תפריט עמוד

טיולי רכבות נפלאים באירופה

טיול רכבות דרך הנופים היפים של אירופה מכניס לקצב אחר, רגוע יותר, עם שקשוק נעים כפס קול מלווה. אפשר למתוח את הרגליים, להדביק את הפנים לחלון ולהתבשם מהמראות שבדרך. הצעה לכמה טיולי רכבת קצרים ונפלאים, מהיפים שתמצאו באירופה

לטיולי רכבת יש קצב משלהם. למרות שרכבות מהירות (מאוד) הפכו את הנסיעה בין יעדים שונים באירופה לזריזה, יעילה ונוחה, עדיין אפשר לצאת לטיול נינוח, דרך נופים יפים כמו גלויה, עם הרבה מקום למתוח רגליים וקול שקשוק נעים ומרגיע שמשמש כפס קול מלווה. ועוד יתרון לטיול רכבות: אף אחד לא צריך לוותר על המראות שנשקפים מהחלונות, ואם רוצים להרים כוס יין לחיי הדרך – אפשר לעשות את זה ללא חשש. בין אם נוסעים ברכבת מהירה שחולפת במהירות של 200 קמ"ש על פני הנוף או ברכבת איטית שמתקדמת בקצב הצב, חווית הטיול מיוחדת במינה. 

לפניכם הצעות לכמה טיולי רכבת נפלאים באירופה, חלקם קצרצרים – מעט יותר משעה, אחרים נמשכים כמעט יום שלם. בכוונה לא בחרנו בטיולים ארוכים, כאלה שחוצים מדינות ונמשכים ימים אחדים (דוגמת האוריינט אקספרס), אלא בנסיעות קלות וקצרות, שפשוט מאוד לשלבן במהלך הטיול שלכם אפילו באופן ספונטני, בלי הכנה מראש.   

רכבת הקרחונים, שווייץ – מסן מוריץ לצרמט
שווייץ מצטיינת לא רק בשעונים, שוקולד ואתרי סקי מצוינים, היא גם ידועה בשירות רכבות יעיל, מדויק ונוח מאוד, שמגיע כמעט לכל פינה במדינה. הנופים הנפלאים הופכים רבות מנסיעות הרכבות בשווייץ לטיול מקסים, אבל יש כמה רכבות נופיות שעוברות במסלולים נפלאים במיוחד. כזאת היא רכבת הקרחונים (Glacier Express), המחברת בין שתי עיירות סקי נוצצות – סנט מוריץ וצרמט. בכל עונה, הנופים המדהימים שנשקפים מהחלונות הפנורמיים (סמכו על השוויצרים שהחלונות הגדולים מצוחצחים להפליא) יעצרו את נשימתכם, ולא רק הם: המסילה עוברת על 291 גשרים, חלקם גבוהים באופן מבהיל, ודרך 91 מנהרות.

בכל עונה, רכבת הקרחונים השוויצרית עובר דרך נופים שיעצרו את נשימתכם | צילום: swiss-image.ch/Christof Sonderegger

התחנה הראשונה של רכבת הקרחונים (או האחרונה, תלוי מאיפה אתם יוצאים לדרך) בסן מוריץ נמצאת בגובה של 1,775 מ' מעל פני הים, התחנה האחרונה, בצרמט, כמאה מ' פחות, אבל הדרך אינה נותרת בגובה אחיד. בשלב מסוים המסילה יורדת לגובה של 585 מ' לפני שהיא עולה ומטפסת ליותר מ-2,000 מ' במעבר ההרים אובראלפ (Oberalp), ואז שבה ויורדת ל-650 מ' לפני שהיא עולה ליותר מ-1,600 מ'. בדרך אפשר להתרשם מהטבע השוויצרי בשיאו, עם נהרות, אגמים, מפלים, יערות, וכמובן, גיבורות המסע – הפסגות האלפיניות האדירות המכוסות בקרחונים.
משך הנסיעה: כשבע וחצי שעות


רכבת הקרחונים עוברת על 291 גשרים, חלקם גבוהים להבהיל | צילום: swiss-image.ch/Franziska Pfenniger

קו ברגן, נורווגיה – מאוסלו לברגן
אחד מטיולי הרכבות היפים ביותר באירופה, ויש האומרים בעולם, הוא קו ברגן (The Bergen Line) המחבר בין שתי הערים הגדולות בנורווגיה, אוסלו וברגן. מחלונות הרכבת נשקפים נופים חלומיים של פיורדים, קרחונים, פסגות מושלגות, אגמים, מפלים ויערות. הנסיעה, שנמשכת כשבע שעות, עוברת דרך רמת הרדאנגר, הרמה הגבוהה ביותר באירופה, והיא לא מפסיקה לרגש לרגע, גם בשל הנופים המפעימים וגם בשל ההישג ההנדסי כביר שהיה כרוך בהנחת פסי הרכבת, שעוברים דרך מאות מנהרות וגשרים.

ממראות הדרך בין אוסלו לברגן (צולם מחלון הרכבת של קו ברגן)

למי שרוצה להעצים את החוויה, מומלץ לרדת בדרך, ה בעיירה מירדל (Myrdal), ולצאת משם לנסיעת רכבת מיוחדת במינה שכמותה לא תמצאו בשום מקום אחר באירופה – ברכבת של פלום ( Flåm Railway). לאורך 20 קילומטר הרכבת יורדת באחת המסילות התלולות ביותר בעולם, כשמהחלונות נשקפים נהרות, מפלים ופסגות מושלגות. חלק מהדרך עובר במנהרות מפותלות שקשה להבין איך חצבו אותן. בסוף הנסיעה מצפה עמק יפהפה ופיורד מרשים, Aurlandfjord. הרכבת של פלום פועלת כל השנה – עשר פעמים ביום בקיץ וארבע פעמים ביום בחורף, והנסיעה בה אורכת כחמישים דקות בכל כיוון. אחרי שחוזרים למירדל אפשר להמשיך בנסיעה בקו לברגן.
משך הנסיעה: בין אוסלו לברגן – 7 שעות. אם עוצרים כדי לנסוע בקו של פלום – הוסיפו עוד כשעה נסיעה לכל כיוון וקחו בחשבון את הנופים המחכים בעמק, שיגרמו לכם לרצות להתעכב בפלום עוד ועוד.


ועוד תמונה שצולמה מחלון הרכבת בין אוסלו לברגן. נופים חלומיים של פיורדים, נהרות ופסגות מושלגות

עמק הריין, גרמניה – מקלן למיינץ
הטיול הזה הוא אחד מכמה מסלולי רכבות שעוברים לאורך עמק הריין בשולי היער השחור. כיוון שהוא קצר מאוד, פחות משעתיים, אפשר לעשותו בקלות בנסיעה רצופה או לרדת בדרך, בקובלנץ למשל, שם הריין מתמזג עם נהר המוזל, לטייל כמה שעות ולתפוס רכבת נוספת בשעה מאוחרת יותר להמשך הדרך (החלק בין קובלנץ למיינץ הוא היפה ביותר, אל תוותרו עליו). מסלול הנסיעה עובר לאורך נהר הריין ומחלון הרכבת נשקפים הנופים הציוריים של הנהר ושל העמק הירוק בו הוא זורם, כשמדי פעם נשקפת טירה ימי ביניימית מרשימה על אחת מגדות הנהר (ופעם אחת גם על אי קטן במרכזו).
משך הנסיעה: כשעה וחמישים דקות

עמק הריין ליד קובלנץ. מדי פעם צצה טירה ימי ביניימית על גדות הנהר | צילום: koblenz-touristik.de

ההיילנדס המערביים, סקוטלנד – מגלזגו לחוף
אחד מקווי הרכבת היפים באירופה (גם כאן יש שיאמרו בעולם) חוצה את הרמה הסקוטית, ההיילנדס (Scottish Highlands), אזור הררי ומיושב בדלילות בצפון-מערב סקוטלנד. לאורך הדרך, שאורכה 265 ק"מ, יש מעט מאוד יישובים והרבה מאוד נופים פתוחים ונפלאים. קו הרכבת, שנקרא West Highland Line, מחבר בין גלזגו במרכז ההיילנדס למאלאיג (Mallaig), על החוף הערבי. הדרך עוברת בנופים הרריים, רומנטיים מאוד, מנוקדים באגמים, מפלים וטירות הרוסות למחצה. פסגתו של בן נביס (Ben Navis), ההר הגבוה ביותר בבריטניה, נשקפת אף היא מחלונות הרכבת. לקראת סוף המסע הרכבת עוברת על גשר רכבות מרהיב בן שתי קומות, Glenfinnan Viaduct. מהתחנה הסופית במאלאיג אפשר לקחת מעבורת אל האי סקאי (Isle of Skye) ולאיים קטנים בקרבתו.
משך הנסיעה: כחמש וחצי שעות


הרכבת בין גלזגו לחוף המערבי של ההיילנדס הסקוטייםהרכבת חוצה את הרמה הסקוטית. הרבה נופים פתוחים, מעט מאוד ישובים

צ'ינטוואלי, איטליה ושווייץ
השם של קו הרכבת הזה – Centovalli, מאה העמקים, מעיד על הנופים המצפים לנוסעים בין דומודוסולה (Domodossola) שבחבל פיימונטה בצפון איטליה ללוקרנו שבקנטון טיצ'ינו בדרום שווייץ. אורך המסלול רק 52 ק"מ (מתוכם 32 ק"מ באיטליה ו-20 ק"מ בשווייץ), אבל הנסיעה כאן איטית ונינוחה, עם לא פחות מ-21 תחנות בדרך. האזור ההררי מספק עליות וירידות רבות, וכמה גשרים דרמטיים במיוחד. מחלונות הרכבת נשקפים נופים מקסימים, הכוללים עמקים ירוקים, שתוכם חבויים כפרים קטנים עם בתי אבן עתיקים, כרמים, יערות ומפלים. 
משך הנסיעה: כשעה וחצי

רכבת הצ'ינטוואלי המחברת את צפון איטליה עם דרום שוויץ | צילום: swiss-image.ch/Marcus Gyger

קו ארלברג, אוסטריה – מאינסברוק לבלודנץ
קו הרכבת היחיד שחוצה את האלפים האוסטריים ממזרח למערב עובר דרך הנופים היפהפיים של חבל טירול, עם פסגות מושלגות ועמקים ירוקים. התוואי הלא פשוט של המסילה אחראי לכך שלעיתים הוא נסגר בשל מפולות שלגים או הידרדרות של סלעים. הנסיעה כאן קצרה, 136 ק"מ בסך הכל, אבל היא תלולה מאוד ומספקת ריגושים דוגמת נסיעה על גשר טריסאנה (Trisanna) הוותיק, שגובהו 87 מ' ולצדו טירה מרשימה.
משך הנסיעה: כשעה וחמישים דקות

גשר טריסאנה בקו ארלברג, שחוצה את האלפים האוסטריים ממזרח למערב 

הרכבת הצהובה, הפירנאים, צרפת
מכירים את הרכבות באתרי בילוי משפחתיים, שהן בעצם לא יותר מכמה קרונות פתוחים רתומים לטרקטור? תכירו את הגרסה הצרפתית, אבל עם מסילת ברזל וקטר אמיתי – הרכבת הצהובה (Le Train Jaune), שפועלת מאז 1909 ואחדים מקרונותיה הם עדיין מהתקופה ההיא. הרכבת הקטנה, שצבועה בצהוב, מחברת בין וילפראנש דה קונפלן (Villefranche de Conflent), עיר היסטוריה יפהפייה המוקפת חומה, ללטור דה קרול (Latour de Carol) ליד הגבול הספרדי. הנסיעה, שאורכה כ-63 ק"מ, כוללת טיפוס לגובה של 1,592 מ' אל תחנת הרכבת הגבוהה ביותר בצרפת, 19 מנהרות ושני גשרים, אחד מהם גשר אבן יפהפה והשני הוא גשר תלוי – נדיר מאוד במקרה של רכבות. הנופים הפראיים של הפירנאים הצרפתיים נשקפים מכל עבר: פסגות, יערות, פלגי מים ועיירות עתיקות. נוסעים רבים מעדיפים לשבת באחד הקרונות הפתוחים, עם רוח שנושבת בשיער ואוויר הרים צלול שממלא את הריאות. טיפ: כדאי להגיע לתחנה כדי לרכוש כרטיס לפחות שעה לפני היציאה שכן התור, בעיקר בקיץ, ארוך מאוד, ואל תשכחו לקנות כרטיס חזור באותה הזדמנות כדי לחסוך עמידה בתור נוסף. 
משך הנסיעה: כשלוש שעות

הרכבת הצהובה עוברתדרך נופי הפירנאים הצרפתיים

הרכבת הצהובה חוצה גשר תלוי בדרכה מערבה לעבר הגבול הספרדי

לקריאה נוספת:

טיולי רכבות מופלאים 
טיולי רכבות מופלאים
להשקיף בנחת דרך החלון על הנופים המתחלפים, ללגום כוס שמפנייה בקרון האוכל, לטייל בקצב איטי, בלי למהר לשום מקום. הצעה לעשרה טיולי רכבת נפלאים ברחבי העולם, שמציעים נופים קסומים, ריגושים ופינוקים

 

טיולי רכבות: בין שני פסים מקבילים עובר חופש גדול 
טיולי רכבות: בין שני פסים מקבילים עובר חופש גדול
יש רכבות שעשו היסטוריה, ויש מסילות שרק עכשיו הגלגלים החלו לשקשק עליהן. בין אם זו האוריינט אקספרס הרומנטית, יפנית הייטקית או ענתיקה מקסיקנית, נסיעה ברכבת היא מסע בפני עצמו. הנה 11 רכבות נבחרות ברחבי העולם

 
צילומים: Jenni Douglas ,Cevenol2, cc-by-sa 2.5, Bob the Lomond, Siegele Roland

 

האם היית ביעד הזה?

 • 8

  כן הייתי

 • 17

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

הרצאת וידאו: איסלנד - קרח ותמרות עשן

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.