תפריט עמוד

העצמה נשית ברומניה

טיול עם קבוצת נשים באזורים הכפריים של רומניה החזיר את קיטי לוי, שרומנית היא שפת אמה, לטעמים וצלילים מוכרים וחיבר אותה לנשים שפגשה בפעם הראשונה, אבל בהחלט לא האחרונה. את המסע ברומניה הכפרית ליוו מראות ומפגשים שנדיר לחוות במקומות אחרים באירופה

זה כמה חודשים שאני חולמת על טיול נשים לרומניה, במיוחד רומניה כי שם נולדו ההורים שלי, כי זאת שפת האם שלי, כי זה מה שהכי הולך עכשיו – טיול  העצמה נשית בחו"ל. אז יצאתי למסע בזמן ברומניה, מסע עם קבוצת נשים שלא הכרתי לפני כן, מסע המשלב סדנאות התפתחות אישית, הפעם זה היה באמצעות המצלמה והמילה הכתובה, שני התחביבים האהובים עלי עד מאוד.

מידע נוסף:

מה שאפיין את הטיול הזה הוא העובדה שלא ידעתי את התכנית מראש, זה איפשר לי תחושה של קלילות וזרימה כי לא דאגתי לכלום, דאגו בשבילי וכל דבר שקרה איפשר לי להיות ברגע מבלי לצפות לדבר.

נופים כפריים ברומניה. מסע בזמן | צילומים בכתבה: קיטי לוי

נופים כפריים ברומניה. מסע בזמן | צילומים בכתבה: קיטי לוי

נחתנו בעיר יאשי ויצאנו לטיול רגלי במרכז העיר. הארמון המפואר והגנים למרגלותיו, עם צלילי המוזיקה הבוקעים מהשבילים בהם פסעתי, השרו עלי  תחושה של נינוחות ורוגע. לאחר זמן חופשי הגענו למפגש היכרות במסעדה מקומית, שם כל אחת סיפרה את סיפור חייה בקצרה, מה שגרם לנו מיד להתחבר האחת לשנייה.

הארמון ביאשי

הארמון ביאשי

ילדה משתעשעת במי המזרקה בגני הארמון

ילדה משתעשעת במי המזרקה בגני הארמון

משם יצאנו במיניבוס עם נהג מקומי לאיזור בוקובינה, לכפר פוטנה, נסיעה של כשלוש שעות. בדרך לכפר ירדנו מהמיניבוס באמצע הכביש, כשגשם מטפטף מעלינו, לקולות השיר של גלי עטרי "תעשי מה שאת אוהבת" קפצנו ורקדנו כמו שרק נשים יודעות להיות ביחד.

מפגשים עם נשים מקומיות

הטיול הפגיש לא רק עם הנשים בקבוצה אלא גם עם נשות הכפרים ברומניה

הטיול הפגיש לא רק עם הנשים בקבוצה אלא גם עם נשות הכפרים ברומניה

בכפר חיכתה לנו ארוחת ערב מקומית בווילה בוטיק שבה התארחנו במשך ארבעה ימים. השהות בווילה הפכה עד מהרה לתחושה שזה בית "האח הגדול" שלנו, כל אחת הביאה את עצמה, וביחד חווינו עוצמה נשית במיטבה.

השכם בבוקר, לפני שכולן התעוררו, נהגתי לצאת להליכה ברחבי הכפר, לפגוש את הכפריות, דרכן חוויתי את העוצמה הנשית, את הכוח הנשי שקיים מקדמת דנא. הן עובדות את האדמה, חוטבות את העצים, חולבות את הפרות, הכל בכוחות עצמן. היה מרתק לשוחח איתן ברומנית ולשמוע אותן מספרות על חייהן הפשוטים, שנדמה שהזמן עצר מלכת, ויחד עם זאת הן שמחות בחלקן.

 

הנשים עוסקות בעבודות המשק הקשות, אפילו חוטבות עצים

הנשים עוסקות בעבודות המשק הקשות, אפילו חוטבות עצים

מדי יום יצאנו לטיולים, הגענו לכפרים ציורים ומנזרים באיזור בוקובינה. ביקרנו בביתה של אורגת שטיחים בנול בכפר סאדובה, פגשנו צוענים בצדי הדרך, מוכרים פירות יער שקטפו – אוכמניות, תותים ופטריות יער, יצאנו לטיול רגלי בחבל ראראו, שמורת טבע מרהיבה ביופייה. נסענו ברכבת קיטור, פגשנו עגלה רתומה לסוס, ראינו כיצד שואבים מים מהבאר ואת המקומיים בתלבושת מסורתית אוכלים ממליגה. זה היה מסע מעורר של כל החושים.

טיול ברכבת קיטור בנופים הירוקים

טיול ברכבת קיטור בנופים הירוקים

בערב ציפתה לנו הופעת פולקלור, ריקודי עם רומניים שהתערבבו עם ריקודי העם הישראלים שרקדנו עד כלות בסיומה אכלנו ארוחת ערב מקומית ממבשלת הכפר.

פירות יער

פטרייה ענקית

 

טעמים עם טעם של פעם (וטעם של בית) - בצדי הדרכים, בשווקים ובמסעדות המקומיות

טעמים עם טעם של פעם (וטעם של בית) – בצדי הדרכים, בשווקים ובמסעדות המקומיות

רגע לפני שחזרנו, עצרנו לשופינג, כי נשים חייבות קניות… התחבקנו והבטחנו זו לזו שנשמור על השבט הנשי שנולד בנופים הקסומים של רומניה.

חיי הכפר בטרנסילבניה

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מרומניה

קלוז' נאפוקה: המקומות והחוויות שלא כדאי להחמיץ
קלוז' נאפוקה: המקומות והחוויות שלא כדאי להחמיץ

עיר עתיקה ויפה, פארקים ירוקים, מוזיאונים מצוינים, חיי לילה תוססים ואפילו מכרה מלח שאפשר לשוט בו - קלוז' נאפוקה. בבירת חבל טרנסילבניה ברומניה, לא ישעמם לכם לרגע. הנה כמה מקומות וחוויות שלא כדאי לוותר עליהם

מפגשים עם צוענים בטרנסילבניה, רומניה
מפגשים עם צוענים בטרנסילבניה, רומניה

ברומניה נמצא המספר הגדול ביותר של הצוענים באירופה, והם מרוכזים בעיקר בטרנסילבניה. כאן עדיין עמלים בשדות עם חרמש, מגל, קלשון ומחרשת שוורים. כאן הנשים עדיין כובסות במתקני עץ בני מאות שנים, שאמה מזרימה אליהם מים בזרם מתערבל. כאן ...

טרק בקרפטים: אל ראש ההר
טרק בקרפטים: אל ראש ההר

ארבעה חברים במועדון הארבעים, מספר המרמז על משבר גילאי מתגבש, יצאו לטרק בקרפטים הדרומיים ברומניה. הם טיפסו בשבילים תלולים ומאתגרים, ישנו בבקתות הרים נידחות, אכלו הרבה צ'ורבה והתקלחו במים קפואים. הפיצוי: נופים מופלאים שכאילו יצאו מכרזה של לשכת ...