תפריט עמוד

הספריות המדהימות בעולם

כשמבקרים בספריות יפות במיוחד, מבינים שלמרות כל התחזיות העגומות הספרים המודפסים לא נעלמו מן העולם. מספריות בנות מאות שנים, עם תקרות מצוירות ורצפות עץ ועד לספריות בעיצוב אולטרה מודרני, הנה הצצה לכמה מהספריות המרהיבות ביותר בעולם

בתקופה בה רבים נוטשים את הספרים המודפסים לטובת קריאה במסכים, יש משהו מלבב במיוחד בביקור בספרייה. ולא סתם ספרייה, אלא כזאת שגורמת להתרוממות רוח, עם עיצוב מיוחד וספרים מהסוג שלא תמצאו בספרייה שליד הבית. ברחבי עולם יש לא מעט ספריות מרהיבות ביופיין – חלקן הוקמו לפני מאות שנים על ידי מלכים או נזירים והן אוצרות אוספים נדירים של ספרים עתיקים, אחרות מודרניות ומעוצבות בסגנון יוצא דופן. בכל אחת מהן יש כבוד גדול למילה הכתובה והמודפסת ותענוג מיוחד לשוטט בהן. הנה כמה ספריות יפות במיוחד ברחבי העולם, שמומלץ בחום לבקר בהן במהלך טיול באזור.

מסעות בעקבות ספרים

הספרייה הבודליאנית, אוקספורד, בריטניה

הספרייה הבודליאנית (Bodleian Library), ספריית המחקר של אוניברסיטת אוקספורד, היא כנראה אחת הספריות המפורסמות בעולם, ואם היא נראית לכם מוכרת, זה בגלל שהיא כיכבה בסדרת סרטי הארי פוטר ובסרטים נוספים כמו טירופו של המלך ג'ורג'. הספרייה, אחת מהעתיקות בבריטניה ובאירופה כולה, הוקמה במאה ה-14, והיא שוכנת בכמה מבנים מרשימים, כשהמבנה שהפך למזוהה עם הספרייה יותר מכל הוא רדקליף קמרה העגול הבנוי בסגנון נאו קלאסי. האוסף של הספרייה עצום, עם כמה וכמה אוצרות ספרותיים, ובהם אחד מ-48 עותקי התנ"ך של גוטנברג ששרדו, ההוצאה הראשונה של כתבי וויליאם שייקספיר, ארבעת העותקים של המגנה כרטה ועוד. בכל הספרים ניתן לעיין בתוך הספרייה אך אסור להשאילם, אבל עם כזה אולם קריאה, מי בכלל רוצה לצאת? גם לואיס קרול, מחבר אליס בארץ הפלאות, ג.ר טולקין מחבר ההוביט וק.ס. לואיס, מחבר נרניה, חשבו כך. כולם בילו שעות ארוכות בספריה שהעניקו להם השראה והביאו אותם לכתוב כמה מספרי הפנטזיה הטובים בהיסטוריה.

עוד בסביבה: מגדל קרפקס, היי סטריט, קתדרלת כרייסט צ'רץ', מוזיאון ההיסטוריה של המדע.

הרדקליף קמרה, הבניין המפורסם ביותר בספרייה הבודליאנית של אוקספורד | צילומים: שאטרסטוק

הרדקליף קמרה, הבניין המפורסם ביותר בספרייה הבודליאנית של אוקספורד | צילומים: שאטרסטוק

הספרייה של טריניטי קולג', דבלין, אירלנד

אחוז ניכר מחצי מיליון המבקרים שמגיעים מדי שנה לספרייה של טריניטי קולג'  (Trinity College) בדבלין מחפשים ספר אחד, The Book of kells. הספר שנכתב בשנת 800 על ידי נזירים קלטים כתוב בכתב יד בשפה הלטינית ובו כתובות ארבעה הבשורות של הברית החדשה ומלוות באיורים מרהיבים. אבל הספר הוא לא הסיבה היחידה להגיע לספרייה המרשימה הזו. זוהי הספרייה הגדולה ביותר באירלנד, ובה למעלה משישה מיליון ספרים. הספרייה מחזיקה בעותק אחד לפחות מכל ספר שאי פעם ראה אור באירלנד. החדר המרכזי והחשוב של הספרייה הוא החדר הארוך. החדר, שאורכו 65 מטרים, נבנה בראשית המאה ה-18 ובו 200 אלף הספרים העתיקים ביותר בספרייה. החדר עם התקרה המקושתת מעוטר בפסלי שיש של פילוסופים וסופרים, המרשים מכולם הוא פסלו של ג'ונתן סוויט.

עוד בסביבה: המוזיאון הזואולוגי, גלריית המדע של דבלין, מוזיאון הוויסקי האירי, הגלריה הלאומית.

החדר הארוך בספריה של הטריניטי קולג' בדבלין

החדר הארוך בספריה של הטריניטי קולג' בדבלין | צילום: STLJB / Shutterstock.com

ספריית אדמונט, אוסטריה

המיקום של ספריית אדמונט (Admont), למרגלות האלפים האוסטרים, הוא רק סיבה אחת להגיע לפה. ספריית המנזר הגדולה ביותר בעולם מעוצבת בסגנון הרוקוקו ונראית כאילו היא נלקחה מסיפור אגדה. הספרייה מעוטרת בציור תקרה יפהפה של ברתולומאו אלטומונטה ובפסלים מרשימים. בשונה מספריות אחרות, כאן לא תמצאו שולחנות כלל, שכן הספרייה מעולם לא שימשה ללימוד והנזירים יכלו להשאיל את הספרים ולקרוא בתאים שלהם. מלבד החוויה האסתטית, כדאי להגיע לכאן גם בשביל הספרים. בספרייה יש למעלה מ-200 אלף ספרים, ובהם 1,400 כתבי יד מהמאה השמינית.

עוד בסביבה: הפארק הלאומי גוסאו.

התקרה המצוירת המרהיבה של ספריית מנזר אדמונט | צילום: Agatha Kadar / Shutterstock.com

התקרה המצוירת המרהיבה של ספריית מנזר אדמונט | צילום: Agatha Kadar / Shutterstock.com

הספרייה של מנזר סנט גאלן, שווייץ

מנזר סנט גאלן (St. Gallen), הנמצא בעיר סנט גאלן שבצפון-מזרח שווייץ, הוקם בשנת 720 והיה במשך שנים אחד המנזרים הבנדיקטים החשובים באירופה. המנזר מפורסם בספרייה שלו, שנחשבת לאחת הספריות הימי ביניימיות היפות בעולם. בספרייה יש למעלה מ-160 אלף ספרים, 500 מתוכם הם בני אלף שנה ויותר. לא רק הספרים עושים את המקום למיוחד כל כך. גולת הכותרת היא האולם המרכזי, המעוצב בסגנון הרוקוקו עם תקרה מצוירת מרהיבה. כדי לשמור על שלמותה של רצפת העץ העתיקה, המבקרים נדרשים לכסות את נעליהם בכיסויי ניילון לפני הכניסה לספרייה.

עוד בסביבה: הקתדרלה של סנט גאלן, כיכר רוטר, מוזיאון הטקסטיל, פארק החיות פיטר ופול.

התקרה המפוארת של ספריית המנזר בסנט גאלן | הצילום באדיבות לשכת התיירות השוויצרית

התקרה המפוארת של ספריית המנזר בסנט גאלן | הצילום באדיבות לשכת התיירות השוויצרית

הספרייה של שטוטגרט, גרמניה

 

בשונה מהספריות העתיקות שתוארו פה, הספרייה של שטוטגרט (Stadtbibliothek Stuttgart) מציעה חוויה שונה לחלוטין. זוהי ספרייה מודרנית השוכנת בקוביית ענק לבנה בעיצובו של האדריכל הקוריאני יון יאנג יו. האולם המרכזי מתנשא לגובה חמש קומות כשהספרים מוצגים בגלריות היקפיות כשגם בפנים הצבע הלבן שולט. הצבע היחיד בבניין מגיע מכריכות הספרים ומהאנשים המשוטטים בבניין. תקרת זכוכית מכניסה אור לבניין ומרפסת הגג מציעה תצפיות נהדרות על העיר.

עוד בסביבה: מוזיאון מרצדס-בנץ, מוזיאון פורשה, גן החיות ווילהלמה, פארק קילסברג, מגדל הטלוויזיה.

הספרייה של שטוטגרט. רק הספרים שוברים את הצבע הלבן

הספרייה של שטוטגרט. רק הספרים שוברים את הצבע הלבן

הספרייה הציבורית של ניו יורק, ארצות הברית

הספרייה הציבורית של ניו יורק (New York Public Library) היא הספרייה הרביעית בגודלה בעולם עם אוסף של כ-53 מיליון פריטים, ובהם 60 אלף כתבי יד, 431 אלף מפות ו-16 אלף אטלסים. אחד המסמכים החשובים ביותר פה הוא מכתבו של כריסטופר קולומבוס מ-1493 שמודיע על גילוי העולם החדש. הספרייה מחזיקה בתואר מכובד נוסף  – היא ממוקמת בבניין השיש הגדול ביותר בארצות הברית. בחזית המבנה יש פסל מרשים של אריות משיש, והפאר וההדר ממשיכים גם בפנים, כשאולם הקריאה העצום מעוטר בציורי תקרה של עננים ובנברשות. אם הספרייה נראית לכם מוכרת, זה וודאי בגלל שכבר חזיתם בה באחת מהסצנות האהובות בסיינפלד, כמו גם בארוחת בוקר בטיפאני ובסרטים נוספים.

עוד בסביבה: השדרה החמישית, פארק בראיינט, כיכר טיימס, מרכז רוקפלר וטופ אוף דה רוק.

ציורי תקרה של עננים בספרייה הציבורית של ניו יורק | צילום: travelview / Shutterstock.com

ציורי תקרה של עננים בספרייה הציבורית של ניו יורק | צילום: travelview / Shutterstock.com

ספריית הקונגרס, וושינגטון די.סי, ארצות הברית

ספריית המחקר של הקונגרס האמריקאי (Library of Congress) היא הספרייה הלאומית של ארצות הברית, הספרייה הגדולה בעולם. הספרייה שוכנת בארבעה בניינים, שלושה מהם ממוקמים בקפיטול היל ומקושרים במעברים תת קרקעיים. המרשים והעתיק מבין הבניינים הוא בניין תומס ג'פרסון שנפתח לקהל הרחב ב-1897, ושעיצובו הושפע ממבנה בית האופרה של פריז. אי אפשר להתעלם מהחזית עם עמודי השיש ומאולם הקריאה המפואר, עטור הכיפה. אורך המדפים הכולל של הספרייה הוא 50 קילומטר. בתוך הקילומטרז' העצום הזה תמצאו למעלה משלושים מיליון ספרים ב-40 שפות שונות ולמעלה מחמש מיליון מפות, כשאחד הפריטים הכי חשובים בספרייה הוא עותק של התנ"ך של גוטנברג.

עוד בסביבה: מרכז המבקרים של הקפיטול, הגן הבוטני, מוזיאון התעופה והחלל.

ספריית הקונגרס בוושינגטון די.סי, הספרייה הגדולה בעולם | צילום: Sean Pavone / Shutterstock.com

ספריית הקונגרס בוושינגטון די.סי, הספרייה הגדולה בעולם | צילום: Sean Pavone / Shutterstock.com

הספרייה המרכזית של סיאטל, וושינגטון, ארצות הברית

הספרייה המרכזית של סיאטל (Seattle Central Library) היא ספריה מודרנית להפליא שנבנתה ב-2004 בבניין מואר ומרשים של 11 קומות מזכוכית ופלדה בעיצובו של האדריכל ההולנדי רם קולהאס. לצד 1.45 מיליון ספרים יש בספרייה גם הדפסים, כתבי עת, קלטות וידאו, די.וי.די וספרים מוקלטים. הקומה השלישית של הספרייה נקראת "חדר המגורים", זוהי קומה מזמינה במיוחד לעלעול בספרים ומגזינים ובה שטיחים צבעוניים וצמחייה. בקומה העשירית נמצא חדר הקריאה ממנו נשקף נוף מדהים של העיר.

עוד בסביבה: מגדל סיאטל, מוזיאון האמנות של סיאטל, שוק פייק פלייס.

הספרייה הציבורית של סיאטל. מבנה מואר עם שטיחים צבעוניים וספרייה | צילום: Eug Png / Shutterstock.com

הספרייה הציבורית של סיאטל. מבנה מואר עם שטיחים צבעוניים וספרייה | צילום: Eug Png / Shutterstock.com

ספריית אלכסנדריה, אלכסנדריה, מצרים

אלכסנדריה היתה ביתה של הספרייה הגדולה בעולם בעת העתיקה. הספרייה נחרבה בשריפה, אבל ב-2002 נחנכה בסמוך למיקום הספרייה המקורית הביבליוטקה אלכסנדריה (Biblioteca Alexandria), שנועדה להחזיר לעיר את תהילתה כאחד ממרכזי הלימוד החשובים בעולם. חדר הקריאה מוטה לכיוון הים כמו שעון שמש, מן החלונות נשקף הים התיכון ואריחי הזכוכית שבתקרה מציפים את האולם באור. החזית האחורית של המבנה מצופה בגרניט שבו חקוקים טקסטים קליגרפיים ואותיות ב-120 שפות שונות. מתחם הספרייה כולל גם מכוני מחקר, מוזיאונים, מרכז כנסים, מכון לקליגרפיה ופלנטריום.

עוד בסביבה: מצודת קאיתבאי, המוזיאון הלאומי, מוזיאון התכשיטים המלכותי.

ספריית אלכסנדריה המוארת והמרשימה

ספריית אלכסנדריה המוארת והמרשימה

ספריית בייטו, טייפה, טייואן

ספריית בייטו (Beitou Library)  בטייפה, בירת טייוואן, היא לא הגדולה או המפוארת ביותר ברשימה אבל היא בהחלט האקולוגית ביותר, ואף נחשבת למבנה הראשון במדינה שקיבל תו תקן ירוק. הספרייה הבנויה עץ ממוקמת בלב פארק בייטו, המפורסם במעיינות החמים שלו,  והיא משתלבת היטב בסביבתה. למעשה, היא נראית כמו בית עץ גדול בלב היער. גג הספרייה נטוי, ומי הגשמים שנקווים עליו ממוחזרים ומשמשים לשירותים ולהשקיית הגנים. לאלה יש להוסיף את הפאנלים הסולריים שעל הגג שממירים אנרגיה סולרית לחשמל ואת החלונות הגדולים שמכניסים פנימה אור יום ותורמים לחיסכון באנרגיה. החלונות הגדולים מכניסים פנימה לא רק את האור אלא גם הצמחייה הירוקה שבחוץ ומי שיושב בספרייה מרגיש כאילו הוא נמצא בלב הטבע.

עוד בסביבה: פארק בייטו, מעיין בייטו, שוק בייטו, מקדש פוג'.

בניין העץ האקולוגי המוקף צמחייה של ספריית בייטו | צילום: brize99 / Shutterstock.com

בניין העץ האקולוגי המוקף צמחייה של ספריית בייטו | צילום: brize99 / Shutterstock.com

הספרייה של טיאנג'ין, סין

הספרייה החדשה ביותר ברשימה הזו, ואחת המרשימות בהן, היא הספרייה של עיר הנמל הסינית טיאנג'ין, אשר נפתחה בשליש האחרון של שנת 2017. הספרייה, ששמה הרשמי Tianjin Binhai Library, מכונה "העין" שכן מבחוץ היא נראית כמו עין ענקית המתבוננת על המבקרים. הספרייה ממוקמת במבנה מעוגל שמזכיר מערה ענקית מרובת עיקולים וקימורים. בדומה לספרייה של שטוטגרט, גם הספרייה הזו לבנה כולה, כולל הקירות, המדפים והרצפה. בלב האולם המרכזי נמצב כדור ענק שבתוכו האודיטוריום של הספרייה ודרכו חודרות קרני אור אל האולם.

הספרייה בטיאנג'ין מעוצבת כמערה ענקית עם מדפי ספרים שמכסים את הקירות והתקרה

הספרייה בטיאנג'ין מעוצבת כמערה ענקית עם מדפי ספרים שמכסים את הקירות והתקרה

המדפים המדורגים, נמתחים מהרצפה עד התקרה, מגיעים אליהם בגרמי מדרגות, ואפשר ללכת לאורכם ואף לשבת עליהם. אל המדפים העליונים שבתקרה אמנם אי אפשר להגיע אבל גם אם הם נועדו למטרות קישוט בלבד, אין ספק שהאפקט מרשים ביותר, כפי שאפשר לראות בסרטון הבא:

ספריית טיאנג'ין

עוד בסביבה: עוד בסביבה: הגלגל הענק של טיאנג'ין, מנזר החמלה העמוקה, בית הפורצלן, כיכר מרקו פולו.

ספריית מדינת ויקטוריה, מלבורן, אוסטרליה

הספרייה המרכזית של מדינת ויקטוריה (State Library Victoria) היא אחת מהספריות הגדולות באוסטרליה, עם אוסף של למעלה משני מיליון ספרים, לצד אוספים חשובים של מגזינים, ציורים, מפות ועיתונים, רבים מהם מוקדשים להיסטוריה של מדינת ויקטוריה. הספרייה אמנם ממוקמת במבנה מרשים מאמצע המאה ה-19, אבל למרות החזות הקלאסית, השיפוץ המקיף שהיא עברה בשנים 2004-1990 הפך את החלל הפנימי של הספרייה למואר ומודרני. חלל הקריאה המרכזי של הספרייה מכונה "הכיפה". זהו חלל מתומן שמעליו כיפה עצומה עם אריחי זכוכית. סביב שולחנות הארוכים שלו, המסודרים בצורת כוכב, יכולים לשבת 600 קוראים בו זמנית.

עוד בסביבה: צ'יינה טאון, בית הפרלמנט וגני הפרלמנט, מוזיאון מלבורן.

חדר הקריאה בספריית מדינת ויקטוריה, מהגדולות באוסטרליה | צילום: Neale Cousland / Shutterstock.com

חדר הקריאה בספריית מדינת ויקטוריה, מהגדולות באוסטרליה | צילום: Neale Cousland / Shutterstock.com

בתמונה הפותחת: ספריית אדמונט באוסטריה | צילום: Natalie_Barth / Shutterstock.com
לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.