תפריט עמוד

מלונאים וארגונים סביבתיים נגד הריסת מלונות בים המלח

מלונאים וארגונים סביבתיים נגד הריסת מלונות בים המלח

התאחדות המלונות בישראל וארגונים סביבתיים קוראים לשר התיירות לבחור בחלופה של קציר מלח כפתרון לעליית מפלס המים באגן הדרומי של ים המלח

ערב ההחלטה על עתיד האגן הדרומי של ים המלח, התאחדות המלונות בישראל, החברה להגנת הטבע ואדם, טבע ודין קיימו מסיבת עיתונאים משותפת, שבה חשפו נתוני סקר שערך מכון המחקר גיאוקרטוגרפיה לבדיקת עמדות הציבור בנוגע לחשיבותו של ים המלח. מהסקר עולה כי 84 אחוז מהציבור סבורים שעל המדינה להתחשב בשיקולי סביבה בבחירת הפתרון לבעיית עליית מפלס המים בים המלח; 36 אחוז מזהים את ים המלח עם שקט, שלווה ובריאות; 61 אחוז מהציבור מעוניינים לנפוש בים המלח, ואולם למעלה ממחציתם אמרו כי יוותרו על חופשה בים המלח אם המדינה תחליט להרוס חלק מהמלונות ולבנותם מחדש.

בימים הקרובים צפוי שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, להודיע מהי החלופה המועדפת עליו להתמודדות עם עליית מפלס המים בבריכה מס' 5. בין האפשרויות: קציר מלא של המלח שגורם לעליית מפלס המים, בניית לגונה בים או הריסת חלק מהמלונות ובנייתם מחדש. החלטת שר התיירות תסיים מאבק ממושך מצד הארגונים הסביבתיים והמלונאים באזור ים המלח, אשר תומכים בקציר המלח ומתנגדים להריסת המלונות ובנייתם מחדש.

מפלס גובה המים בחלק הדרומי של ים המלח עולה בכ-20 ס"מ בכל שנה, עלייה המאיימת להציף בעתיד את המלונות שנבנו עוד בשנות ה-70. האגן הדרומי כולל רצף של בריכות תעשייתיות של מפעלי ים המלח, שאליהן נשאבים במשך עשורים רבים מים מחלקו הצפוני של ים המלח, על מנת לאדות אותם לטובת הפקת אשלג וחומרים אחרים. מלח הבישול, ששוקע ראשון בתחתית הים, אחראי לעליית מפלס המים. ארגוני הסביבה והמלונאים התריעו במשך שנים על ההשלכות הקשות שיש לעליית מפלס המים על הטבע והנוף ועל בתי המלון, אולם רק בעקבות פסיקת בג"ץ בשנת 2006 הוקמה החברה הממשלתית להגנות על ים המלח (חל"י). חל"י הציגה בחודשים האחרונים שלוש חלופות, ושר התיירות אמור להכריע ביניהן.

"ים המלח מתמודד בימים אלה על התואר אחד מפלאי תבל. חלופת העתקת המלונות ממקומם, שמשמעה בפועל הרס אזור התיירות – הוא איוולת וניגוד מוחלט לרצון לקדם את ים המלח בקרב שוחרי הטבע בעולם", אומר אלי גונן, נשיא התאחדות המלונות בישראל. "אני מבקש למנוע את ועדות החקירה, שיקומו עוד מספר שנים, אם חלילה שר התיירות לא יודיע על קציר מלח מלא והחלטתו תוביל להרס הטבע והסביבה בים המלח". לדבריו, העלות הריאלית של העתקת המלונות למקום חדש תגיע ליותר משישה מיליארד שקל, פי שניים ויותר מהסכום שהוצג על ידי חל"י.

עוד על ים המלח, כולל מפות ומסלולי טיול באזור, לחצו כאן <<


האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *