תפריט עמוד

השמיים מתחילים להיפתח: טיסות לישראל מתחדשות

ניצני התאוששות: חברות תעופה שהפסיקו את הפעילות כליל בעקבות התפשטות הקורונה מודיעות על חידוש הטיסות במהלך החודשים הקרובים. מי יפתח קווי טיסות לישראל וממנה, עד כמה השמיים באמת נפתחים וכיצד ייראו הטיסות בעידן שאחרי הקורונה

יותר מחודשיים אחרי שהשמיים נסגרו כמעט כליל, לא רק בישראל אלא ברחבי העולם, חברות תעופה מתחילות להודיע על חידוש טיסות. הזריזות שבהן נוקבות בשבוע הראשון של יוני, אחרות זהירות יותר ומדברות על סוף יוני-יולי. בכל מקרה, גם כשייפתחו מחדש קווי תעופה לישראל וממנה, השגרה שאותה היכרנו לפני משבר הקורונה לא תחזור, ודאי לא בחודשים הראשונים ויתכן שאפילו לא בשנים הקרובות.

הגבלות ואיסורים

השמחה למשמע עוד ועוד חברות תעופה שחוזרות לפעול אולי מעט מוקדמת: גם כאשר הטיסות יחזרו לפעול, בשלב הראשון ההגבלות של המדינות השונות יימנעו כניסה חופשית כפי שהיה בעבר. לישראל, למשל, נכון לכתיבת שורות אלו, רק לאזרחי המדינה או לתושבי קבע מותר להיכנס, כך שצוותי אוויר של חברות תעופה זרות, וכמובן גם תיירים ממדינות אחרות, לא יוכלו להגיע, לפחות לא עד שהאיסור יוסר. וגם ישראלים שרוצים לחזור לארץ יצטרכו בהתאם להוראות להיכנס לבידוד של שבועיים, תחת מעקב מחמיר.

הדבר נכון גם לגבי ישראלים הרוצים לטוס לחו"ל – נכון לכתיבת שורות אלו קיים איסור כניסה של זרים למדינות השנגן (27 מדינות אירופיות, החתומות על אמנת שנגן, בהן גרמניה, צרפת, בלגיה, הולנד, איטליה, אוסטריה ורבות נוספות). יש מדינות באירופה שבהן בעלי דרכון ישראלי יכולים להיכנס כבר עכשיו, ויש כאלה שעדיין לא, ולכן יש להתעדכן לפני שרוכשים כרטיס טיסה בתקנות וההגבלות ביעד, וכן לזכור שלפחות בשלב זה, אין אפשרות לטוס מאירופה לארצות הברית.

גם במדינות שמותר להיכנס אליהן ללא בעיה מיוחדת, יש עדיין הגבלות שמעיבות על השהייה, כמו מסעדות ובתי קפה הסגורים לישיבה, תחבורה ציבורית מוגבלת, איסור על התגודדות במרחבים ציבוריים וכדומה. בכל מדינה יש הגבלות אחרות כמו גם רמת אכיפה שונה, אבל דבר אחד ברור, חשוב להתעדכן במצב הקיים ביעד אליו טסים עוד בשלב התכנון.

לקריאה נוספת:

מתי יפתחו השמיים – תכנון יציאה מהסגר

מתי אפשר יהיה לטייל בחו"ל

איך תיראה הטיסה עצמה?

לא רק המגבלות שמטילות הממשלות השונות יעצרו אנשים מלטוס בתקופה הראשונה אחרי משבר הקורונה. אחד הגורמים המרכזיים בירידה בכמות הנוסעים יהיה, מן הסתם, החשש של רבים משהות ארוכה בנמלי תעופה ויותר מכך – במטוסים סגורים וצפופים. לשם כך, נמלי תעופה נערכים לפעול בדרך שונה, המצריכה מגע מינימלי בין העובדים לנוסעים, חיטוי יסודי של המטוסים אחרי כל טיסה, חובת חבישת מסכות (נוסעים וצוות). ארוחות חמות לא יוגשו ככל הנראה בזמן הטיסה, אלא רק ארוחות ארוזות מראש, ובטיסות לואו קוסט וטיסות קצרות טווח יתכן שלא יהיה אפשר לרכוש מזון כלל. על הריווח בין מושבי הנוסעים (השארת המושב האמצעי ריק) עדיין מתנהלים דיונים בין הרשויות לחברות התעופה, שמתנגדות למגבלה הזאת מסיבות כלכליות. ודבר נוסף, חשוב לא פחות, סביר להניח שמחירי הטיסות יעלו, לפחות בתקופה הראשונה. כרטיס טיסה ליעד אירופי נחשק בכמה עשרות אירו -כפי שהיה אפשר למצוא עד פרוץ הקורונה – כנראה יהיה נחלת העבר.

במילים אחרות, השמיים אולי מתחילים להיפתח, אבל יעבור זמן לפני שנוכל ליהנות באופן חופשי ובלתי מוגבל מטיולים בחו"ל. ובכל זאת, ודאי תרצו לדעת אילו חברות תעופה כבר הודיעו על חזרה לפעילות ולאן אפשר יהיה לטוס (במגבלות הקיימות) כבר בזמן הקרוב.

• חשוב לדעת: תחילת הטיסות תלויה באישורים מצד המדינה, ביטול מגבלות על כניסת זרים לישראל ועל חובת הבידוד. ועל כן, נכון לכתיבת שורות אלו – המידע המופיע כאן הוא בגדר הצהרת כוונות יותר מאשר התחלת פעילות בפועל.

מי חוזר לטוס ולאן?

נתחיל קרוב לבית: מתחילת התקופה בה נאסר על תיירים זרים לנחות בישראל, אל על הפעילה בעיקר טיסות חילוץ וטיסות מטען. מדי פעם החברה מעדכנת את תאריך החזרה לטיסות רגילות, נכון לעכשיו העדכון האחרון הוא לגבי 31 במאי. נמשיך לעקוב…

ישראייר, שאף היא הפסיקה את הטיסות הסדירות בתחילת משבר הקורונה, מפעילה לאורך כל התקופה טיסות חילוץ מיעדים שונים באירופה, דוגמת פרנקפורט, בוקרשט, אתונה ועוד. אפשר להתעדכן כאן בפרטי הטיסות. בנוסף, ישראייר אמורה להיות חברת התעופה הישראלית הראשונה שתפעיל טיסה רגילה מנתב"ג מאז פרוץ המשבר: אם הכל יפעל כמתוכנן, בתחילת יוני ישראייר אמורה להפעיל טיסות בין ישראל לקפריסין. מעבר לעובדה שהדבר יאפשר לישראלים לצאת לחופשה בחו"ל, זאת תהיה גם הזדמנות לבדוק את נהלי העבודה החדשים בנתב"ב ואת ההתנהלות במהלך הטיסה בעידן שאחרי התפרצות המגפה.

ההצהרה של קבוצת לופטהנזה, קבוצת התעופה הגדולה באירופה, כי היא חוזרת לפעול באופן סדיר בתחילת יוני מהווה בשורה גדולה עבור הישראלים המצפים לחידוש הקשר האווירי השוטף בינינו לבין מדינות אירופיות. לופטהנזה תפעיל החל מ-1 ביוני (בהתאם להקלות בהגבלות בגבולות) 6 טיסות שבועיות מישראל – שלוש למינכן ושלוש לפרנקפורט.

• גם Swiss, השייכת אף היא לקבוצת לופטהנזה, מתכננת לחדש את הטיסות מישראל ואליה. בלוח טיסות הקיץ של החברה, שפורסם לאחרונה, מופיעים קווים לישראל. החברה מבהירה כי לוח הטיסות החדש תלוי בהסרת מגבלות התנועה בין מדינות.

וויז אייר אמנם הודיעה כבר בחודש אפריל על פתיחת שני קווי טיסות מישראל ואליה החל ב-1 במאי, אלא שנכון לעכשיו תאריך היעד נדחה למועד מאוחר יותר, בכפוף להכרזה על הסרת המגבלות על ידי הממשלה). הקווים הראשונים שייפתחו, מיד עם תום ההגבלות, יהיו מתל אביב לווינה ומתל אביב ללונדון (שדה התעופה לוטון). מוויז אייר נמסר כי החברה תקפיד על שמירת מרחק ומבקשת מהנוסעים לטפל בצ'ק אין, כבודה ורכישות על המטוס אונליין, לפני הטיסה. צוות המטוס יענוד מסיכות וכפפות ויחלק מגבוני חיטוי לנוסעים.

דלתא איירליינס הודיעה על חידוש טיסותיה מניו יורק לתל אביב החל מתחילת יוני, בשלב הראשון היא תפעיל ארבע טיסות שבועיות – בראשון, שני, חמישי ומוצאי שבת.

בריטיש איירווייס, שהפעילה במהלך התקופה האחרונה רק טיסות מטען לישראל, הודיעה על כוונתה להפעיל טיסות נוסעים בין לונדון (הית'רו) לתל אביב, ברגע שתקבל את האישורים הנדרשים מרשות שדות התעופה.

• אייר אינדיה הודיעה על כוונתה לחדש את הטיסות בין ישראל להודו במחצית חודש יוני.

אייר קנדה פרסמה את לוח הטיסות שלה לחודשי הקיץ, הכולל חידוש של הטיסות בין ישראל לקנדה. החברה מתכננת להפעיל בשלב ראשון שלוש טיסות שבועיות לישראל במטוסי דרימליינר כבר בתחילת חודש יוני, בהתאם לאישורים ולסידורים הנדרשים.

אייר פורטוגל (TAP), שהחלה להפעיל טיסות ישירות לישראל לפני כשנה, הודיעה כי בכוונתה לחזור להפעיל את הטיסות בין תל אביב לליסבון בהקדם האפשרי, יתכן שאפילו במהלך חודש יוני. בשלב הראשון מתוכננות שלוש טיסות שבועיות.

בלטיק אייר הודיעה כי היא חוזרת לפעילות באמצע מאי, בתחילה רק מריגה, בירת לטביה, ליעדים שונים באירופה, בהם אמסטרדם, שוטקהולם, פריז וקופנהגן. הטיסות מתל אביב יחזרו לפעול, ככל הנראה, רק בחודש יולי.

חברת התעופה היוונית בלו בירד איירווייז הודיעה כי תחזור לטוס לישראל ב-1 ביולי, וזאת בתקווה למשוך ישראלים לחופי יוון בחופש הגדול הקרוב. החברה מפעילה טיסות ישירות מישראל לכמה איים יווניים, בהם כרתים, רודוס, קוס ומיקונוס.

וכמובן, חברות התעופה הבודדות שהמשיכו לטוס לישראל וממנה גם בשיא משבר הקורונה – אתיופיאן איירליינס ויונטייד איירליינס –  ימשיכו להפעיל את הטיסות הישירות שלהן: אתיופיאן לאדיס אבבה ויונטייד לניו יורק.

___

שימו לב: המידע המתפרסם פה נכון לתאריך 19 במאי 2020. תמונת המצב משתנה תדיר ולכן חשוב להתעדכן אם אתם מתכננים לטוס בחודש-חודשיים הקרובים. ועוד דבר: היום חשוב מתמיד לשים לב למדיניות הביטול של כרטיסי טיסה, כדי שתוכלו לקבל פיצוי במקרה שהטיסה שהזמנתם לא תצא אל הפועל או תתבטל בעקבות שינוי מדיניות בארץ ובמדינת היעד.

האם היית ביעד הזה?

 • 313

  כן הייתי

 • 111

  לא, אבל מתכנן

 • 71

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  תגובות

  1. מה עם זוג קשישים שקנו בינואר טיסה באמצע יוני ללוס אנג'לס? הסוכנות cheapoair . כיצד ניתן לחייבה להחזר הכספים?? הזוג ממתין למענה: 054-4434195.

  2. דן תופיק הגיב:

   ויז אייר לוקחים הזמנות, ואת התשלום, ומבטלים יום אלחר כך כפי שנוכחתי שהזמנתי טיסה לוינה ל-27 מאי. זה נקלט כולל התשלום וקבלתי למחרת אימייל ביטול עם אפשרות כמובן לrebooking אבל זה עדיין נראה כתרגיל לשיפור תזרים המזומנים שלהם

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.