תפריט עמוד

לטפס על הקירות – טיפוס קרח בקולורדו

החלום על חורף מושלג מתגשם במלואו בדרום-מערב קולורדו, במחוז הררי להפליא המכונה "שוויץ האמריקאית". בכל חורף מגיעים לכאן מטפסי קרח מרחבי העולם כדי להתמודד מול קירות קפואים בגובה של עשרות מטרים

היוצאים לחופשות חורפיות נחלקים לשני מחנות – אלה שבורחים מהקור אל עבר מחוזות חמים ובהירים (ראו כתבת האיים הקסומים), ואלה שכמהים לחורף אמיתי, עם המון שלג וקרח ורוחות מקפיאות, כל אותם דברים שהחורף הישראלי חסר. חובבי קור אמיתיים, שאוהבים פעילויות אקשן ואדרנלין, ימצאו את מבוקשם ואף יותר מכך במדינת קולורדו בארצות הברית. או ליתר דיוק, בפינה הדרומית-מערבית של קולורדו, במחוז הנקרא Ouray County. זהו אזור הררי להפליא – לא פחות מ-12 פסגות בגובה של יותר מ-3,500 מ' מעל פני הים מעטרות אותו. פני השטח ההרריים אחראים לכינויו של המחוז – "שוויץ האמריקאית".

רק מעט יותר מ-4,000 אנשים חיים פה, בשטח של כ-1,400 קמ"ר, ורבים מהם מתפרנסים מהתיירים שנמשכים ליופי הפראי. בקיץ רבים מגיעים הנה כדי לטייל בשבילים ההרריים, להשקיף על הקניונים המרשימים, לנהוג ברכבי שטח בדרכים שמטפסות לגבהים עוצרי נשימה, להתפעם ממפלי בוקס קניון (Box Canyon Falls) שצונחים מגובה אדיר. אפשר גם להתפנק בבריכה גדולה המוזנת במי מעיינות חמים בבירת המחוז הנקראת אף היא אוריי. אבל החורף, הו החורף. מדרונות ההרים נצבעים בלבן בוהק, העמקים הירוקים נעלמים תחת מעטה השלג והמפלים קופאים והופכים לקירות אדירים של קרח.

מטפס על קירות תלולים של קרח בפארק הקרח של אוריי | צילום: טים וולץ'

זוהי שעתם היפה של מטפסי הקרח, שמגיעים מכל רחבי ארצות הברית אל מה שמכונה "בירת טיפוס הקרח". פארק הקרח של אוריי הוא הראשון מסוגו בעולם והוא מתבסס על עשרות מפלים שנופלים מגבהים שונים – החל בשבעה מטרים ועד 60 מטרים – בקניון מדהים ביופיו. לאורך כל חודשי החורף אפשר לראות פה מטפסי קרח שמנסים לכבוש את הקירות הקפואים. אבל האקשן האמיתי מתרחש  בחודש ינואר, בפסטיבל טיפוס הקרח השנתי, שמושך אליו המוני מטפסים, חובבנים ומקצוענים, שמתמודדים בטיפוס על קירות קרח, בודקים את הציוד החדיש ביותר, מתעדכנים בנעשה בענף ובחדשות המקומיות. אבל לא חייבים להיות מטפסי קרח כדי ליהנות מהפסטיבל הזה. עצם הצפייה בטובי המטפסים העולמיים מספקת רגעים רבים של התרגשות (ולא מעט דפיקות לב מואצות). במהלך הפסטיבל מתקיימות באזור מכירות פומביות, הקרנות סרטים, פעילויות מיוחדות לילדים ועוד.

פסטיבל טיפוס הקרח מתקיים בכל שנה; השנה הוא ייערך ב-11-9 בינואר 2011. פרטים נוספים באתר הפסטיבל


לאן נעלמו הכוכבים?

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.