תפריט עמוד

הפלגות גאוגרפיות – לשוט לקצות תבל

הפלגות גאוגרפיות – לשוט לקצות תבל

שייט בין קרחונים, טיולים רגליים ביערות טרופיים, מפגש עם ציפורים ובעלי חיים ימיים, הדרכות של חוקרי טבע, קבוצות אינטימיות - ההפלגות הגאוגרפיות זוכות לפופולריות הולכת וגוברת ויש לזה הרבה סיבות טובות. כל מה שרציתם לדעת על הפלגות גאוגרפיות ויעדי השייט הפופולריים

המחשבה על קרוז בדרך כלל מעוררת אצלנו אסוציאציות של חופשה עצלה על סיפונה של אניית נופש ענקית, עם מזנונים עשירים בכל טוב, מופעים מסוגננים, בריכות, ספא ופינוקים נוספים. אבל כדאי לדעת שיש גם הפלגות שמתאימות למטיילים חובבי טבע והרפתקאות, כאלה שמציעות חווית שייט אינטימית יותר, עמוסה בנופים ובתגליות מרתקות.

עולם ההפלגות הגאוגרפיות הולך וצובר פופולריות בשנים האחרונות, כשיותר ויותר מטיילים מבינים ששייט הוא לא רק חופשה מפנקת על המים אלא גם הזדמנות להגיע לאזורים של טבע פראי, להשקיף על נופים  עוצרי נשימה שלא ניתן לראות מהיבשה וליהנות מעולם חי עשיר. ההפלגות הגאוגרפיות מגיעות ליעדים רחוקים, שנמצאים מחוץ למסלול הטיולים המוכר, כאלה שהטבע הוא השחקן הראשי. בהפלגות הגאוגרפיות הדגש הוא לא על רמת הפינוקים, ולא תמצאו על הסיפון קזינו או ספא. הספינה משמשת בראש ובראשונה כאמצעי תחבורה, שנועד לקרב את המטיילים אל הטבע ולאפשר להם לחוות אותו בדרך חדשה ומיוחדת.

בהפלגות גאוגרפיות לעיתים שטים בסירות זודיאק למקומות אליהם האניות לא יכולות להגיע

בהפלגות גאוגרפיות לעיתים שטים בסירות זודיאק למקומות אליהם האניות לא יכולות להגיע | צילומים: שאטרסטוק

איך שטים?

הפלגות גאוגרפיות מתקיימות לרוב בספינות אינטימיות, עם קבוצה מצומצמת יחסית של מטיילים. הגודל של הספינות מאפשר להן לעגון בנמלים קטנים, שאניות הקרוז הענקיות לא יכולות להיכנס אליהם, ולשוט בין קרחונים ומפרצים צרים. על הספינה יש לרוב סירות זודיאק, המאפשרות לנוסעים לרדת לחוף במקומות שבהם הספינה לא יכולה לעגון, ולא תמיד הם מגיעים לחוף יבשים… תכנית הטיול גמישה ומשתנה בהתאם למזג האוויר, תנאי הים, הסיכוי לצפות בבעלי חיים וכדומה. המטרה בהפלגות כאלה היא להביא את הנוסעים למקומות בהם יוכלו לראות את הטבע במיטבו, בלי להיצמד לתכנית נוקשה. סיורי היום בהפלגות הגאוגרפיות כלולים לעתים קרובות במחיר השייט, הם מתקיימים בקבוצות קטנות וכוללים לרוב טיולי הליכה והרפתקאות נוספות, כמו שייט קיאקים.

לוויתן באלסקה. ההפלגות הגאוגרפיות מאפשרות לראות מקרוב בעלי חיים בסביבתם הטבעית

לוויתן באלסקה. ההפלגות הגאוגרפיות מאפשרות לראות מקרוב בעלי חיים בסביבתם הטבעית

גם הערבים נראים אחרת בהפלגות הגאוגרפיות. את ערבי הריקודים ומופעי הבידור מחליפות הרצאות על היעד מפי מדריכים מקצועיים, חוקרי טבע, זואולוגים, צלמי טבע מקצועיים ועוד. זהו חלק מהקונספט שההפלגה היא לא רק כיף גדול, אלא גם מסע של גילוי. אבל כל זה לא בא על חשבון הנוחות. למרות שהאניות קטנות יותר ואינן מצוידות בכל המתקנים של אניית נופש גדולה, התנאים בהן נוחים, החדרים נעימים, ועל היעדרן של שבע מסעדות בכל סגנון קולינרי אפשרי מחפה שירות אישי – תוצאה של מספר גבוה של אנשי צוות ביחס לכמות הנוסעים.

לאן מפליגים?

להפלגות הגאוגרפיות יש תדמית של הפלגות שיוצאות ליעדים רחוקים וקרים מאוד, אבל לצד יעדים קפואים כמו אנטארקטיקה, אלסקה או גרינלנד, הן מגיעות גם ליעדים חמימים, כמו איי סיישל ופולינזיה הצרפתית. הנה כמה יעדים נפלאים שמככבים על מפת ההפלגות הגאוגרפיות:

אנטארקטיקה

אנטארקטיקה, היבשת הדרומית בעולם, היא אחד מיעדי השייט הפופולריים ביותר בהפלגות הגאוגרפיות. יש לזה סיבה טובה: ההפלגה לאנטארקטיקה מספקת תחושה של הרפתקה אמתית. זהו המקום הקר בעולם והיבשת היחידה שאינה מיושבת דרך קבע. במקום מכוניות ובניינים יש פה קרחוני ענק והרים לבנים שמזדקרים לגובה של כשלושה קילומטרים, במקום בני אדם תפגשו ומושבות עצומות של פינגווינים ממינים שונים, אריות ים, לוויתנים, אלבטרוסים ובעלי חיים נוספים.

פינגווינים וקרחונים, שני המאפיינים הבולטים של אנטארקטיקה

פינגווינים וקרחונים, שני המאפיינים הבולטים של אנטארקטיקה

השייט יוצא לרוב מאושוויה שבארגנטינה, העיירה הדרומית בעולם, ועובר לעתים דרך איי פוקלנד וג'ורג'יה הדרומית. בדרך מלווים את האנייה אלבטרוסים, יסעורים, שחפים ועופות מים נוספים, ובמים אפשר לראות דולפינים ולווייתנים. הטיול כולל שייט בין האיים, עם כמה גיחות ביום לחוף בסירות זודיאק. הגיחות מאפשרות לטייל בין מושבות הפינגווינים ולהתקרב אליהם עד מרחק נגיעה, לראות את פילי הים ואריות הים, לבקר בתחנות מחקר וללמוד על אורח החיים של החוקרים ולראות את מקומות הקינון של עופות המים הרבים. השייט בסירות הקטנות מספק חוויה בלתי נשכת נוספת, כשהסירה עוברת בין הקרחונים הצפים.

שייט בין קרחונים באנטארקטיקה

שייט בין קרחונים באנטארקטיקה

שפיצברגן ואיי סבאלברד

בחצי הצפוני של הכדור, במחצית הדרך בין נורווגיה לקוטב הצפוני, נמצאים איי סבאלברד (Svalbard), המוכרים בעיקר הודות לאי הראשי בהם, שפיצברגן (Spitsbergen). הארכיפלג הוא גן עדן לאוהבי טבע, עם פיורדים מרהיבים, טונדרות רחבות ידיים, מצוקים דרמטיים, קרחונים שצפים בים, עופות ים, לווייתנים, אריות ים, כלבי ים, ניבתנים, שועלי שלג ודובי קוטב.

דובי קוטב בשפיצברגן. גן עדן לאוהבי טבע

דובי קוטב בשפיצברגן. גן עדן לאוהבי טבע

הארכיפלג המבודד מוקף קרח מרבית ימות השנה וניתן להגיע אליו רק בטיסה. אבל בקיץ, בין יוני לספטמבר, כשהקרח נמס, זהו אחד היעדים היפים והמרתקים בעולם להפלגות גאוגרפיות. לשאר פלאי הטבע נוספות הפריחה הקיצית הססגוניות והשמש הזורחת לאורך כל שעות היממה. במהלך השייט, הנעשה בספינות עמידות לקרח, עוקבים אחר בעלי החיים בים, באוויר וביבשה, שטים בסירות זודיאק ויוצאים לסיורים רגליים בנופי בראשית.

השייט בשפיצברגן מתבצע באניות עמידות לקרח

השייט בשפיצברגן מתבצע באניות עמידות לקרח

אלסקה

אלסקה שונה מהיעדים האחרים המוזכרים כאן, שכן גם אניות קרוז גדולות מגיעות אליה במהלך הקיץ. עם זאת, בהפלגות גאוגרפיות הדגש מושם על הטבע ועל המגוון הנופי העצום ופחות על פינוקי השייט. במהלך ההפלגה רואים  קרחונים, פיורדים, אגמים, ערבות ארקטיות, יערות גשם ממוזגים ועולם חי עשיר הכולל דובים, איילים, זאבים, לווייתנים ומינים רבים של ציפורים. טיולי השייט לאלסקה מתמקדים על פי רוב באזור המעבר הפנימי שבדרום-מזרח המדינה, המציע נופים עוצרי נשימה לצד עיירות דייגים מלאות קסם.

נוף במפרץ הקרחונים באלסקה

נוף במפרץ הקרחונים באלסקה

מרבית האניות עוגנות בג'ונו (Juneau), בירת אלסקה, ובערים נוספות כמו קצי'קאן (Ketchikan), סקאגווי (Skagway) וסיטקה (Sitka). בכל אחת מן הערים הללו מוצעים סיורי יום, חלקם בעלי אופי הרפתקני במיוחד כמו שייט קיאקים, הליכה על קרחונים, צפייה בדובים והרפתקאות נוספות. את הנופים והטבע אפשר לחוות גם במהלך ההפלגה עצמה, למשל, כאשר שטים בפיורד טרייסי ארם (Tracy Arm Fjord) או במפרץ הקרחונים (Glacier Bay),  שם ניתן להתרשם מקרחונים המתנפצים אל הים ולראות בעלי חיים רבים, בהם יונקים ימיים.

קרחון טרייסי ארם. אפשר לחוות את הטבע והנוף גם מהאנייה

קרחון טרייסי ארם. אפשר לחוות את הטבע והנוף גם מהאנייה

גרינלנד

האי הגדול בעולם, גרינלנד (Greenland), שנמצא בצפון האוקיינוס האטלנטי ומשתייך לדנמרק, הוא יעד מושלם להפלגה לכל מי שאוהב טבע ותרבויות. האי מכוסה ברובו הגדול בקרח ומציע נופים של פיורדים, הרים תלולים, קרחונים הגולשים אל הים וקרחונים הצפים בים. אחד משיאי הטיול הוא בשיט בפיורד הקרח של אילוליסט (Ilulissat Icefjord), שנחשב לאחד הקרחונים הפעילים בעולם, עם גושי קרח אדירים שניתקים ממנו ומתנפצים אל הים.

פיורד הקרח של אילוליסט, מהפעילים בעולם

פיורד הקרח של אילוליסט, מהפעילים בעולם

עולם החי כאן כולל שועלי שלג, ארנבות ארקטיות, למינגים (סוג של אוגר המצוי בטונדרה הארקטית), לווייתנים מסוגים שונים ועשרות מינים של ציפורים. המפגש עם התושבים מרתק לא פחות. האי מיושב בדלילות, עם כשישים אלף תושבים, מרביתם אינואיטים. הביקור בגרינלנד מאפשר להתוודע מקרוב לתרבות האינואיטית וללמוד על אורח החיים בתנאים הקיצוניים של אי מבודד וקפוא.

הכפר נוק בגרינלנד

הכפר נוק בגרינלנד

פולינזיה הצרפתית

אחד היעדים הכי אקזוטיים להפלגה גאוגרפית הוא פולינזיה הצרפתית (Polynésie française) שבאוקיינוס השקט. הארכיפלג מורכב מכמה קבוצות איים, בהם איי טואמוטו (Toamuto)'  איי המרקיז (Marquesas) ואיי החברה ( Îles de la Société), הכוללים כמה מהאיים המתוירים יותר כמו טהיטי ובורה בורה. אם אתם רוצים לברוח מהכל, זה המקום – פולינזיה הצרפתית היא הטריטוריה המרוחקת ביותר מישראל על פני כדור הארץ. זוהי כמובן לא הסיבה היחידה להרחיק עד כאן. האיים, שמשתייכים לצרפת אך נהנים משלטון עצמי, נחשבים לגן עדן עלי אדמות. אלו איים בתוליים, חלקם מכוסים בג'ונגלים, עם לגונות טורקיז חלומיות, שוניות אלמוגים, פסגות משוננות, עמקים עמוקים וצרים, מפלים, מטעי בננות וקוקוס ואפילו אתרים ארכאולוגיים מרתקים. האיים משכו אליהם במהלך השנים אמנים וסופרים כמו הרמן מלוויל ופול גוגן, וניתן אף לבקר באטואטנה (Atuona), הכפר בו גוגן התגורר.

