תפריט עמוד

מחאה על ייבוש נחל בצת

מחאה על ייבוש נחל בצת

כאלפיים איש הגיעו לנחל בצת בגליל המערבי כדי למחות על שאיבת יתר שמייבשת את הנחל והורסת את בית הגידול למגוון בעלי חיים וצמחים

יותר מאלפיים איש הגיעו בשבת האחרונה לנחל בצת בגליל המערבי על מנת למחות נגד הפגיעה בנחל בעקבות שאיבת יתר מקידוחי רשות המים. האירוע, יוזמה של החברה להגנת הטבע ותושבי הגליל המערבי, כלל סיורים לאורך הנחל, פעילויות לילדים וחתימות על עצומה הקוראת לרשות המים להשיב לנחל את מימיו ואת חייו. "המדינה לא יכולה לעמוד מהצד ולצפות במותו המיותר של נחל בצת", אמר דובר החברה להגנת הטבע, "הנזק גדול מדי, הנחל גוסס והתיקון ראוי וגם אפשרי". ח"כ דב חנין (חד"ש), יו"ר עמית של השתולה הסביבתית-חברתית בכנסת, אמר בעצרת כי המים הדרושים להצלת הנחל הם "פחות ממאית מהמים ההולכים לאיבוד בדליפות במערכת העירונית. אפשר וצריך לשמור על נחל בצת כנחל חי וזורם". חנין קרא למשתתפים להתגייס גם להגנה על חוף בצת מפני פרויקט נדל"ני המתוכנן שם.

נחל בצת, אחד הנחלים הגדולים בגליל המערבי, זורם מצפון לקיבוץ איילון ונשפך לים התיכון באזור קיבוץ ראש הנקרה. לאורכו של הנחל יש שרידים ארכיאולוגיים עתיקים, ובעבר הוא שימש כבית גידול למגוון של בעלי חיים וצמחים. בשנות ה-40 של המאה שעברה הוקמה בנחל תחנת שאיבה שהזרימה מים ממנו אל הקיבוץ, ובמהלך השנים נקדחו עוד כמה נקודות שאיבה, עד שבשנת 1999 נפסקה זרימתו של הנחל, למעט תקופות קצרצרות בחורף ובאביב. מחברת מקורות נמסר כי מפלס הנחל ירד בשל מיעוט בגשמים, אולם סקרים הידרולוגים מצביעים כי האשמה נעוצה בשאיבת יתר במעיינות כרכרה, שמזרימים את מימיהם לנחל בצת. לפני שנה הוקמה קבוצת מאבק להצלת נחל בצת, אשר פועלת במרץ כדי לנסות להחיות אותו.

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *