תפריט עמוד

טרקים: דברים שכדאי לדעת

טרקים: דברים שכדאי לדעת

למה הישראלים לא הולכים בטור עורפי מסודר בטרק, מהם שני הפריטים שבלעדיהם לא כדאי לצאת לטרק ומה עושים אם מתמכרים... אחרי עשר שנים של הדרכת קבוצות בטרקים, ליזהר דמטר יש כמה המלצות ותובנות על הדרך, האתגר, הציוד וחשיבותה של חברות

מעט על ההיסטוריה אישית: אני מדריך  טיולים רגליים בארץ ובחו"ל מזה עשר שנים. הצעד המקצועי הראשון שלי היה בסוף שנות נעורי, בשנת התנדבות קדם-צבאית – שנת שירות בחברה להגנת הטבע. בתום השירות הצבאי התחלתי למנות את אותן עשר שנים. ההתחלה היתה צנועה – חוגי טבע לילדים בבית ספר יסודי, לאחר מכן טרקים קצרים בקפריסין, בירדן ובכרתים. כעבור שנתיים הדרכתי כבר טרק ארוך ראשון בקירגיסטן, שני באיסלנד, ומשם כדור השלג התגלגל והיום אני מדריך במגוון יעדים ומדינות, טרקים ארוכים וקצרים, במגוון תנאים ורמות קושי.

עוד טרקים וטיולי הליכה כאן

לאורך אותן עשר שנים, אספתי כמה תובנות צנועות על עולם הטיולים הרגליים, לבד או בקבוצה, שיעזרו גם לאלו שמתלבטים אם לצאת לטרק מודרך בקבוצה, ויעניינו גם את אלה שכבר צעדו כמה צעדים באופן עצמאי בשטח או בקבוצה מודרכת.

קבוצתיות וחברתיות מוציאות דברים טובים מהאדם

הרבה התנהגויות ותכונות אופי, שאנו לא שמים אליהן לב כל כך ביום-יום, יוצאות בקלות במהלך טרק. חמלה כלפי מישהו שנפל, סבלנות כלפי מי שמתקשה בעלייה, שיתוף סיפור אישי עם אנשים זרים לגמרי… אלו תכונות והתנהגויות שלעיתים אנו פשוט לא רואים בינינו בשגרת היום-יום המלחיצה. הטבע שמסביב והשגרה האיטית של הטרק, מספקים אפשרות להוציא גם את הצדדים האלה שיש בנו.

טרק באיסלנד. הטבע מסביב, הקצב האיטי והחוויות במהלך הטרק תורמים להתחברות עם הקבוצה

טרק באיסלנד. הטבע מסביב, הקצב האיטי והחוויות במהלך הטרק תורמים להתחברות עם הקבוצה

האתגר בטיול הוא דבר חשוב

לסיים עלייה ארוכה, להתנשף ולספוג לתוכנו את הנוף. אבל האתגר לא חייב להיות רק פיזי. לכל מטייל יש את האתגר שלו. יש כאלו שיתקשו במבנה החברתי החדש, יש מי שהלינה באוהל תהיה עבורם קשה, ויש מי שעודף הזמן בו ניתן לחשוב ולדמיין יהיה אתגר. האתגר הוא חלק מובנה בכל טיול רגלי באשר יהיה. יחד עם זאת, האתגר מעצים את החוויה בטיול ומוסיף לה רבדים רבים. כאשר האתגר הוא במידה הנכונה, צליחתו, יחד או לבד, חשובים בעיניי בבניית המסלול.

 מטיילים לעולם לא ילכו באותו הקצב

באחד הטרקים הראשונים שהדרכתי באלפים, חלפה על פנינו קבוצה אירופאית, בה המרווחים בין אחד לשני נראו מהונדסים כמו אצל כיתת חיילים. בערב ישבתי עם מדריך הקבוצה בבקתה אליה הגענו, ובין שתי כוסות בירה הוא שאל אותי כמה פעמים הקבוצה התאמנה יחד לקראת הטיול. כשעניתי לו שהכרנו לראשונה רק לפני יומיים, הנהן ואמר שזה מסביר הכל…

הוא התכוון כמובן לעובדה שאנחנו לא הולכים בטור עורפי מסודר, לא עושים חזרות לקראת הטרק. בעיניי, תפקיד הקבוצה הוא לאפשר לכל אחד ללכת בקצב המתאים לו. בפניות מבלבלות תמיד אשאיר אדם כתמרור, ובסוף עלייה תמיד נחכה לכולם, אבל לכל מטייל הקצב האישי שלו, ועם השנים למדתי פשוט לכבד את הדבר ולתת לו מקום, וליהנות מהמרחב והעצמאות בטבע.

טרק קבוצתי בדרום ספרד. כישראלים, אנחנו פחות מתחברים להליכה בטור מסודר עם רווחים שווים

טרק קבוצתי בדרום ספרד. כישראלים, אנחנו פחות מתחברים להליכה בטור מסודר עם רווחים שווים

זה טיול, לא מירוץ

הליכה דורשת זמן, המתנה לאחרונים דורשת זמן, הכנת קפה חם בתצפית דורשת זמן, ועלייה קשה במזג אוויר מאתגר דורשת אפילו הרבה זמן… כשאני מתכנן טיול לקבוצה, תמיד אתכנן אותו עם עודף זמן ביחס לאורך היום. אין טעם לרוץ ממקום למקום רק כדי להגיע מהר. זה טיול, לא מירוץ.

ציוד טוב – טיול טוב

בכל טרק, אנו נתונים לחסדי מזג האוויר, וכשיתחיל לרדת גשם, יהיו מי שיצליחו להמשיך ולהביט בנוף, ויהיו מי שיסבלו ויחכו שהיום יסתיים. ההבדל בין אלו הוא מאוד פשוט – איכות ציוד הגשם שהם נושאים עליהם. ציוד גשם טוב, ישאיר את הגוף והביגוד שתחתיו יבשים, וכך נוכל להמשיך לטייל בתחושה טובה. שווה להשקיע מעט (או לשכור) בציוד איכותי וליהנות לכל אורך הטיול. הגשם הוא רק דוגמה אחת. כמובן שתיק קל, נעליים טובות, ושאר הציוד שמלווה אותנו ראוי להכנה והשקעה איכותית.

ציוד מתאים עוזר להתגבר על קשיי מזג האוויר ומעצים את ההנאה מהטרק

ציוד מתאים עוזר להתגבר על קשיי מזג האוויר ומעצים את ההנאה מהטרק

סכין קטנה וקרם הגנה

יחד עם הפסקה בקודמת, שמתי לב לשני פריטים שבהם אני עושה את השימוש הרב ביותר בכל טיול. וכל מילה נוספת מיותרת…

ידיעת המקום מוסיפה לחוויית הטיול

לטייל ולהתפעל בחוסר ידיעה, זאת תחושה מיוחדת, אבל אחרי כמה ימים ביעד מסוים, תחושת ההיכרות והידע שמעמיק הופכים לחלק מהותי בחוויית הטיול. את ההיכרות אפשר להעמיק בשיחות עם המקומיים, במבט מעמיק במפות, בלמידה מקדימה ובשיתוף הידע בין חברי הקבוצה. בטיולים אותם אני מדריך אני משתדל להביא תמונה רחבה ככל האפשר על היעד, מתוך אמונה שהידע שנוסף מעמיק את תחושת ההיכרות ומעצים את החוויה.

היכרות עם המקום שבו מטיילים תורמת לחוויית הטרק

היכרות עם המקום שבו מטיילים תורמת לחוויית הטרק

החברה עושה את הטיול

גם הנוף היפה ביותר בעולם, הופך ליפה יותר שהחבר שאיתו אתה מטייל אומר "וואו, יפה כאן!". אנחנו ישראלים ואנחנו יצורים מאוד חברתיים. חשוב לנו להיות יחד ולהתחבר זה לזה. בקבוצה ובחברתיות יש להשקיע אנרגיה. כמדריך חשוב לי מאוד ליצור סביבה שמצד אחד תהיה קבוצתית וחיובית, ומצד שני לכל אחד יש גם את המקום השקט להיות בו לבד. כשמוסיפים לכך את המסקנה מסעיף 1 – שקבוצתיות וחברתיות מוציאות דברים טובים מהאדם – הכול נהיה קל יותר…

הטיול הוא חוויה מורכבת

טיול הוא לא רק נוף או תופעות גיאולוגיות. טיול הוא שילוב של אתגר, חברה, נוף, חושים שעובדים (טעם המזון וריח הפריחה), ולכל אחד השילוב הזה הוא אחר וייחודי. אותו שילוב משתנה עם השנים, ולפעמים הדחף לאתגר הפיזי הופך לרצון ללכת לאט, או הפחד ממזון מקומי הופך לרצון לטעום כל דבר.

יער בהרי סיירה נוודה בספרד. טרק בקבוצה משלב אתגר, חברה, נוף וגם את החושים השונים

יער בהרי סיירה נוודה בספרד. טרק בקבוצה משלב אתגר, חברה, נוף וגם את החושים השונים

זה ממכר

גם כאן כל מילה מיותרת… טיול טוב הוא חוויה שמהדהדת עוד זמן רב לאחר סיומה, וככל שהזמן חולף, אנחנו רק רוצים לצאת שוב אל השטח. איזה כיף שיש כל כך הרבה מקומות יפים שעוד אפשר לטייל בהם. אין ספק, זו התמכרות טובה.

זוהי רשימה קצרה על תובנות מהטיולים בהם טיילתי והדרכתי בעשר השנים האחרונות. אני בטוח שבכל עשר שנים, הרשימה תהיה שונה לגמרי… כמו כן אני בטוח שלכל מי שמטייל יש עוד הרבה תובנות שלא רשמתי כאן. הרגישו חופשי להוסיף בתגובות את התובנות שלכם ולשתף בהן את הקוראים.

____

יזהר דמטר – מדריך טרקים במגוון יעדים בעולם. בשנים האחרונות מתגורר בצרפת עם בת זוגו והכלב טוביה. מטפס, מטייל, מבשל וכותב. אוהב הרים גבוהים, מדבריות, ואוכל טוב. אתר אינטרנט

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 1

  לא, אבל מתכנן

 • 1

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *