תפריט עמוד

מהומות בטיבט? איך זה נראה מסין

מהומות בטיבט? איך זה נראה מסין

אור ונגה גראור מתגוררים בחודשים האחרונים בשיאמן שבדרום מזרח סין. ביקשנו מהם לתאר איך נראה המשבר האלים העכשווי בטיבט מנקודת מבטם. כדי להתעדכן כדאי, מתברר, לקרוא אתרים ישראלים. אגב, המרחק בין שיאמן ללהאסה בירת טיבט כ-3000 קילומטר. דומה למרחק בין תל אביב לרומא

אם לא היינו מחוברים לאינטרנט לא היינו יודעים עכשיו על המהומות בלהאסה, או על כך שהן מתפשטות לריכוזים טיבטיים במחוזות נוספים בסין. העיתונים היומיים שרואים אור בסין לא עוסקים בכך בכלל. בעמוד הראשי של Xiamen Daily מופיעות שתי כותרות ראשיות: הראשונה מברכת את ראש הממשלה וֶון גְ'יַבַּאוֹ (Wen Jiabao) על מינויו מחדש, והשנייה עוסקת ברצון לבסס את שיאמן כמרכז תרבותי ראשון במעלה במדינה כולה. על הגעתה של קאנצלרית גרמניה לביקור בישראל, אגב, כן מדווח בעיתון.

גם ערוצי החדשות בסינית, לפחות באלו שאנחנו קולטים בטלוויזיה שלנו, לא עוסקים בנושא. באתר האנגלי של סוכנות החדשות הרשמית של סין שִׁינְחוּאָה ובערוץ החדשות לזרים CCTV-9 מדווחים שבהפגנה הקצרה שנערכה בלהאסה ביום ו' נהרגו עשרה אזרחים חפים מפשע, אבל כוחות הביטחון הסיניים מיהרו להשליט סדר ולעזור לתושבים המקומיים. ההפגנה הייתה תוצאה של הסטה מצד הדלאי לאמה והטענות שלו על עשרות הרוגים – מגוחכות. בשני האתרים דואגים להדגיש שאף זר לא נפגע במהומות.

מבחינת ערוצי החדשות הזרים, המצב קצת יותר מורכב. מצד אחד, יש לנו גישה חופשית לאתרי חדשות בינלאומיים כמו סי-אן-אן ובּי-בּי-סי ולכל העיתונים הישראליים. מצד שני, ויקיפדיה וכל אתרי הבלוגים חסומים וקשה מאד למצוא סרטוני חדשות. בתקופות בעייתיות, כמו עכשיו בטיבט וכמו במהומות שהיו בבורמה לפני כמה חודשים, אתר שיתוף הוידיאו יוּטְיוּבּ נחסם לחלוטין. גם האתר של אגודת יטי"ב הישראלית חסום בפנינו.

את ההרגשה ברחוב אנחנו לא יכולים לאמוד. זהו אחד הנושאים שאנחנו לא מעלים בשיחות כיוון שהוא רגיש ואנחנו בכל זאת גרים פה בהזמנת ממשלת סין. עם זאת, עקב תשומת הלב המוגברת של העולם בימים שלפני המשחקים האולימפיים, נראה שהממשלה מגלה איפוק מסוים בטיפול שלה במשבר הנוכחי. אחרת קשה להאמין שהיא הייתה מציעה למפגינים אולטימטום להפסקת ההפגנות, או שהמשבר היה נמשך יותר מכמה שעות.

אם תורשה לי הערה אישית על צביעות: בנוסף לטיבט ישנו מחוז נוסף שחותר לעצמאות, המחוז המוסלמי שִינְגְ'יָאן שגם הוא נמצא בצפון-מערב סין. בעוד שכתבות על טיבט מופיעות בעיתונות הזרה לעתים קרובות ושחקנים הוליוודיים ממהרים לצאת בהצהרות גינוי נגד סין, מעטים במערב יודעים על קיומה של שינג'יאן. אם רק אנשי שינג'יאן היו דואגים להיות פוטוגניים כמו הטיבטים, אולי המערב היה מתעניין גם בהם.

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

סין של פעם: הכפר שאשי במחוז יונאן

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *