תפריט עמוד

ייאסר הטיפוס על סלע אולורו באוסטרליה

הטיפוס על סלע אולרו (לשעבר איירס רוק), אחד האתרים המפורסמים באוסטרליה, ייאסר בתקופה הקרובה. בני השבט האבוריג'יני, בבעלותם נמצא האתר, דורשים לאסור בחוק את הטיפוס מטעמי קדושת המקום וכדי לשמור על הסביבה והמטיילים

הר אולרו שנקרא בעבר איירס רוק, הוא האתר המפורסם ביותר באוסטרליה. המדובר בצוק סלע ענק, בגובה 346 מטר, עשוי אבן חול אדומה שמבקרים רבים פוקדים כדי לטפס לראשו. טיפוס כזה ייאסר כנראה בעתיד הקרוב. האיסור יוצא משילוב של כמה סיבות – כדי לשמור על בטחונם של המבקרים, כדי לשמור על הסביבה ובעיקר כדי לכבד את תרבות התושבים הילידיים.
כשליש מן המבקרים בפארק – כמאה אלף אנשים, מטפסים כיום לראשו למרות השלטים שמבקשים לא לעשות זאת. את השלטים הציבו בני שבט אבוריג'יני שזכה בבעלות מחודשת על האתר בשנת 1985. בני השבט מבקשים מן המבקרים לכבד את קדושת המקום ולהימנע מטיפוס. הם גם מזהירים ששלושים מבקרים נפלו ונהרגו באתר, בגלל הסלע החלקלק, במרוצת השנים האחרונות.
הסלע העצום גבוה יותר ממגדל אייפל והיקפו כעשרה קילומטרים.
לאחרונה פורסם דין וחשבון המזהיר שמבקרים המטפסים על הצוק גורמים לו נזק ומאיצים את הבלייה של הסלע.
בכל שנה מגיעים לפארק אולורו 350 אלף מבקרים. הנהלת הפארק ציינה שמספר אלה שבוחרים כיום לסרב לבקשת השבט האבוריג'יני ולטפס על הסלע עומד על 38 אחוז, לעומת 74 אחוז בשנת 1990.
למעשה יש חילוקי דעות מהותיים בין שלטונות הפארק של רשות הטבע האוסטרלית. האחרונים מוכנים להמשיך ולהתיר את הטיפוס בעוד הכרעתו הסופית של השבט היא לדרוש לחוקק איסור כדי שאפשר יהיה לאכוף את הפסקת הטיפוס על הצוק.

לכתבתה של דבי הרשמן "אולרו – סלע המחלוקת"

חתונה בטהיטי

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.