תפריט עמוד

רוצה הגורל ותייר סביר, ללא כוחות נסתרים, לא יכול, למרבה הצער, לבקר בארבעת העצים הכי מפורסמים בעולם. שניים מהם ניצבים עדיין בגן עדן – עץ החיים ועץ הדעת. פעם, אולי במסגרת סיור מאורגן בהדרכת מלאכים צחורי כנפיים, עוד נבקר בהם. כרגע זה לא בא בחשבון וגם אין מה למהר. שני העצים האחרים, ממשיים יותר וחשובים לא פחות להיסטוריה האנושית, הם העץ של בודהא, תחתיו ישב שבעה שבועות עד שזכה להארה, במאה השישית לפני הספירה והעץ של סר איזק ניוטון, תחתיו ישב כאשר התפוח שנפל על ראשו העלה בדעתו את הרעיון לתיאוריה הפיזיקלית על כוח המשיכה של כדור הארץ, ששינתה את תפיסת העולם של כולנו. 

לגבי העץ של בודהא, למעשה זהו פיקוס רליגיוזה, עץ שכיח למדי. המקום בו ישב בודהא תחת העץ המפורסם ידוע גם הוא – סמוך לעיר גאיה, בצפון הודו, כמאתיים קילומטרים ממזרח לוורנסי. למרבה הצער, אין כיום שום עץ בסביבה זו שגילו מתקרב לגיל בו מדובר (בודהא, או בשמו אז הנסיך סידהרתא גוטאמה, ישב תחת העץ והמתין להארה במאה השישית לפני הספירה, כלומר לפני יותר מ-2,500 שנים). למרות הכל, ובגלל חשיבותו העצומה של העץ, לא הניחו לו לנפשו. בצפון סרי לנקה טוענים במשך שנים רבות שבאי גדל עץ שהוא צאצא ישיר של העץ של בודהא. על פי טענתם מדובר בעץ שנשתל לאחר שנלקח ייחור מן העץ ההיסטורי. העץ נקרא "סרי מאהא בודהי" ויש לו היסטוריה מתועדת בת 2,300 שנים. יותר מאלפיים מאמינים מגיעים אל העץ בסרי לנקה מדי יום. כדי להעיד על חשיבותו הרבה (ואולי על הפוטנציאל הכלכלי במשיכת תיירים ועולי רגל בודהיסטיים) הועבר לאחרונה ייחור מן העץ בסרי לנקה למחוז בהודו בו ישב בודהא והמתין להארה. כך יכולים כיום המבקרים לחזות בבן משפחתו הישיר של העץ ההיסטורי ולקוות שיזכו גם הם להארה. 

לגבי ניוטון הדברים לא פחות סבוכים. העדויות אמנם טריות הרבה יותר – ניוטון פיתח את התיאוריה שלו באמצע המאה ה-17, כלומר רק לפני כ-350 שנה, אבל הדעות על מיקומו של העץ מעניק ההשראה חלוקות. לדברי וויליאם סטוקלי, הביוגרף הרשמי של ניוטון, פיתח הפיסיקאי האנגלי את התיאוריה על כוח המשיכה ב-1665, כאשר צפה בתפוח נופל מן העץ ליד ביתו בווסת'רופ, אנגליה. העץ המקורי מת ב-1814, אבל לפני מותו נלקחו ממנו ייחורים שנשתלו בעיר בלטון. המעבדה הפיזיקלית הלאומית של בריטניה טיפחה משתילים אלה מאות עצים, שהפכו למוצר מבוקש ופופולרי בגינות של מעבדות פיזיקה ברחבי העולם. שום פרופסור לא יכול להתמודד עם הפיתוי שקרוב משפחתו של עץ התפוח של ניוטון יצמח בחצר המעבדה שלו. מי יודע, אולי גם עליו תזהר יום אחד ההשראה, בעקבות התבוננות בעץ המופלא. 

"מתושלח" בקליפורניה. נחשב לעץ העתיק בעולם | צילום: Oke, GFDL

באי
טנריף נסענו פעם חצי יום בדרכים עקלקלות כדי להגיע לעיירה קטנה בשם איקוד דה לוס וינוס. כל מדריכי התיירות של האי מזכירים את "מלך הדרקונים", עץ מוזר ועתיק מאוד שגדל במרכז העיירה הזו. השילוט היה מדויק לאורך כל הדרך מן הכניסה לעיירה. בכל מקום ניצבו שלטים מאירי עיניים ששלחו אותנו אל העץ המפורסם. הוא ניצב בכיכר מרכזית, מוקף גדר, מגרש חניה מיוחד משמש את אלפי התיירים שמגיעים כדי לחזות בו והמראה שלו מפתיע ומעניין. גובהו 17 מטרים, רוחב הגזע שישה מטרים והשם הספרדי שלו "דראגו מילנאריו" (דרקון אלף השנים) מלמד על המוניטין שיצאו לו. באיקוד וברחבי טנריף אוהבים להציג אותו כ"יצור החי העתיק ביותר בעולם". התואר המרשים הזה נובע מהבחנה שעשה במאה ה-18 המדען הגרמני הנודע אלכסנדר פון הומבולדט, שקבע שהעץ בן 6,000 שנים. מהר מאוד התברר שהיתה כאן כנראה הגזמה פראית. בוטנאים נוטים היום להעריך את גילו של הדרקון הענק בין אלפיים ל-3,000 שנה. 

בכמה מקומות כתבו בוטנאים אוהבי מחלוקות שמדובר בשטות גמורה והעץ של איקוד הוא בן 500 שנים לכל היותר. איש מהם לא מעז כיום לבקר במקום. גם הם יודעים שמדובר בעיירה שהכנסתה השנתית מבוססת רק על חובבי העץ ועל היקב המקומי. הבעיה העיקרית בהערכת גילו של העץ נובעת מכך שבמין זה (Dracaena draco) אין בגזע טבעות שנתיות המצביעות על הגיל וטכניקות מוכרות אחרות, על פי מספר הענפים והסתעפותם, אינן מתאימות לאופן צמיחתו של העץ. 

הביקור באיקוד היה, בכל מקרה מעניין מאוד, העץ יפה, שונה מרוב העצים שראיתי בחיי, ומקרין איזו סמכות אצילית וכובד ראש של זקנה. יש לו גזע גבוה מאוד וענפים שמזדקרים מכל צדדיו. אין לי כמובן מושג בן כמה הוא. בבית הקפה ששוכן מול העץ, הנקרא כמובן "קפה הדרקון", הסבירו לנו שיש לעץ תכונות רפואיות, קוסמטיות, עליו משמשים בסיס לצבע נפלא לשיער ואפילו איכויות מיסטיות – אם שורפים כמה זרדים שנקטפו ממנו השדים והמכשפות נמלטים על נפשם. הם גם לא פקפקו לרגע בכך שזהו היצור החי הכי עתיק בעולם. בחנות הסמוכה מוכרים זרעים של העץ ואם שותלים אותם ומחכים כמה אלפי שנים צומח עץ זהה לדרקון של איקוד.


עץ הסקוויה המכונה ג'נרל שרמן, שאוחז בתואר "העץ הגבוה ביותר בעולם עם גזע אחד"

בארצות הברית מצביעים על עץ אחר כעץ העתיק ביותר בעולם. העץ, סוג של אורן, גדל במקום נידח במיוחד בשמורה במזרח קליפורניה. המומחים קבעו שגילו 4,770 שנה וזה לא מעט עבור עץ שניצב על צלע הר שטוף רוחות. הכינוי שהודבק לעץ הוא באופן טבעי "מתושלח" ולאחרונה הוא זכה לפרסום מחודש בארצות הברית, כאשר קבוצת חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה הגיעה אליו בעזרת אחד מפקחי הטבע באזור (מקומו המדויק נשמר בדרך כלל בסוד, כדי למנוע פגיעה) וחתכה ממנו בזהירות רבה כמה ענפים כדי לשבט עצים נוספים חסונים כמותו. "המטרה היא לפתח עצים בעלי חסינות גבוהה במיוחד ואם זה אכן העץ העתיק ביותר בעולם, זה מקום טוב להתחיל" הסביר מנהל פרויקט המחקר. 

העץ הגבוה ביותר בעולם, על פי ספר השיאים של גינס, נקרא מנדוצ'ינו והא עץ סקוויה (Sequoia sempervirens) ענק, בגובה 112 מטר, שקוטר גזעו 3.2 מטר. העץ ניצב בשמורת מונטגומרי בקליפורניה. הפקחים השומרים על סביבתו טוענים שקשה מאוד להבחין בינו לבין שכניו הענקים, שכולם מתנשאים לגובה מעל מאה מטר. 

הנתון שכדאי להשוות עם גובהו של העץ המרשים הוא צריכת הנייר ומוצרי העץ של האמריקני הממוצע. בכל שנה צורך אזרח אמריקאי ממוצע מוצרים מעץ בגובה 30 מטר ובקוטר של 40 סנטימטר. 

בדרום אפריקה, לא רחוק מן העיר פארל, נסענו לראות את מה שמדריך הטיולים שליווה אותנו כינה "עץ הבאובב הגדול ביותר בעולם". זה היה קצת מוזר כי הבאובב, אכן גדול ומרשים מאוד, ניצב בחצר האחורית של בית פרטי. עשרה מטר מאיתנו תלתה מישהי כביסה על החבל ואנחנו הקדמנו לה שלום מנומס וצעדנו לצלם את העץ. ההפתעה היתה גדולה אפילו יותר כאשר התברר שהגזע של העץ (החי עדיין ונראה בריא לגמרי) חלול לחלוטין ובתוכו, בחלל די מרווח, בנו מעין פאב קטן, עם דלפק עץ וקישוטים. לא כך חלם עליו הנסיך הקטן.

בתמונה הפותחת: העץ המכונה דראגו מילנאריו, דרקון אלף השנים, בעיירה איקוס דה לוס וינוס בטנריף

 

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

מחול הקקאו, אגם אטיטלן, גואטמלה

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.