שייט בפולינזיה הצרפתית. גן עדן עלי אדמות

שייט בפולינזיה הצרפתית. גן עדן עלי אדמות

החוויה התרבותית היא חלק בלתי נפרד מהביקור באיי פולינזיה. הודות לבידודם של האיים, תושביהם שמרו על אורח חייהם המסורתי או לפחות על מאפיינים ממנו. לצד איים מתוירים שבהם יש מלונות פאר, יש גם איים מבודדים ומרוחקים, שבהם לתושבים אין קשר רב עם העולם שמסביב, למעט המפגש עם אניות שמובילות סחורות. ההפלגות הגאוגרפיות באיי פולינזיה הצרפתית כוללות, לצד צלילות, בילוי בחופים הבתוליים וטיולים בטבע, גם מפגש עם השבטים המקומיים. בין היתר, לומדים ריקודים פולינזיים, מסיירים בכפרים מקומיים, מבקרים בחוות פנינים ועוד.

קבוצת רקדנים בטהיטי בפולינזיה הצרפתית

קבוצת רקדנים בטהיטי בפולינזיה הצרפתית

איי סיישל

איי סיישל, הממוקמים כ-1,600 ק"מ ממזרח לחופי אפריקה, נתפסים אצל רובנו כיעד מושלם לחופשת בטן-גב בחופים לבנים ועטורי צמחייה. זה נכון, אבל לאיי סיישל יש עוד המון מה להציע. קבוצת האיים כוללת הרים מיוערים, יערות טרופיים, שמורות טבע יפהפיות, מינים רבים של ציפורים ועולם תת ימי מגוון. שייט בין האיים הוא הדרך הטובה ביותר ליהנות מכל אלה ולהגיע גם לאיים הפחות מתוירים. האי הגדול והמרכזי בסיישל הוא מאהה (Mahe), שם נמצאת ויקטוריה (Victoria), בירת סיישל ועיר הבירה הקטנה ביותר בעולם. אי נוסף הוא פרלין (Praslin), המפורסם בשמורת הטבע ואל דה מאי (Valle de Mai), יער טרופי שבו גדלים מינים רבים של דקלים, בהם קוקוס הים (Coco de Mer) האנדמי לסיישל – הזרע הגדול ביותר בעולם הצומח. אי פופולרי נוסף הוא לה דיג (La Digue), אי יפהפה עם מטעי וניל וקוקוס, בתי אחוזה וחופים מהמדהימים בעולם. בלה דיג אין תנועת כלי רכב ורוב התושבים והמבקרים מתניידים באופניים או בעגלות רתומות לשוורים.

חוף Anse Source d'Argent באי לה דיג, מהחופים היפים בעולם

חוף Anse Source d'Argent באי לה דיג, מהחופים היפים בעולם

ההפלגות הגאוגרפיות בסיישל מגיעות לכל האיים האלה, ובנוסף לאיים קטנים, שחלקם אינם מיושבים והוכרזו כשמורות טבע. למשל, לאי הקטן קוזין (Cousin), שמשמש בית לעשרות אלפי ציפורים, בהן מינים נדירים רבים. באי יש גם אוכלוסייה גדולה של צבי ענק. אי נוסף שמפורסם באוכלוסיית הציפורים שלו הוא האי אריד (Aride)  שבו מתרבים אלפי עופות ימיים, ואילו האי קוריוז (Curieuse) הוא אי קטנטן ומוגן, שבו צמחייה עשירה שכוללת את קוקוס הים לצד עצי קינמון, וניל ואננס, וכן מאות צבי ים ענקיים.

האי קוזין הוא ביתם של מינים רבים של ציפורים

האי קוזין הוא ביתם של מינים רבים של ציפורים

מה שמייחד את ההפלגות הגאוגרפיות בסיישל הוא השילוב הנפלא של טיולים בטבע, עם שהייה בחופים מהיפים בעולם, שבה אפשר לשחות, לצלול או לשנרקל במי הטורקיז הצלולים להפליא.

בתמונה הפותחת: הפלגה בגרינלנד

האם היית ביעד הזה?

  • 0

    כן הייתי

  • 0

    לא, אבל מתכנן

  • 0

    לא מעוניין

האם המאמר הזה עזר לך?

עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

code