תפריט עמוד

טיול ירוק בבלגיה

התייר האקולוגי הנבון לא צריך לוותר על פינוקים בעודו מקפיד לא להזיק לסביבה. טיול בבריסל ובחבל הארדנים שבדרום בלגיה מגלה כמה קל לשלב בין עקרונות של תיירות בר קיימא עם תענוגות גשמיים כמו אוכל נהדר, בירה משובחת ומקומות לינה מצוינים

11 בלילה, מסביב חושך מוחלט, מהסוג שנתקלים בו רק הרחק מכל מקום יישוב. אנחנו עומדים בפאתי היער, קבוצה קטנה של אנשים, כל אחד מכונס בתוך עצמו, מנסה כמיטב יכולתו להתחמם בלי לזוז יותר מדי, בלי להשמיע רחש. מעלינו מתוחים עצים ישרים כמו סרגל, מזדקרים לגובה של עשרות מטרים, צמרותיהם המחודדות כמו נוגעות בהמוני הכוכבים שנוצצים בשמים. דממה. אני חושבת על הפעם האחרונה שבה ראיתי כל כך הרבה כוכבים – בנגב, בלילה בלי ירח. אבל אנחנו רחוקים מאוד מהמדבר הישראלי, עומדים ביער בחבל הארדנים שבדרום בלגיה. מדהים כמה שקט וכמה חושך אפשר למצוא בלב-לבה של אירופה. מדי פעם מישהו משמיע צחקוק קטן ומיד המדריך מהסה אותו בתנועת יד נמרצת. רגע לפני שהאצבעות מאבדות תחושה מהקור, זה קורה. קול תרועה עמומה, כמו שופר שנתקע במרחק רב מאיתנו. ואז עוד תרועה ועוד אחת. המטרה הושגה: שמענו את קולות הייחום של הצבי.

היציאה אל היער כדי לשמוע את קריאותיו של צבי זכר המכריז על הטריטוריה שלו היתה שיאו של טיול מיוחד במינו בבלגיה. ברוח התיירות הירוקה, ההולכת וצוברת תאוצה באירופה, יצאנו לתור את בריסל ואת חבל הארדנים: טיול בקצב איטי, עם לינה במקומות ידידותיים לסביבה (כאלה שעושים הרבה מעבר להמלצה לאורחים לא להחליף מגבות בכל יום) וארוחות ארוכות ומופלאות של אוכל המבושל ממוצרים טריים, בריאים ומקומיים. אבל כל הירוק הזה לא פגם כהוא זה בפינוקים ובתענוגות שבלגיה יודעת להרעיף על המבקרים בה.

יער בארדנים. בלילות הסתיו אפשר לשמוע כאן את קריאות הצבאים

הצ'יפס הכי טוב בבריסל
את הטיול בבלגיה מתחילים באופן טבעי בבריסל. רבים מתייחסים לבירת בלגיה כאל תחנת מעבר, מקום שבו המטוס נוחת ומשם ממשיכים מיד הלאה, ליעדים אחרים בבלגיה ולמדינות שכנות. אבל חבל לוותר על כמה ימים בעיר הסימפטית הזאת, שאת שבחיה פירטנו פה לא פעם. בניגוד לערי בירה אירופיות אחרות, שמתהדרות בחזות נוצצת, עם הרבה באז וצלצולים, בבריסל יש משהו צנוע וכובש לב. היא אינה גדולה מדי, כך שאפשר להגיע לחלקיה השונים בנקל ברגל, באופניים או בתחבורה ציבורית, אבל היא גדולה דיה כדי לספק עניין לכל סוגי המטיילים. גם מי שלא רוצה לרוץ מאתר אחד למשנהו, יכול ליהנות פה עד בלי די משיטוט בחנויות עיצוב ואופנה פורצות דרך, בבוטיקים מהודרים של שוקולד ובשוקי עתיקות ויד שנייה. וכמובן אין להחמיץ ישיבה נינוחה באחד מבתי הקפה המרובים הפזורים בכיכרות העיר. בימי שמש חמימים כל השולחנות בחוץ נתפסים על ידי תושבי העיר, שממהרים לצאת מהעבודה להפסקת בירה וצ'יפס, שני מרכיבים אהובים בדיאטה המקומית, שלמרבה הקנאה לא נותנים את אותותיהם בסועדים.


הצ'יפס של אנטואן מגולגל בתוך נייר ומוגש עם רטבי מיונז. רק אל תבקשו קטשופ

בדומה לוויכוח התמידי אצלנו על החומוס הכי טוב – זה אומר אבו חסן ביפו, האחר יגיד סעיד בעכו ויש מי שנשבע אמונים לבהדונס ברמת גן – כך בבריסל מתווכחים על הצ'יפס הכי טוב. ולפני שתעקמו את האף, כדאי לדעת שהבלגים גאים להפליא בצ'יפס שלהם, שנעשה מתפוחי אדמה מסוימים, הנחתכים בדרך ספציפית ומטוגנים באופן מיוחד כדי להגיע לפריכות המדויקת של המעטפת החיצונית ולרכות המושלמת בתוך הטוגן. מנת צ'יפס אותנטית, כזאת המוגשת בתוך נייר מגולגל לקונוס, גדולה כל כך עד שתתקשו לסיים את כולה. "לא כמו ההולנדים, שבמנה שלהם יש אולי עשר חתיכות", צוחק תושב מקומי למראה המבט המשתאה שלי. את הטוגנים הבלגים אוכלים בלוויית רטבים – מיונז כמובן, אבל גם רטבים אחרים המבוססים על מיונז. רק אל תבקשו קטשופ, יש דברים שפשוט אסור לעשותם, גם אם אתם לא מבינים למה…

אז איפה מגישים את הצ'יפס הכי טעים בבריסל? אל הוויכוח הזה איננו מעיזים להיגרר, אבל אם התור המשתרך בשעת צהרים מול הצ'יפסרייה (תרגום חופשי ל- Friterie כפי שקוראים לזה כאן) של אנטואן, Maison Antoine, מעיד על הטיב – הרי שיש לנו מנצח. שני אירו וחצי יעלה לכם קונוס ענק של צ'יפס עם כמה רטבים בצד, ואפילו לא תצטרכו לאכול בעמידה: בכל אחד מבתי הקפה שבכיכר ג'ורדן, שם ממוקם היכל הצ'יפס, אפשר להיכנס עם הקונוס שלכם (לשם ביטחון, בדקו אם בחלון מופיע השלט עם השם Antoine וציור של צ'יפס). אתם מביאים את הצ'יפס, בית הקפה מספק את המשקאות וכולם שמחים, מרוצים ומשומני אצבעות.


בית קפה בכיכר ג'ורדן. אתם מביאים את הצ'יפס, בית הקפה מספק את המשקאות

Maison Antoine, כתובת: Place Jourdan 1, פתוח שבעה ימים בשבוע, בין 11:30 ל-13:00, בשישי ושבת עד 14:00.

איטי, ירוק וטעים להפליא
אבל לא על צ'יפס לבדו צועד התייר המשוטט ברחובות בריסל. ארוחה הפוכה לחלוטין תקבלו במסעדת La Buvette שברובע Saint Gilles. לכאן מגיעים בנחת, עם שפע של זמן פנוי וסבלנות לארוחה ארוכה ואיטית, מרובת מנות ועניין. יש רק תפריט אחד, המשתנה מדי יום, ואתם מקבלים את כל מה שמופיע בו: ארוחת טעימות בת שמונה מנות, כל אחת מושקעת ומפתיעה מקודמתה, ואם תבקשו, תקבלו הסברים מלומדים על שיטות הבישול וההכנה, המבוססות על טכניקות של בישול איטי – שימוש בחומרים עונתיים, טריים ומקומיים, ובמידת האפשר גם אורגניים.

הכל גדל וצמח ושגשג עד לפני שעות ספורות בכפרים ובחוות באזור, והתוצאה: טעמים עזים ומפתיעים, שנעלמו מזמן מרוב הירקות והפירות שאנחנו אוכלים. אפילו הבירות המלוות את הארוחה אינן שגרתיות, אלא בירות ממבשלות בוטיק אזוריות.


פורל ורוד עם מלפפון כבוש, קציפת מלפפונים וסומסום קלוי. אחת המנות מתפריט הטעימות של מסעדת לה בובט

הארוחה שלנו, שנמשכה לא פחות משלוש שעות, היתה מלאה בתענוגות קטנים ולא צפויים, דוגמת תפוחי אדמה זעירים שעושנו בתוך חציר, ואלה הגיעו לשיאם במה שכונה בתפריט בפשטות "עוגת שוקולד כהה". הטעם השוקולדי הדחוס, שלווה בנגיעות מפתיעות של מליחות, והניגוד בין העוגה החמה לגלידת השוקולד הקרה שנמסה מעליה לא יישכחו במהרה. את אנחות העונג שליוו את המנה, מוטב להשאיר לדמיון. תפריט טעימות בן שמונה מנות וקפה עולה 45 אירו בארוחת ערב, גרסה מצומצמת יותר אך טעימה לא פחות מוגשת בצהריים תמורת 25 אירו לסועד.

La Buvette, כתובת: 108 Ch d' Alsemberg, אתר אינטרנט

ואיפה לנים אחרי כל האוכל הנפלא הזה? במלון ירוק כמובן, אבל כזה שמפנק את אורחיו בחדרים נפלאים ובשלל הפתעות – ירוקות ואחרות. 16% מחדרי המלון בבריסל זכו בתיוג "מפתח ירוק" (Clé Verte), תווית בינלאומית המעידה כי המקום שומר על עקרונות אקולוגיים וכי אורחיו יכולים להיות סמוכים ובטוחים שנעשו מאמצים מרביים להגן על הסביבה. מלון טון אי.יו (Thon Hotel EU) הוא אחד מהמלונות הירוקים הללו. בין שלל היתרונות האקולוגיים שהוא מציע אפשר למנות את הנורות החסכוניות בחדרים ובחללים הציבוריים, את האוויר המוזרם לצינורות המים כדי להפחית את כמות המים במקלחת מבלי לפגוע בתענוגות הרחצה ועוד. בנוסף, אורח שמסכים לוותר על החלפת מצעים יום-יומית מקבל זיכוי של 5 אירו במסעדת המלון (אפשר גם לתרום את הזיכוי הזה לטובת חינוך סביבתי לילדי העיר). מדי פעם מתקיימים כאן מבצעים ירוקים מיוחדים, כמו זה שבו אורחי המלון קיבלו במתנה שעון חול קטן, שבעזרתו יוכלו לוודא גם בבית שזמן המקלחת שלהם לא עולה על חמש דקות.


חדר במלון טון אי.יו. לינה ירוקה בלב העיר

אבל גולת הכותרת נסתרת מעין האורח הרגיל: במרווח בין אגפי המלון, בלב גינה הניזונה ממי המזגנים, עומדות שתי כוורות עמוסות פעילות. 150 אלף הדבורים שמתגוררות בהן לא רק שיספקו בקרוב את תצרוכת הדבש של המלון, אלא הן גם מסמלות את הגיוון הביולוגי (bio-diversity) שכה יקר ללב הנהלת המלון ומייצגות חשיבה סביבתית לא שגרתית.

החדרים, למקרה שתהיתם, מרווחים להפליא, מעוצבים לעילא ולעילא ונוחים עד אין סוף. טוב לסביבה, מצוין לאורחים. המלון ממוקם סמוך לפרלמנט האירופי ושלל משרדים נוספים של האיחוד האירופי וטיול רגלי בסביבתו מגלה את קסמה המיוחד של האדריכלות המודרנית, נקיית הקווים והקרה למראה. חדר רגיל עולה החל מ-90 אירו לילה, חדר משודרג מ-130 אירו ללילה וסוויטה מ-240 אירו ללילה. בסופי שבוע, כשאנשי העסקים ועובדי המשרדים מסביב חוזרים הביתה, המחירים יורדים.
Thon Hotel EU, כתובת: Rue de la Loi, 75, אתר אינטרנט


משרדים של האיחוד האירופי. אדריכלות מודרנית, נקיית קווים וקרירה

המלצות נוספות לתייר האקולוגי בבריסל:
במרכז העיר, לא רחוק מהגראן פלאס (Grand Place), הכיכר המרכזית היפהפייה של בריסל, על גג הספרייה הציבורית, הקימה קבוצה של תושבי העיר גינה קהילתית. בצמוד לקפטריה של הספרייה (אפשר לדלג על ישיבה כאן, האוכל יקר ולא מלבב) פורצים מתוך אדניות בטון מאולתרות שיחי עגבנייה, פרחי חמניות ושלל עשבי תבלין. הנוף הנשקף מהגג מקסים. במקביל לבניין הספרייה תוכלו לראות עוד גינון קהילתי, שלא רק נותן הזדמנות לתושבי העיר נטולי הגינות לשתול ולטעת, אלא אפילו מאפשר לתושבים אחרים, כאלה שפשוט מזדמנים למקום, לקטוף כמה עלים או גבעול מצמחי תבלין כדי לתבל בהם את ארוחת הערב. כתובת: Boulevard de l'Empereur 2


גינון קהילתי על גג הספרייה הלאומית בבריסל

מוזיאון הטבע של בריסל (Museum of Natural Sciences) הוא מקום נפלא באמת, שישמח ילדים ומבוגרים גם יחד. בדרך לתצוגת המגוון הביולוגי עוברים בתערוכת דינוזאורים, השלישית בגודלה בעולם (והאוסף הגדול ביותר של שלדי דינוזאורים שלמים שנמצאו אי פעם במקום אחד). הבעיה היחידה בסידור הזה, שיש סיכוי שלא תרצו לעזוב את אולם הדינוזאורים, עם עשרות שלדים אמיתיים (לא משוחזרים!) שאפשר להשקיף עליהם בגובה העיניים. מדהים ומומלץ!
כתובת: Rue Vautier 29, אתר אינטרנט


דינוזאורים במוזיאון המדע של בריסל. האוסף השלישי בגודלו בעולם

• בריסל אמנם אינה אמסטרדם, ורכיבה על אופניים ברחובות העיר לפעמים מאתגרת גם רוכבים מנוסים, שצריכים לתמרן בין המכוניות, אבל האפשרות לראות את העיר מגובה כיסא האופניים ובקצב הדיווש מושכת ומפתה. ארגון ProVélo ("בעד אופניים") יעזור לכם להכיר את בריסל ברכיבה עצמית (אפשר לשכור אופניים לשעה, חצי יום או יום שלם) או להצטרף לסיור מודרך בשכונות העיר ובפארקים הירוקים שלה. פרטים נוספים באתר האינטרנט.

ואיך אפשר בלי בירה? הבירה הכי ירוקה שתמצאו בבריסל היא בירת למביק (Lambic, סוג של בירת אייל) ממבשלת Cantillon שבפאתי העיר. במבשלה המשפחתית הזאת מכינים בירה באופן ידני כבר יותר ממאה שנה, עם שמרים טבעיים המצויים באוויר בסביבת בריסל. לדברי הבעלים, זוהי הבירה היחידה בעולם המושפעת מהטרואר, מונח המגיע מעולם היין ואשר מתייחס לסביבה שבה מגדלים את הענבים. התוצאה: בירה מורכבת, חמצמצה וכבדה (גם זו האדומה, עם תוספת של דובדבנים), שמביני עניין נשבעים שהיא הטובה בעולם.


מבשלת קנטילון. עושים בירה בעבודת יד כבר יותר ממאה שנה | צילום: opt.be

אפשר לבקר במבשלה בכל יום פרט ליום ראשון, מ-9:00 עד 17:00 ולסייר בה באופן עצמאי (הסיור, שכולל גם טעימות, עולה 6 אירו). את הבירה הזאת ובירות בוטיק נוספות תוכלו לשתות גם בבר Moeder Lambic, שמציע סוגים רבים של בירה מהחבית ועובדיו הנלהבים והחביבים ישמחו להסביר לכם על כל אחת מהן. Cantillon Brewery, כתובת: 56 rue Gheude, אתר אינטנרט
Moeder Lambic, כתובת: rue de Savoie, אתר אינטרנט


לא בהכרח ירוק, אבל איך אפשר בלי קפיצה קטנה לגראן פלאס, הכיכר היפהפה?

הארדנים: הירוק כבר בפנים
את העיר הגדולה עזבנו, כיאה לתיירים מודעים אקולוגית, באוטובוס ירוק עם מנוע היברידי ומושבים מחומרים ממוחזרים, ושמנו את פעמינו אל הארדנים – אזור הררי ומיוער בדרום בלגיה. לא קשה להיות תייר ירוק בסביבה שכזאת: כשליש משטח הארדנים מכוסה ביערות, היישובים הקטנים, וגם הגדולים יותר, מוקפים בשדות מעובדים, מאחורי החזיתות נקיות הקווים של בתי האבן הכפריים מסתתר עולם חקלאי שלם: פרות, כבשים וסוסים רועים באחו, ערמות של חציר מוטלות ברישול חינני, גזרי עץ נחטבים ונערמים כהכנה לחורף הקר. מתחת לעץ אגס עמוס בפירות, בכפר קטנטן ונטול חנויות, דילגו להם כמה סוסי פוני זעירים – יותר פסטורלי מזה אי אפשר למצוא.


סוסי פוני תחת עץ אגס בכפר האוורן (Havrenne). פסטורליה במיטבה

בתוך האידיליה הירוקה הזאת, יש מקומות לינה מוצלחים יותר ופחות. אנחנו זכינו בכל הקופה עם אחד המלונות הכפריים הטובים ביותר שאפשר לתאר – l’Auberge du Sabotier, בכפר הזעיר אוואן (Awenne), הוא אי של שלווה מופלאה בתוך ים של ירוק. קשה להחליט מה קסום יותר: הבניין העתיק מהמאה ה-17, שחזיתו מכוסה בקיסוס, האח הבוערת המקבלת את פני האורחים, אזור ההסבה עם הכורסאות הרכות שמזמינות לשקוע לתוכן עם כוס של קיר רויאל מבעבע. החדרים קטנים ופשוטים אבל מספקים בהחלט, מה גם שהסביבה היפהפייה מבטיחה שתבלו את רוב זמנכם בחוץ.


אוברז' דה סאבוטייה. שלווה כפרית מופלאה ואוכל נהדר (ראו דוגמה למטה)

שיא השיאים מגיע בשעת ערב, כשטועמים את המעדנים הנפלאים שהשף (והבעלים של המלון) לוק דוואלק מוציא תחת ידיו. התפריט מתחלף בכל יום, ותמצאו בו מנות מורכבות, מתוחכמות וטעימות להפליא, שכולן נעשו ממוצרים מקומיים, הכי טריים ועונתיים שיש. טארט עגבניות חמים עם נתח גדול של גבינת עזים אורגנית שנמסה בעדינות מעל (ממחלבה ביתית קטנה בכפר הסמוך) לצד סורבה מלפפונים גרם לנו לדמוע מאושר. קינוח של פבלובה על מצע של פירות יער טריים, גלידת שקדים ותאנה, שבילתה כמה שעות בליקר כלשהו, שימח לא פחות.


טארט עגבניות עם גבינת עיזים ממחלבה אורגנית בכפר הסמוך וסורבה מלפפונים

חדר סטנדרטי עולה בשיא העונה 48 אירו לאדם (ללא ארוחות), מחוץ לעונה המחיר יורד ל-40 אירו ללילה לאדם. אבל מומלץ בחום לקחת את עסקת חצי הפנסיון הכוללת ארוחת בוקר וערב – שלושה לילות שכאלה יעלו בסביבות 300 אירו לאדם. משפחות שרוצות לבלות בחיק הטבע הבלגי יכולות לשכור את אחד משני הצימרים של לוק, בצדו האחורי של המלון – כל אחד מהם מאכלס עד שמונה נפשות ומרחבי הדשא שמתחברים עם היער מאחור מציעים שפע של מקום התרוצצות לילדים.
l’Auberge du Sabotier, כתובת: Gran Rue, Awenne, אתר אינטרנט.


פרה באחו בערפילי הבוקר. שליש משטח הארדנים מכוסה ביערות, השאר בשדות חקלאיים, כפרים קטנים ועיירות מקסימות

ומה עושים כאן? בכפר עצמו אין חנויות, בתי קפה או פאבים (על מרכז קניות או בית קולנוע אין בכלל מה לדבר). יש רק רחוב אחד, עם בתי אבן מקסימים, גינות פורחות וכנסייה. המסעדה היחידה בכפר היא זאת שבמלון (לא חייבים ללון כדי לאכול כאן, תפריט קבוע מראש בן ארבע מנות עולה 55 אירו לאדם, יין יוסיף למחיר עוד 23.50 אירו, ואפשר גם להזמין מנות בודדות). אבל מסביב הטבע קורא במלוא הדרו: טיולי הליכה ביערות, טיולי ניווט ברכבי שטח, ביקור במשקים חקלאיים, רכיבה על סוסים ועוד. המלצה שלנו – שכרו את שירותיו של רישר מינולה (Richard Mignolet, טלפון: 32-4-98573708, אתר אינטרנט – בצרפתית), מדריך שטח מעולה ואיש מצחיק להפליא, שמכיר את היערות בסביבה כאת כף ידו. בין אם תצאו איתו לטיול ביער או תתלוו אליו באישון ליל לעקוב אחרי קריאות הייחום של הצבי (בין אמצע ספטבמר לאמצע אוקטובר) – ההנאה מובטחת.


עציצים פורחים ליד בית בכפר בחבל הארדנים

את רישר תוכלו לפגוש גם בפעילויות המיוחדות המוצעות בחבילות סופי שבוע ב-Auberge du Sabotier, הכוללות לינה, אוכל ופעילויות על פי בחירתכם, החל מטיולים בכרכרות רתומות לסוסים ועד לטיולי הליכה ביער, במחירים שמתחילים ב-270 אירו לאדם לשני לילות (כולל אוכל ופעילויות).

עוד על הארדנים בכתבה הבאה:

בלגיה - טיול משפחתי בארדנים
בלגיה – טיול משפחתי בארדנים
טירות עתיקות, טיולי הליכה ביער, אופני הרים, קיאקים בנהר – אלה הם רק חלק קטן ממה שמציע אזור הארדנים בדרום בלגיה. משפחות פעילות ימצאו כאן שפע של אטרקציות בחיק הטבע וגם מי שחושק בפארק שעשועים עמוס ברכבות הרים לא יתאכזב

מידע על טיולים, בילויים, לינה ואטרקציות בבריסל אפשר למצוא באתר האינטרנט של לשכת התיירות של בריסל – www.visitbrussels.be; מידע על אפשרויות טיול, לינה ואטרקציות בחבל הארדנים תמצאו באתר האינטרנט של לשכת התיירות של וולוניה – www.opt.be

תודה מיוחדת לחברת התעופה בריסל איירלינס על עזרתה בהכנת הכתבה. מידע על טיסות לבריסל וליעדים אחרים בבלגיה ובעולם באתר האינטרנט www.brusselsairlines.com

הכותבת מבקשת להודות גם ל-Gino Nale משגרירות בלגיה בישראל ולעובדי לשכת התיירות של בריסל וולוניה על העזרה, הרצון הטוב והחביבות האינסופית:
Sophie, Olivier, Reda, Gaëtan, Gary & Pierre – merci beaucoupלתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מבריסל

טיול קולינרי בבריסל – משוקולד ועד מסעדות מישלן
טיול קולינרי בבריסל – משוקולד ועד מסעדות מישלן

בריסל מציעה מגוון קולינרי עצום, מדוכני רחוב ועד מסעדות מעוטרות בכוכבי מישלן, וכל מה שביניהם. עם יותר מ-2,000 מסעדות, לא תתקשו למצוא אוכל מצוין, בהתאם לטעם ולכיס שלכם. ובין ארוחה לארוחה, אפשר לשוטט בשוק איכרים או להתענג על ...

אמנות בבריסל: מוזיאונים, גלריות וקירות מצוירים
אמנות בבריסל: מוזיאונים, גלריות וקירות מצוירים

מאירועים מיוחדים, כמו סוף שבוע שמוקדש לפעילויות בגלריות, דרך מוזיאונים ועד לאמנות רחוב, בריסל מציעה שפע של אפשרויות למתעניינים באמנות. הצצה לדברים נהדרים שחובבי אמנות יכולים לראות במהלך ביקור בבריסל

חופשה בבריסל או למה התאהבתי בבירת בלגיה
חופשה בבריסל או למה התאהבתי בבירת בלגיה

היא רב תרבותית, מגוונת, נעימה מאוד ולא מתנשאת, יש בה בניינים נהדרים, מלונות מוצלחים ואוכל מעולה. רותם בר כהן מספרת איך התאהבה בבריסל ולמה גם לכם כדאי לתת צ'אנס לבירת בלגיה