תפריט עמוד

התגלתה בריכת רחצה בת 1,800 שנה

התגלתה בריכת רחצה בת 1,800 שנה

בחפירות של רשות העתיקות ברובע היהודי בירושלים נחשפה בריכת רחצה שהיתה חלק מבית מרחץ ששימש את חיילי הלגיון העשירי, מחריבי בית המקדש. על אחד הרעפים נראית טביעת רגל של כלב שהיה שייך ככל הנראה לאחד החיילים

בחפירות ארכיאולוגיות שעורכת רשות העתיקות ביוזמת עיריית ירושלים ומוריה החברה לפיתוח ירושלים לפני הקמת מקווה טהרה לגברים ברובע היהודי בירושלים, נחשפה בריכת רחצה שהיתה חלק מבית מרחץ רומי מהמאות השנייה-השלישית לספירה.

לדברי ד"ר עופר שיאון, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, במהלך החפירה נחשפו מספר אגני רחצה בדופן בריכה מדורגת ומטויחת. אריחי המרחץ טבועים בחותמי הלגיון העשירי, דבר המעיד כי הם בוני המבנה. מאות רעפי החרס שנמצאו על רצפת הבריכה מעידים כי היא היתה מקורה. נראה שבית המרחץ שימש את חיילי הלגיון שהתיישבו במקום אחרי דיכוי מרד בר כוכבא, בשנת 135 לספירה, עם הקמת העיר האלילית "איליה קפיטולינה" לאחר חורבן בית המקדש. ידוע שמחנה הלגיון העשירי פעל בתחומי העיר העתיקה של היום – יתכן שבאזור הרובע הארמני – ומציאת בית המרחץ באזור הרובע היהודי הקרוב מחזקת הנחה זו. תגלית ייחודית מעניינת נוספת שגרמה להתרגשות בחפירה היא טביעת רגלו של כלב, שהוטבעה על חותמת הלגיון שעל אחד הרעפים. יתכן שהכלב היה שייך לאחד החיילים, וטביעת רגלו הוטבעה על הרעף באופן מקרי או כאקט הומוריסטי.

טביעת רגל הכלב על גבי הרעף | צילום: אסף פרץ, באדיבות רשות העתיקות

"מדובר בתגלית חשובה למחקר של ירושלים", אומר יובל ברוך, ארכיאולוג מחוז ירושלים ברשות העתיקות. "הממצא החדש, לצד ממצאים נוספים מהשנים האחרונות, מעיד ש'איליה קפיטולינה', העיר הרומית שקמה אחרי חורבן ירושלים, היתה גדולה יותר ממה שהערכנו קודם. למידע על העיר יש ערך רב מאוד במחקר על ירושלים, משום שהיא זו שקבעה את אופייה ומראה הכללי של ירושלים העתיקה כפי שהיא מוכרת גם בימינו. לפי המבנה שלה נקבע מתאר החומות ומיקום השערים עד עצם היום הזה."


האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *