תפריט עמוד

מבצע עיט: ביצים של עיט נדיר חולצו מהקן בסנפלינג

מבצע עיט: ביצים של עיט נדיר חולצו מהקן בסנפלינג

הסיבה לחילוץ המורכב: הזכר נדרס והיה חשש שהנקבה תנטוש שאת הקן. בישראל מקננים רק שבעה זוגות של עיטים זהובים, מין נדיר בסכנת הכחדה

שלוש ביצים של עיט זהוב, מין נדיר הנמצא בסכנת הכחדה, הוצאו מהקן במבצע מורכב, שנמשך שעות רבות וכלל גלישה בעזרת חבלים אל הקן. פקחים של רשות הטבע והגנים, בסיוע יחידת החילוץ של הר הנגב, מיהרו להציל את הביצים לאחר שהעיט הזכר נפגע ממכונית ונהרג בעת שאכל פגר של בעל חיים על כביש 40 בנגב. העיטים הזהובים דוגרים על הביצים במשותף, וללא פעולה מהירה להצלת הביצים היה חשש כי הן יינטשו בעת שהנקבה תצא לחפש מזון. הביצים שהוצאו מהקן הועברו למדגרה בגן החיות התנ"כי בירושלים, אלא שבדיקה העלתה כי הן אינן פוריות.

גלישת סנפלינג בדרך אל קן העיטים | צילום: מידד גורן, מרכז צפרות רמת הנגב

מארק כץ, פקח רשות הטבע והגנים באזור הר הנגב, סיפר כי הרשות ומרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע ברמת הנגב עוקבים מזה כמה שנים אחר זוג העיטים הזהובים הללו. לפני כשלוש שנים פרח מהקן גוזל יחיד, ומאז נכשלו ניסיונות הקינון של הזוג. בשנה שעברה, בעקבות גשם כבד, הקן ננטש לשעות אחדות, ובזמן הזה עורבים חמסו את הביצים. התקווה שהפעם הקינון יצליח נמוגה בעקבות התגלית כי הזכר נדרס, וכעת ברור שגם באופן מלאכותי אי אפשר יהיה להדגיר את הביצים.

העיט הזהוב הוא דורס גדול, בעל מוטת כנפיים שיכולה להגיע ל-140 ס"מ. העיטים חיים בזוגות ובטריטוריות קבועות, וניזונים מיונקים קטנים ועופות, אותם הם לוכדים בעזרת הטפרים החזקים שלהם. העיטים הם מונוגמים ושני בני הזוג דוגרים על הביצים במשותף. על פי ההערכות, בישראל נותרו לכ היותר שבעה זוגות מקננים של המין, והוא בסכנת היעלמות מהאזור כולו.

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *