תפריט עמוד

חג הפנסים בטייוואן

חג הפנסים בטייוואן

פעם בשנה, בסופה של עונת החגים שתחילתה בראש השנה הסיני, מתקשטת טיוואן בפנסים מרהיבים בשלל צורות וצבעים, באחד משלושת החגים החשובים במדינה

מי שמזדמן לטייוואן בחודש פברואר, זוכה לראות מחזה מרהיב ביופיו. בכל רחבי המדינה הרחובות, הפארקים והמקדשים מקושטים בפנסי ענק בשלל צורות וצבעים, בשמיים מרחפים פנסי שמיים, שהם מעין כדורים פורחים קטנים ומוארים מנייר, הרחובות מלאים במבוגרים ובילדים שמחזיקים בידיהם פנסים צבעוניים, ולאווירה החגיגית מתווספות הופעות ותהלוכות ססגוניות.


זיקוקי דינור בפסטיבל | צילום: Free Cloud, flickr

הפסטיבל מתקיים ביום ה-15 לחודש הראשון לפי לוח השנה הירחי, בליל הירח המלא הראשון של השנה הסינית החדשה, שמסמל עבור הסינים התחלה חדשה. שורשיו של הפסטיבל נעוצים באמונה שרווחה בסין העתיקה, לפיה בליל הירח המלא הראשון של השנה אפשר לראות את הרוחות והנשמות מעופפות. כדי לאתר את הרוחות והנשמות נהגו התושבים להדליק לפידים ואת הילדים שלחו לבית הספר עם פנסים, במטרה להבטיח להם עתיד מבריק.


אירועים מתוך חג הפנסים

על אף שמנהג הדלקה הפנסים הוא מסורת עתיקה ורבת שנים, הפסטיבל עצמו הוא חדש למדי, ונחגג בטייוואן לראשונה רק ב-1990, ביזמתה של לשכת התיירות המקומית.  החגיגות מתקיימות בכל רחבי המדינה, אבל כדאי במיוחד לשים לב לאירועים בטייפה, הבירה, בה פנסי שמיים מופרחים בהמוניהם לאוויר; בטיינאן, בירתה לשעבר של טייוואן שנמצאת בדרום המדינה, שבה מתקיים טקס חזיזים מיוחד במקדש וומיאו, והשמיים מוארים במפגן מרהיב של זיקוקי דינור. לאלה יש להוסיף מסיבות חגיגיות, טקסים דתיים ותהלוכות ססגוניות.


בכל שנה מוצגים פנסים ענקיים בעיצוב תואם לשנה שמתחילה. כאן אפשר לראות תצוגה המסמלת את פתיחת שנת החזיר | צילום: Frostfox, flickr

מדי שנה מככב במרכז הפסטיבל הסמל שמייצג את אותה השנה על פי גלגל המזלות הסיני, ופנסי הענק, שגובהם עולה על עשרה מטרים, מעוצבים בהתאם למזל של אותה השנה. השנה (2013), אנחנו צפויים לראות הרבה דמויות נחשים בפסטיבל. בנוסף לפנסים העיקריים יש פנסים קטנים יותר, בעיקר פנסי נייר צבעוניים תוצרת בית, שאת חלקם נושאים הילדים וחלקם מקשטים את הרחובות והמקדשים. יש גם פנסים שמופרחים לשמים בעזרת חומר בעירה, נושאים עליהם משאלות אישיות לשנה חדשה, טובה ורווית מזל. את חשכת הלילה מאירים פנסים בדמות אלים, בעלי חיים וצמחים, דמויות מהמיתולוגיה הסינית ואפילו דמויות מסרטי אנימציה וסדרות טלוויזיה אהובות.

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 6

  לא, אבל מתכנן

 • 1

  לא מעוניין

פסטיבל הפנסים באיי מאטסו

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *