תפריט עמוד

השמים מעל אירופה מתחילים להיפתח

השמים מעל אירופה מתחילים להיפתח

לאחר ששיתק את אירופה וגרם לסגר אווירי בן חמישה ימים, ענן האפר הוולקני מתחיל להתפזר ושדות תעופה ביבשת נפתחים בהדרגה

אירופה, שהיתה סגורה ומשותקת במשך כמעט שבוע, מנסה להתאושש מנזקי ענן האפר הוולקני שכיסה את השמים מעליה. ענן האפר נפלט מלועו של הר הגעש אייפייליוקול (Eyjafjallajokull) באיסלנד, שגם כעת ממשיך להתפרץ. מדענים מזהירים שהפעילות הגעשית המוגברת בהר הגעש עלולה לגרום לענני אפר נוספים להגיע לאירופה, אולם כרגע הדאגה המרכזית באירופה היא כיצד לשחרר את הפקקים האדירים שנוצרו בעקבות סגירת המרחב האווירי לתקופה של חמישה ימים.

95 אלף טיסות בוטלו כתוצאה מחלקיקי האפר שריחפו באוויר והיוו סכנה מיידית למנועי המטוסים, וההפסדים הכספיים נאמדו בכ-200 מיליון דולר ליום. בשלב זה נפתחו שדות תעופה בבריטניה, בצרפת, בהולנד ובדרום ומרכז איטליה. בגרמניה בוצעו כמה עשרות טיסות בגובה נמוך מהמקובל, על מנת להתחמק מהענן. על פי ההערכות, חזרה מלאה לשגרה תתאפשר רק בעוד כשבוע, וזאת בהנחה שלא יהיו תקלות בלתי צפויות.

תמונת לווין של ענן האפר הוולקני מעל אירופה. הפעילות הגעשית המוגברת של ההר באיסלנד עלולה לגרום לענני אפר נוספים | צילום: NASA

אולם גם לאחר שהפעילות בהר הגעש האיסלנדי תירגע, חלקיקי אפר זעירים שנפלטו בהתפרצות הנוכחית יישארו באטמוספרה לאורך זמן. ידוע שחלקיקים כאלה נשארים באוויר לעיתים במשך שנים רבות, והם מתפזרים בכל העולם על ידי רוחות וזרמי סילון. בין התופעות הנגרמות מהחלקיקים הללו אפשר למנות גשם חומצי וחסימה של מעבר קרני אור, אשר עלולה לגרום לשינויים אקלימיים כלל-עולמיים, כפי שקרה בשנת 1991 בעקבות התפרצות הר הגעש פינטובו בפיליפינים.

 

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *