תפריט עמוד

העמים הלבנים של סין העתיקה

העמים הלבנים של סין העתיקה

האם סין היתה מאוכלסת בעמים אירופאים, ומה הביא אותם לסין? זו שאלה שעדיין מנסים לפתור אותה

הסיפור שלנו מתחיל ב-1978, כשארכאולוג סיני בשם וואנג בינגוס חיפש אתרים עתיקים לאורך זרמי הנהרות. במהלך חיפושיו, תושבים מקומיים סיפרו לו על מקום שנקרא "הגבעה האדומה". בגבעה האדומה, הוא מצא את חלומו של כל ארכאולוג – אתר קבורה של 113 מומיות.

המומיות היו שמורות היטב, בזכות תנאי מזג האוויר, ואפילו הבגדים שלהן היו ניתנים לזיהוי. לבושם ללא ספק היה שונה מהלבוש הסיני המקובל. אחת מהמומיות אף לבשה את "כובע המכשפות" המחודד המופיע באגדות של ימי הביניים. למרבה ההפתעה, המומיות היו בעלות תווי פנים אירופאים, ושיער בלונדיני. אולי משום כך הגישה אליהן הוגבלה, כי הן הפריעו לנרטיב שהיה מקובל אז, שהעם הסיני התפתח באופן עצמאי, ללא השפעות זרות.

רק ב-1993, צוות של גנטיקאים מאיטליה הורשה לחקור את המומיות. המומיות תוארכו על ידי  הצוות, והסתבר שחלקן בנות 4,000 שנה, הצעירה ביותר בת 2000. הן מתקופת הברונזה, אך מעבר לכך, לא ברור לגמרי מי הן ומה מוצאן.

לפי חלק מההערכות, אגן טארים (Tarim Basin) היה מיושב באופן רציף מהעת העתיקה עד ל-300 לפנה"ס בעמים שונים מאירופה, מסופוטמיה, עמק האינדוס ואזורים אחרים. המומיות כנראה היו שייכות לאחד השבטים שישבו באזור. יש שיגידו שהן קשורות לטוצ'ארים, עמים שהיגרו מרוסיה למרכז אסיה. עד היום, תושבי הסביבה דוברים טוצ'ארית, שפה עתיקה ממשפחת השפות ההינדו-פרסיות, שפה הקרובה לגרמנית ולקלטית. אחרים טוענים שמדובר בשבט שהגיע ממערב אירופה, נטמע בנוודים הקזחים, ולאורך השנים נדד דרומה עד לסין. תיאוריה אחרת סוברת שהעמים הללו התערבבו עם השבטים הסיביריים הקדומים, לפני שהגיעו לסין.

כך או כך, המומיות הללו נותרו מסתוריות, וגם השאלה של העמים הלבנים שהיו בסין העתיקה.

כיום, הן מוצגות במוזיאון שינג'יאנג שבעיר אורומקי, בירת המחוז הנמצא בצפון-מערב סין. שווה לבקר במוזיאון במסגרת טיול לסין, לא רק בגלל שהוא מציג את המומיות, אלא גם את המורשת המיוחדת של שבטי המחוז.

בתמונה הפותחת: העיר אורומקי בצפון-מערב סין, שם מוצגות המומיות במוזיאון שינג'יאנג, צילום: Jarung H / Shutterstock.com

האם היית ביעד הזה?

  • 0

    כן הייתי

  • 0

    לא, אבל מתכנן

  • 0

    לא מעוניין

האם המאמר הזה עזר לך?

עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

code