תפריט עמוד

טג'יקיסטן: טרק בהרי פמיר

טרק בהרי פמיר, הרכס השלישי בגובהו בעולם אשר חוצה את טג'יקיסטן, עובר בנופים בתוליים מפעימים. הליכה בין פסגות מושלגות, דרך מעברי הרים דרמטיים ולצד אגמים בצבע כחול מהפנט, כשאת החוויה משלימים לינת שטח בלב הטבע ומפגש עם תושבים מקומיים ששומרים על אורח חיים מסורתי

"אלף פסגות לא חשו מעולם כף רגל אדם הנטבעת בהן", כך כתב מרקו פולו כשתיאר את מסעותיו בהרי פמיר בטג'יקיסטן. מה שהיה נכון במאה ה-13 נותר רלוונטי עד היום. טרק בהרי פמיר הוא בגדר טיול בקצה העולם, במקום שנותר בתולי ולא מקולקל. קרחונים אדירים, עמקים הרריים, יערות ערער, נהרות שמי קרחונים זורמים בהם בשצף, אגמים צלולים שהפסגות משתקפות בהם כבמראה – זוהי תמונת הנוף שנגלית למטיילים המעטים שמגיעים לאזור. מכוניות חדישות ובנייני בטון הם בפירוש לא חלק מהתמונה. את הדלק ממלאים בדליים, החמורים מהווים אמצעי תחבורה בולט ובתי המגורים, הקרויים קאפות, עשויים מבדים ויריעות ברזנט. חקלאות וגידול כבשים הם אמצעי הפרנסה המרכזיים במקום שבו הזמן כמו עצר מלכת.
עוד טרקים בעולם

ופי שאין שני לו: טרק בהרי פמיר בטג'יקיסטן

יופי שאין שני לו: טרק בהרי פמיר בטג'יקיסטן | צילום: מידן וישנסקי

הטרק היפה בעולם

פירוש השם של הרי פמיר הוא "גג העולם", וכשמביטים על הפסגות של הרכס השלישי בגובהו בעולם, המתנשאות לגובה של יותר מ-7,000 מטר, אפשר להבין את פשר השם. הרכס משתרע על פני כמה מדינות, בהן קירגיזסטן, אפגניסטן ופקיסטן, אבל ליבו נמצא בחבל גורנו-באדאחשן שבטג'יקיסטן. הפסגה הגבוהה ברכס, פסגת איסמעיל סומוני (שבעבר נקראה פסגת הקומוניזם) מזדקרת לגובה 7,495 מטר, ובדומה לפסגות הגבוהות האחרות בהרי פמיר, גם היא מכוסה בשלג לאורך כל השנה.

תשכחו ממלונות, בטרק הזה ישנים הכי קרוב לטבע ומתעוררים לכל היופי הזה

תשכחו ממלונות, בטרק הזה ישנים הכי קרוב לטבע ומתעוררים לכל היופי הזה | צילום: מידן וישנסקי

הנופים רבי ההוד מושכים לטג'יקיסטן קומץ של מטיילים הרפתקנים, כאלה שכבר טיילו במקומות רבים בעולם והם מצהירים בבטחה שהטרק בהרי פמיר הוא היפה בעולם. כשרואים את הנופים של הרכס, קשה להתווכח על כך.

אחד האזורים המוצלחים לטרקים הוא הרי הפאן, שלוחה של הרי פמיר בצפון-מערב טג'יקיסטן, הכוללת כמאה פסגות. הגבוהה שבהן היא פסגת הצ'ימטרגה, בגובה 5,489 מטר. הטרק עצמו נערך בגובה מרבי של 4,700 מטר וכולל תצפיות עוצרות נשימה על הפסגות והאגמים שבאזור.

הטיול עובר לצד אגמים מופלאים הכלואים בין פסגות דרמטיות

הטיול עובר לצד אגמים מופלאים הכלואים בין פסגות דרמטיות | צילום: מוקי גילת

הקדמה נשארה מאחור

למרות שכאמור זהו אחד הטרקים היפים בעולם, הוא נותר בתולי ולא מטויל. רק מעטים מגיעים לפה וגם הקדמה נשארה הרחק מאחור. קומץ האנשים שתראו בדרך הם רועי צאן טג'יקים עם עדרי הכבשים שלהם. הטג'יקים מקיימים אורך חיים מסורתי וכפרי מאוד, אבל למרות השמרנות והסגירות מפני העולם החיצון, הם אנשים חמים ומארחים נדיבים, והמפגש איתם הוא חלק בלתי נפרד מחוויית הטיול.

רועה טג'יקי בהרים

רועה טג'יקי בהרים | צילום: Dream Master / Shutterstock.com

הטרק בהרי פמיר הוא לא טרק למפונקים. זהו טרק שמיועד למיטיבי לכת, בעלי כושר גופני טוב, שמוכנים ללון בתנאי קמפינג לאורך כל המסלול. בהרי פמיר, ובטג'יקיסטן בכלל, אין תשתיות תיירות מפותחות, והטיול עובר באזור פראי ומבודד, לטוב ולרע. תנאי מזג אוויר קשים, שיכולים לכלול סופות שלגים וקור עז, ודרכים רעועות הם חלק מהטיול ובשל היעדר התשתיות, חשוב להצטייד מראש במים, באוכל, בלבוש חם ובציוד מתאים. בשל כל אלה, מומלץ בחום לטייל עם מדריך מנוסה, שמכיר היטב את האזור.

הפסקה קצרה במסלול כדי לעכל את היופי הנפרש ממול | צילום: איציק וייס

הפסקה קצרה במסלול כדי לעכל את היופי הנפרש ממול | צילום: איציק וייס

ארץ ההרים ואגמים

גולת הכותרת של הטרק בהרי פמיר היא האגמים היפים, מרביתם אגמים קרחוניים המוקפים בפסגות רמות, ונראה שכל אגם יפה ממשנהו. אחד היפים שבהם, גם אם התחרות קשה, הוא אגם בולשוי אלו (Bolshoe Allo) שאליו מגיעים לקראת סופו של הטרק. בולשוי אלו נחשב לאגם היפה ביותר ברכס ולאחת מפניני הטבע של טג'יקיסטן. צבע מימיו של האגם הקרחוני כחול עמוק, ניגוד מרהיב לצוקים החשופים המקיפים אותו.

השתקפויות: הפסגות המושלגות משתקפות באגם | צילום: מוקי גילת

השתקפויות: הפסגות המושלגות משתקפות באגם | צילום: מוקי גילת

אגם בולשוי אמנם מהווה סיום יפה במיוחד לטיול, אבל נחזור להתחלה: הטרק נפתח בכפר ארטוץ' (Artuch), הנמצא בגובה 2,200 מטר ומהווה בסיס מצוין לטיולים באזור. מכאן מתחילים בעלייה הדרגתית בהרים, בין יערות, עד לאגמי קוליקלון (KuliKalon). האגמים הקרחוניים, שמימיהם בגוון טורקיז-ירקרק מהפנט, כלואים בין מצוקים דרמטיים למרגלות פסגות מושלגות, בגובה 2,800 מטר. מי האגמים עשירים בדגה והם נחשבים לאתר צפרות מוביל עם אוכלוסייה גדולה של ציפורים המקננות באזור.

למחרת מגיעים למקבץ אגמים יפים נוסף, אגמי אלאודין (Alaudin), המוקפים בפסגות מושלגות ומרחבים ירוקים שבקיץ מתכסים במרבדי פריחה. למרות שהאגמים הם מראה שכיח באזור, העין לא יודעת שובע – לכל אגם יש את יופיו המיוחד. בדרך לאגמים עוברים במעבר אלאודין, מעבר הרים בגובה 3,860 מטר, ממנו יש תצפית פנורמית מדהימה על הפסגות והאגמים. לצד האגמים הצלולים להפליא, יש באזור גם אגמים עכורים, כמו אגם מוטנוי, שממוקם בגובה 3,000 מטר. משקעי הבליה הגולשים מההרים גורמים לעכירות המים, אך לא פוגעים ביופיו של האגם.

מנופי הטרק, טבע בראשיתי מפעים וריק ממטיילים אחרים | צילום: איציק וייס

מנופי הטרק, טבע בראשיתי מפעים וריק ממטיילים אחרים | צילום: איציק וייס

מעבר הרים נוסף ומרשים אף יותר הוא מעבר צ'ימטארגה (Chimtarga).זהו מעבר ההרים הגבוה ביותר ברכס, בגובה 5,489 מטר, והטיפוס אליו קשה אך מתגמל, עם תצפיות אל הפסגות שמסביב ואל הנשרים הדואים בשמיים. מכאן אפשר לראות את הפסגות הגבוהות ביותר בהרי הפאן, בהן צ'ימטראגה וזאמוק. הירידה מהמעבר מתגמלת לא פחות, עם הליכה בקניון בולשוי המרשים לעבר אגם זינדן, המכונה "הכלא", משום שהוא מוקף במצוקים תלולים ובלתי נגישים.

הלינה לאורך הטרק נעשית במחנות אוהלים על גדות האגמים, מה שמאפשר להתעורר כל בוקר מול נופים שאין הולם אותם מהקלישאה "עוצרי נשימה".

הטרק בהרי פמיר מיועד למטיבי לכת | צילום: ג'אן שי דניז

הטרק בהרי פמיר מיועד למטיבי לכת בעלי כושר גופני טוב | צילום: ג'אן שי דניז

בסיומו של הטרק, לאחר הירידה מן ההרים אל עמק הנהר ארכימאידן, מתארחים באחד מכפרי הרועים שלמרגלות ההרים. המפגש עם המקומיים בביתם, שתיית התה, הארוחה המשותפת והמפגש עם התרבות המסורתית מותירים את חותמם על המטיילים לא פחות מהנופים היפהפיים שבדרך.

צילום תמונה פותחת: מידן וישנסקי
לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מטג'יקיסטן

טג'יקיסטן: מסע לגג העולם
טג'יקיסטן: מסע לגג העולם

בקצה הצפוני והלא מוכר של רכס ההימלאיה, נחשפת בפנינו, לחלון עונתי קצר, אחת מהרמות ההרריות המדהימות ביבשת אסיה, אך מהמורכבות ביותר למחייה בעולם כולו. בניגודיות ייחודית בין הטבע לאדם, מתאפשרת הזדמנות להצצה חטופה לרמת הפמיר בטג'יקיסטן

מסע לטג'יקיסטן: פסגות שמשאירות אותך ללא מילים
מסע לטג'יקיסטן: פסגות שמשאירות אותך ללא מילים

לא משנה לאן תסתכל ההרים תמיד יעמדו שם, גדולים ומרשימים, אציליים כל כך. נסיעה בדרכים משובשות בין פסגות מטריפות, הליכה בטבע פראי, ואנשים טובים בכפר שפותחים את דלת ביתם, ממלאים שוב ושוב את ספל הצ'אי ומציעים את החלאב ...

טג'יקיסטן – הממלכה הסוגדונית האבודה
טג'יקיסטן – הממלכה הסוגדונית האבודה

מסע מרתק בהרי הפאן הנישאים, שבצפון-מערב טג'יקיסטן, עובר דרך אגמים קסומים, קירות מצוקים ופסגות מושלגות ומסתיים בכפר זעיר שבתי הבוץ שלו משתלבים במדרון. במקום הנידח הזה הזקנים עדיין מדברים בשפתם של הסוגדינים, עם עתיק שחי כאן בעבר הרחוק