תפריט עמוד

ליקוי חמה בירח

דמיינו לעצמכם: השנה היא 2025 ואתם על הירח. ה"בית" שלכם נמצא במרחק של כמאה מטרים מכם, מוצב על אחת משלוחותיו של מכתש שקלטון. הירח מתייצב בין השמש לכדור הארץ. מה תראו?

דמיינו לעצמכם: השנה היא 2025 ואתם על הירח. ה"בית" שלכם נמצא במרחק של כמאה מטרים מכם, מוצב על אחת משלוחותיו של מכתש שקלטון. נאסא התחילה לבנות פה לפני חמש שנים, וזה גדל במהירות. אתם חלק מצוות הבינוי.

באיזורי הקוטב, בדרך כלל, השמש תלויה נמוך, כמעט בקושי מעל לאופק הסלעים הירחי. אתה מיישר את משקפי המגן שלך. מדהים עד כמה שמש כלכך נמוכה – בלי אטמוספרה שתעמעם אותה – יכולה להיות כלכך בהירה.

ופתאום, כל האורות כבים.

בשמים מופיע דיסק שחור, ענקי, שמכסה את השמש. טבעת-אש אדומה מופיעה באיזור שבו השמש היתה, ממש עד לפני כמה רגעים, והזוהר הנוגה ממנה צובע את האדמה תחת רגליך באדום.

חיכית לזה, שיקרה. זהו הליקוי בירח.

 
 
נגיד שאתם עומדים על הירח. ופתאום! – האדמה מאדימה! | צילום:J.C. Rojas – cc-by- sa
 
אסטרונאוטים שיהיו על הירח ימצאו את עצמם בתוך ליקוי בירח כפעמיים בשנה, זאת – כשכדור הארץ גולש אל מול השמש ומלפני הירח, והופך את היום הירחי למעין לילה אדמומי. זו תהיה אחת האטרקציות הגדולות של הנסיעה התיירותית לירח.

כדור הארץ גדול פי שלוש מהירח, ומסוגל לחסום את אור השמש שמאיר את הירח, אבל – למרבה הפלא – הוא לא גורם לחשיכה מוחלטת על הירח. קרני שמש "מתעקמות" סביב דפנות כדור הארץ, ונעות דרך האטמוספירה. באותם רגעים, מי שיעמוד על הירח ויביט על כדור הארץ יראה מעין טבעת אש אדומה סביב הכדור – אחד מהחזיונות היפים ביותר במערכת השמש שלנו.

 
כך נראית טבעת האש סביב כדור הארץ. אם עומדים על הירח | הדמיה: לארי קוהן, נאסא. הדמיה מונפשת – כאן (1.2MB)
 
לא פעם אפשר לראות ירח אדום, כשהסיבה לאדמומיותו היא זיהום אוויר, או עננים, שדרכם הוא נשקף. אבל הירח שנראה במהלך ליקוי יהיה אדום יותר. בשעה שתצפו בו זורח, נסו לדמיין איך הייתם מרגישים לו הייתם עומדים באותם רגעים במכתש שאקלטון, צופים בליקוי מהצד השני.

לא מדובר במחשבה תלושה כל כך. בנאסא מתכננים לשגר אסטרונאוטים לחלל לא יאוחר משנת 2020. התכנון הוא שאנשים יטוסו לירח כדי לחקור כיצד אפשר לחיות בו. הם ילמדו את הגיאולוגיה של הירח, וילמדו עוד על הכוכב הזה, ואולי יפענחו כמה מהסודות העתיקים של כדור הארץ ומערכת השמש. בעתיד, מקווים בנאסא, יקרה דבר דומה עם מאדים.

כך, לפעמים, האנשים על הירח יראו פתאום שהאדמה מאדימה. הם ירימו את הראש לשמים ויראו טבעת אש אדומה סביב כדור הלכת "ארץ".

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

הים הקריבי - בוקאס דל טורו

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *