האסלאם על עובדי האלילים. העמוד, המתנשא לגובה 73 מטר, הוא מינרט הלבנים הגבוה בעולם.

מתחם קוטב מינאר ומינרט הלבנים הגבוה בעולם

מתחם קוטב מינאר ומינרט הלבנים הגבוה בעולם

דלהי מפורסמת גם במקדשים שלה, כמו מקדש לקשמי, אשר נבנה לכבוד אלת השפע והמזל.  עם זאת המקדש המרהיב ביותר בעיר הוא, ללא ספק, מקדש הלוטוס,  מקדש בהאי יפהפה הבנוי משיש לבן בצורת פרח הלוטוס ומוקף בתשע בריכות ובגנים מטופחים והרמוניים.

מקדש הלוטוס בניו דלהי | צילום: saiko3p / Shutterstock.com

מקדש הלוטוס בניו דלהי | צילום: saiko3p / Shutterstock.com

פושקר

העיירה פושקר (Pushkar), השוכנת על גדות אגם פושקר במדינת ראג'סטן, היא אחד המקומות הקדושים ביותר לדת ההינדו. על פי האמונה הינדואיסטית, אגם פושקר נוצר במקום שבו בראהמה שמט מידו פרח לוטוס, במהלך קרב עם השד וג'ראנאבהה. ההינדים מאמינים שמי האגם קדושים ומייחסים להם תכונות ריפוי רבות. גם כאן, כמו בערים קדושות אחרות בהודו נערך טקס פוג'ה מרגש. העיירה הציורית, אשר שוכנת בלב המדבר, מפורסמת הודות ליריד הגמלים אשר בו משתתפים מדי שנה כחמישים אלף גמלים וכרבע מיליון משתתפים.  גם בימים בהם לא נערך יריד הגמלים, אפשר לצאת לטיול רכיבה על גמלים במדבר. מלבד זאת, גם בפושקר יש שוק ססגוני, שבו מוצעים למכירה בדים, צעיפים, תכשיטים, אבנים יפות ועוד.

פושקר, אחד המקומות הקדושים להינדואיזם

פושקר, אחד המקומות הקדושים להינדואיזם | צילום: Dmitry Rukhlenko / Shutterstock.com

ג'ייפור

ג'ייפור (Jaipur), בירת מדינת ראג'סטן, היא אחת הערים המרתקות בהודו. העיר מכונה גם העיר הוורודה, משום שהצבע הוורוד הוא סמל להכנסת אורחים בראג'סטן. ב-1875, לקראת ביקורו של הנסיך מוויילס, הורה הראג'ה ששלט על העיר לצבוע את בתי העיר בוורוד כהה. מאז ג'ייפור גדלה ושכונות שלמות נבנו מחוץ לחומות שתוחמות את העיר העתיקה. העיר העתיקה, עם זאת היא עדיין האזור המרתק ביותר בעיר ויש בה מבנים מרשימים רבים. בין היתר, אפשר להתרשם פה מארמון הרוחות (Hawa Mahal), המשובץ במאות חלונות קטנטנים שנועדו לאפשר לנשות הארמון שהיו חייבות להסתיר את פניהן, להציץ על הנעשה בעיר מבלי שיראו אותן. בסמוך נמצא מצפה הכוכבים ג'אנטר מאנטר (Jantar Mantar) שנבנה במאה ה-18 ובו מבנים ייחודיים שאפשרו תצפיות אסטרונומיות ללא משקפת או טלסקופ.

ארמון הרוחות. מכאן הציצו נשות בית המלוכה של המתרחש בעיר

ארמון הרוחות. מכאן הציצו נשות בית המלוכה של המתרחש בעיר

אחת האטרקציות הבולטות נמצאת על גבעה במרחק כ-13 ק"מ מהעיר. זהו מבצר אמבר אשר נבנה בסוף המאה ה-16 על ידי הראג'ה מאן סינג ה-1, ושימש למגורי הראג'ות ובני משפחותיהם. ההגעה למבצר המרשים נעשית על גבי פילים, חוויה שלא תשכח במהרה. בג'ייפור יש גם אטרקציות מודרניות יותר, ובראשן אולם הקולנוע המפואר ראג' מנדיר שעל פי לשכת התיירות המקומית הוא הגדול בעולם. לראות כאן סרט בוליוודי יחד עם הקהל ההודי הוא חוויה שמאפשרת הצצה לתרבות ההודית לא פחות מהביקור במבנים ההיסטוריים של העיר.

מבצר אמבר, על גבעה סמוך לג'ייפור

מבצר אמבר, על גבעה סמוך לג'ייפור

דרך נוספת להתרשם מחיי העיר היא על ידי ביקור במפעלים המקומיים, כמו ביקור במפעל לשטיחים בו אפשר להתרשם מהדרך בה אורגים את השטיחים בעבודת יד, או ביקור במפעל לתכשיטים המיוצרים מאבני חן יקרות, שבו ניתן ללמוד על האבנים ועל אופן כרייתן מן האדמה.

אגרה

העיר אגרה (Agra) ששוכנת במדינת אוטר פרדש, במרחק כ-200 ק"מ מניו דלהי, נחשבת לאתר ובה שאין להחמיצו במהלך הטיול בהודו, ויש לזה סיבה מרכזית  אחת- הטאג' מאהל. הטאג' מאהל הוא למעשה מאוזוליאום שנבנה על ידי המלך המוגולי שאה ג'האן בסוף המאה ה-17 כמקום מנוחתה האחרון של אשתו האהובה שמתה לאחר לידת בתם, על מנת להנציח את אהבתם. המבנה נבנה במשך 22 שנה והוא נחשב ליצירת מופת ארכיטקטונית שנכנסה לרשימת שבעת פלאי תבל החדשים. זהו מתחם סימטרי מפואר אשר בליבו הארמון הניצב על פלטפורמת שיש ומוקף בגנים סימטריים ומטופחים להפליא עם בריכות ותעלות מים.

הטאג' מאהל, יצירת מופת ארכיטקטונית ואחד משבעת פלאי תבל החדשים

הטאג' מאהל, יצירת מופת ארכיטקטונית ואחד משבעת פלאי תבל החדשים

לצד הטאג' מאהבל יש באגרה, אשר שימשה במאות ה-15 וה-16 בירת השליטים המוגולים, מבנים מרשימים נוספים, ובהם מבצר אגרה, עיר מלכותית המוקפת חומה אימתנית מאבן חול אדומה אשר בה התגוררו המלכים המוגולים.

בתמונה הפותחת: על גדת אגם פושקר | צילום: Zanariah Salam / Shutterstock.com

עוד מידע על טיול להודו

דלהי - הודו בזעיר אנפין

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מצפון הודו

מסע צילום אל עיר המתים, ורנאסי
מסע צילום אל עיר המתים, ורנאסי

ורנאסי היא העיר הקדושה ביותר בהודו ונחשבת לאחת מהערים העתיקות ביותר בעולם. היא בנויה לאורך נהר הגנגס, ועל גדותיו מתקיימים טקסים דתיים רבים, ביניהם טקסי שריפת הגופות הנערכים על גדות הנהר 24/7 בכל ימות השנה. מכאן כינויה של ...

טיול לרג'סטן: תמצית הודו כולה
טיול לרג'סטן: תמצית הודו כולה

רג'סטן, מדינת המלכים, סוחפת ומסחררת את המטייל בה עם ערים צבעוניות, ארמונות מהרג'ה מפוארים ואינספור שווקים נפלאים. טיול לרג'סטן הוא מסע אל התמצית המזוככת של הודו, על המורכבות והיופי האינסופי שלה

חציית ההימלאיה ההודית – טיול ברכבי שטח
חציית ההימלאיה ההודית – טיול ברכבי שטח

טיול ברכבי שטח החוצה את רכס ההימלאיה ההודית עובר במעברי ההרים הגבוהים בעולם ומספק נופים מרהיבים ומגוונים, מעמקים מיוערים עם נהרות שוצפים לאזורים צחיחים משובצים באגמי טורקיז ומוקפים בפסגות מושלגות. לצד אלה יש פה מקדשים, מנזרים וכפרים מבודדים ...