תפריט עמוד

טייוואן – יום הולדת לאלה מאזו

טייוואן – יום הולדת לאלה מאזו

בכל שנה באביב חוגגים בטייוואן את יום הולדתה של אלת הים מאזו. פסלי האלה מובלים אל המקדש והתהלוכות מלוות במופעים, ריקודים, מטחי זיקוקים ונפצים - חגיגה לכל החושים

בכל שנה באביב חוגגים ברחבי טייוואן בתהלוכות צבעוניות לכבודה של מאזו ( Mazu), אלת הים. החגיגות לכבוד האלה מתקיימות בחודש השלישי של לוח השנה הירחי (אפריל או מאי על פי לוח השנה הגרגוריאני), ומגיעות לשיאן ביום ה-23, הוא יום הולדתה. ברבים ממוקדי החגיגות באזורים הכפריים של טייוואן ניתן לראות עולי רגל הנושאים את פסלי האלה על אפריונים. לעיתים אלו תהלוכות עצומות שהוכנו במשך חודשים וכוללות מיליוני משתתפים, כפי שקורה בפסטיבל דג'יה מאזו (Dajia Mazu) במקדש ג'ן לאן (Jenn Lann Temple) בטאיג'ונג, שבמרכז טייוואן. פעמים אחרות אלו הרבה תהלוכות קטנות יותר, בהן נושאים תושבי כפר אחד את הפסלונים מהמקדש המקומי למקדש גדול ומוכר יותר.


קונפטי ועשן ממלאים את האוויר בעת חגיגות יום ההולדת של מאזו במקדש צ'או טיאון בבייגאנג

בכל שנה מושכת אליה העיירה בייגאנג (Beigang), שבדרום טייוואן, אלפי עולי רגל לכבוד יום ההולדת של האלה, וזאת לאחר שמשרד התרבות הטיוואני הכיר בתהלוכה זו כאירוע עממי לאומי. בחגיגות של 2013, אחת ממשלחות עולי הרגל הגיעה מכפר במחוז ג'יה אי שבדרום טייוואן. לאחר שהכניסו את פסל האלה למרכבת עץ משלה, הם יצאו לדרך. משהגיעו לבייגאנג החלו להכין את האפריון ונעמדו בתור ארוך של כפריים אחרים שהגיעו לפניהם. כולם חיכו לרגע שבו יוכלו להכניס את הפסל שנשאו איתם למקדש המרכזי של העיירה, מקדש צ'או טיאן (Chao-Tian Temple).


מבקרים במקדש צ'או טיאן סותמים את האזניים מרעש הנפצים והזיקוקים

בכל פעם כשאחת הקבוצות התקרבה לכניסת המקדש, נורו זיקוקים ונפצים שהכריזו על בואם. כל אפריון לווה בהופעה של להקה מאנשי הכפר, וכל להקה הוסיפה אלמנט שונה ומיוחד לאווירת הקרנבל ששררה במקדש. בין המופעים ניתן היה לראות נערות גו-גו, מופעי אומנויות לחימה ואנשים מחופשים לאלים.


פניהם של המשתתפים בתהלוכה הושחרו מהעשן והאפר מהזיקוקים והנפצים במהלך החגיגות

החוויה במקדש צ'או טיאן היא מתקפה על כל החושים. תקיעת הצופרים, פיצוצי הזיקוקים ורעם התופים יוצרים פסקול ייחודי, בעוד שגיצי הזיקוקים האדומים, העשן והאפר משתלטים על מרחב הראייה. ההמולה הרבה מתנקזה כולה לרחוב אחד ותשומת הלב של המשתתפים בחגיגות מוסחת בכל רגע למוקד אחר.


פסלים של האלה מאזו בלבוש טקסי מובאים מהכפרים בסביבה אל מקדש צ'או טיאון בבייגאנג

מאוחר יותר באותו היום, חזרו הכפריים ממחוז ג'יה אי לביתם, לא לפני שערכו טקס אחרון במקדש המקומי. הכל נרגע לאחר שפסלה של מאזו חזר למקומו והלהקות התפזרו. השקט והשלווה חזרו עת מקלות קטורת הודלקו במקדש, מסמלים כי עוד חגיגת יום הולדת לאלה מאזו הסתיימה.

____

תרגום לעברית: מרים ירון

סטיב קים – צלם ומאייר בתלת מימד החי בטייפה, בירת טייוואן

 

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

פסטיבל הפנסים באיי מאטסו

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *