תפריט עמוד

חופשת חורף עולמית בלי סקי

עזבו את הממטרים הפזורים והעננוּת הבינונית של אזור הים התיכון וצאו אל הטונדרות הקפואות, המשטחים המושלגים, פסלי הקרח והמזחלות. שבע חופשות צבועות בלבן, ואף מילה על סקי

ארצות הברית: מה עושים הזאבים בשלג?

ילוסטון בחורף. למרות הקור והשלג, "אולד פיית'פול" מתפרץ כרגיל | צילום: דמון בל

הוא כל כך שונה בחורף, פארק ילוסטון (Yellowstone National Park) הנהדר, לבן ומשוחרר מהמוני התיירים. הגייזרים, ובהם "אולד פיית'פול" המפורסם, אינם נרתעים מהקור ומהשלג ומוסיפים לרתוח כאילו אין חורף בוויומינג. בתקופת החורף הכניסה במכונית פרטית לפארק אפשרית רק דרך הכניסה הצפונית, בגרדינר (Gardiner) שבמדינת מונטנה. ההתניידות בפארק עצמו נעשית באוטובוסים המצוידים לנסיעה בשלג או באופנועי שלג (snow mobiles). אחרי שמתגברים על הקור, כדאי לשכור ציוד בפארק או ביישובים הסמוכים אליו ולצאת למסע של קרוס קאנטרי סקי או "סנואושואינג" (snowshoeing) – הליכה על השלג במעין סנדלים המסייעים לא לשקוע בפודרה הלבנה הזאת.

החורף הוא גם עונה מצוינת לצפות בבעלי החיים שהקור עושה להם רק טוב: דובים, איילים, ארנבות שלג וזאבים, שמומלץ לצפות בהם בעמק למאר (Lamar).

לרשות התיירים עומדות בקתות התחממות בנקודות שונות ברחבי הפארק, אבל את הפינוק האמיתי – לינה וארוחה חמה בסופו של יום קפוא – אפשר לקבל באכסניית אולד פיית'פול (Old Faithful Snow Lodge) הסמוכה לגייזר המפורסם, או במלון ממות' הוט ספרינגס (Mammoth Hot Springs Hotel), הסמוך לאתר ממות' הצבעוני והמבעבע. במלון יש אמבטיות ג'קוזי, ואם תבקשו יפה, גם מסאז' שוודי חודר רקמות.

אופנת מזחלות השלג הממונעות הגיעה גם לאיסלנד
צילום: סיטו וורוור


איסלנד: אחים מיתולוגיים וזוהר צפוני

מסע חורפי לצפון איסלנד, באזור אגם מיוואטן (Mývatn). מעיר הבירה רייקיאוויק (Reykjavík) טסים לאקריירי (Akureyri), "בירת צפון איסלנד", ומשם נוסעים עד לאגם מיוואטן. ממזרח לאגם, בלב שדה לבה המכונה "ערים אפלות" (Dimmuborgir), שוכנים על פי האגדה 13 אחים מיתולוגיים, מעין סנטה–קלאוזים שמחלקים מתנות לילדים טובים בימים שלפני חג המולד. אחרי הביקור אצל האחים, מתחיל המסע האמיתי בחורף האיסלנדי, לנופים הקפואים של האגם, שבסמוך לו מבעבעים מעיינות חמים ובריכות של בוץ רותח. אפשר להפיק רגעים קטנים של אושר ולנהוג במזחלת שלג רתומה לסוסים שרצים על פני האגם הקפוא, וגם סתם טיול ברגל בנופים הבלתי אפשריים האלה הוא חוויה. ומה עושים אחרי ארוחת הערב? מקווים שהלילה יהיה בהיר ונטול עננים, ואז עולים על ג'יפ למסע אחר אל עבר אורות הזוהר הצפוני.

  • עונה: הביקורים אצל 13 האחים מתקיימים בשלושת השבועות הראשונים של דצמבר, אך עונת החורף ארוכה ונמשכת מנובמבר עד אפריל.
    אתר אינטרנט

פסטיבל הקרח בחרבין. מסורת שהחלה בחג הפנסים הסיני
צילום: זאב שטיין

סין: ארמונות של קרח
עם טמפרטורות הנעות בין 13 מעלות מתחת לאפס ביום ל–25 מעלות מתחת לאפס בלילה, אין חשש שארץ האגדות הזאת, שכולה שלג וקרח, תימס. פסטיבל הקרח של חרבין (Harbin) שבסין נוסד ב–1985, ומאז היה למוקד משיכה עולמי ולאחת מ–35 אטרקציות רשמיות של ממשלת סין. זהו חיזיון פלאי המאוכלס בפסלים מרהיבים שנחצבו בקרח: ארמונות מפוארים, בעלי חיים, צמחים, דמויות מיתולוגיות וסצנות מסיפורי אגדות. עם רדת החשכה מוארים הפסלים באורות צבעוניים, והמראה נעשה קסום שבעתיים.

חרבין שוכנת בחבל מנצ'וריה, באזור הארקטי של סין, בצפון מזרח המדינה. שורשיו של הפסטיבל נעוצים בחג הפנסים הסיני המסורתי, שנחוג בצפון סין בעיצומו של חורף מאז שושלת צ'ינג (1911-1644), כשהכפריים והדייגים השתמשו בעששיות קרח כדי להאיר את לילות החורף הארוכים. הם נהגו לשפוך מים לתוך דלי ולהשאיר אותו בחוץ עד שיקפא. את גוש הקרח הקפוא שחררו מהדלי על ידי חימום קל, וקדחו בו פתח זעיר לנר. העששיות הפשוטות האלה השתכללו מאז, לבשו צורות שונות ומקסימות, והן מחזה מרנין גם היום.

פסטיבל הקרח של חרבין מתרכז בשלושה מוקדים: סאן איילנד פארק (Sun Island Park) הוא אולם התצוגות הסגור הגדול מסוגו בעולם, ואפשר למצוא בו פסלים ענקיים חצובים בשלג. פתוח מנובמבר עד אפריל (או עד שהשלג מתחיל להפשיר).

עולם הקרח והשלג של חרבין (Harbin Ice and Snow World) הוא אחד מהפארקים הפתוחים הגדולים בעולם לפסלי קרח. ההשראה לפסלים נעוצה בסיפורי אגדות סיניים מסורתיים, ואפשר למצוא בו גם דגמים של מבנים מפורסמים כמו החומה הסינית, הפירמידות במצרים ורבים אחרים. האתר נפתח ב–24 בדצמבר.

פארק זאולין (Zhaolin Park), שבו נחגג פסטיבל הפנסים המרהיב – פנטזיה של אור ומים, מוזיקה ויצירות קרח. המוצגים מסודרים על פי נושאים: חיקוי של עבודות אמנות סיניות מסורתיות, דמויות מאגדות עממיות אירופיות, כנסיות, גנים, מפלים, אריות, נמרים ודרקונים.

אלסקה: דרך חור בקרח

דיג בקרח. מלבד חכה, יש להצטייד במקדחה
צילום: אנסי רוסקה

עמק מאט–סו (Mat-Su), לא הרחק מאנקורג', משופע באגמים שאפשר להחליק עליהם ביום ובלילה, לשחק עליהם הוקי קרח ולהתרגש מיפעת הזוהר הצפוני. מתחת לשכבת הקרח העבה יש יצורים חיים, בהם דגי סלמון ופורל. כדי להגיע אל הדגים האלה מצטיידים בחכה, במקדחה לקידוח חורים בקרח ובמגרפה לנקות בה את שפת החור מנסורת הקרח, ורצוי להצטייד גם בכמה עצות וטיפים. לא צריך כישורים מיוחדים, אפילו ילדים בני חמש עשויים להצליח. אם בכל זאת תיתקלו בקשיים, הצוות במקום ישמח לקדוח בעבורכם את החורים, לגרף את אבקת הקרח ואף לתלות את הפתיונות על החכות. בסופו של יום חוזרים לחדר במלון או לבקתה, מנקים את הדגים וצולים אותם על הגריל בחוץ.

קנדה: איגלו בבנייה עצמית

במחוז נונווט עדיין אפשר להיתקל במזחלות המובלות
על ידי כלבים
צילום: אליזה סנאו

לאינואיטים בקנדה יש ניסיון עשיר בנסיעה על מזחלות הנגררות על ידי כלבים. אמנם היום מזחלות ממונעות הן הטרנד החם בערבות הטונדרה הקפואות של מחוז נונווט (Nunavut), אבל באזור הארקטי של קנדה קהילות מקומיות רבות עדיין דבקות במסורת ובמזחלות הכלבים. חופשה באזור מספקת הזדמנות לספוג מעט תרבות אינואיטית. אפשר, למשל, להשתתף בקורס לבניית איגלו ולישון בלילה באיגלו שבניתם, עטופים בעורות מחממים.
מיטיבי לכת וחובבי טיפוס ימצאו מצוקים, מדרונות מושלגים וטרקים ברמות שונות של קושי. אך בעיקר יש פה יופי כמעט בלתי נתפש של מרחבים לבנים, שרשרות הרים, אגמים ואנשים שמשמרים צורת חיים שהולכת ועוברת מן העולם.

הגבעות היפות של צפון סקולנד נעשות יפות שבעתיים בחורף
צילום: אנסטס דימיטור


סקוטלנד: הכינו רגליכם לחורף

ויש גם חורף קצת יותר קרוב וקצת פחות קפוא. קחו למשל את אזור ההיילנד'ס (Highlands) בצפון סקוטלנד, שגבעותיו יפות בקיץ ויפהפיות בחורף. בפארק הלאומי קיירנגורמס (Cairngorms) מעבירים קורסים בהליכת חורף (winter walking), ומלמדים בין השאר שימוש בגרזני קרח, הליכה בעזרת סוליות מסמרים וחפירת מערכות לינה.

במחוז פרת'שייר (Perthshire) יש ספארי חורף, שבו אפשר לצפות בבעלי חיים ביערות ובעמקים הקרחוניים שבין ההרים, ויש גם מסלולים לרכבי שטח המותאמים במיוחד לנהיגת חורף. למי שמעדיפים לחוש את הרוח הקרה על עור הפנים – מומלץ לשכור אופני הרים ולצאת לדרך.

טבילה במימיו הקפואים של המפרץ הבוטני בפילנד | צילום: דניאל ג'וב


פינלנד: קורקינט בשלג

עם מזחלות שלג רתומות לאיילים, מרחבים לבנים מנוקדים בעצי מחט, פה ושם בקתה עם ארובה מעשנת, סאונות, ופאבים רוויי וודקה, האזור הלאפי של פינלנד עשוי לזמן חופשת חורף משעשעת לעתים, ואתגרית רוב הזמן. אופנועי שלג אמנם פופולריים כאן מאוד, אבל למה לא לנסות את הגרסה הפינית לקורקינט, Potkukelkka. זהו כלי המורכב משני מגלשי סקי עם מושב קטן וידית היגוי. הנהג עומד כשרגלו האחת על מגלש, ובשנייה הוא דוחף את קורקינט השלג הזה.

אפשר לטוס מהלסינקי לקיטילה (Kittilä), ומשם להמשיך בנסיעה לאולאס (Yllas), אחד ממרכזי ספורט החורף בצפון פינלנד. הקרוס קאנטרי מפותח פה מאוד, ואפשר להתנסות גם בחוויית שטח של ממש – שבועיים במזחלות כלבים בנהיגה עצמית, ולינה בבקתות מרוחקות בלי חשמל ובלי מים זורמים. אפשר להגיע עד צפון המפרץ הבוטני שבים הבלטי, לבקר בעיר קמי (Kemi), ולעלות על שוברת הקרח סמפו (Sampo). האמיצים (או המשוגעים) יכולים להידחס לחליפות צלילה עבות ולקפוץ אחרי המדריך לטבילה במימיו הקפואים של הים הבלטי.

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.