תפריט עמוד

טכנולוגיה חדשה תאפשר למטוסים לאתר אפר וולקני

טכנולוגיה חדשה תאפשר למטוסים לאתר אפר וולקני

המערכת החדישה מזהה חלקיקים מסוכנים באוויר, דבר שמאפשר לשנות נתיבי טיסה ולהימנע מביטולי טיסות במקרה של התפרצות הר געש. חוקרים צופים כי בקרוב צפויה ההתפרצות חזקה במיוחד של הר געש באיסלנד

חברת התעופה איזיג'ט, שבסיסה בבריטניה, הודיעה כי החל מקיץ 2012 תותקן  במטוסיה מערכת חדשה, שתוכל לזהות חלקיקים של אפר וולקני בגובה שיוט. חלקיקי אפר וולקני שנכנסים למנועי המטוס עלולים לגרום לשיתוקם, ולכן בעקבות התפרצות של הר געש נוהגים לעצור את התחבורה האווירית מעל האזור המסוכן. המערכת החדשה, שנקראת AVOID, מתבססת על טכנולוגיית אינפרה-אדום, והיא תאפשר לטוס גם בעת התפרצויות געשיות. המערכת החדישה מותקנת על המטוס ומספקת תמונה עדכנית על פריסת ענני האפר הוולקני בנתיב האווירי, באופן שהטייס יכול לבצע שינויים קלים בנתיב ולהימנע מטיסה באזורים מוכי האפר. יעילותה נבדקה באחרונה בסדרה של טיסות ניסוי מעל הר אטנה בסציליה, הר הגעש הפעיל ביותר באירופה.

טיסת ניסיון מעל הר אטנה המעשן

באפריל 2010 ענן אפר וולקני שנפלט בהתפרצות הר הגעש אייפיאטליוקול באיסלנד שיתק את התחבורה האווירית מעל אירופה למשך יותר משבוע. במהלך התקופה ההיא, בוטלו עשרות אלפי טיסות וכ-10 מיליון נוסעים נתקעו ללא אפשרות להגיע ליעדם. לוּ המערכת החדשה היתה אז בשימוש, אפשר היה לשנות את נתיבי הטיסה של המטוסים כך שיעברו מעל ענן האפר או מתחתיו.

חוקרים צופים כי הר הגעש האיסלנדי הבא שיתפרץ הוא קטלה (Katla), ועל פי הערכות התפרצותו תהיה בעוצמה עזה בהרבה מזו של שני הרי הגעש האיסלנדיים שהתפרצו בשנתיים האחרונות. קטלה התפרץ בפעם האחרונה ב-1918 ולאחרונה הוא החל להראות סימנים של התפרצות קרובה. יישום מהיר של טכנולוגיית AVOID חיונית על מנת להבטיח קיום סדיר של טיסות.


האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *