תפריט עמוד

הזינקה בבריסל – המסיבה הכי טובה בעיר

כתשובה לאירועי הטרור שהיכו בבריסל, מצעד הזינקה השנה סימל יותר מתמיד את הרצון לחיות בהרמוניה בבירה הבלגית. זהו שיאו של פרויקט מתמשך שבו העיר מנסה לאחד בין תושביה בדרכים אמנותיות ומלאות יצירה

מי שנקלע במקרה לרחובות בריסל בצהרי היום שטופי השמש של שלהי מאי, בוודאי היה בטוח, לפחות ממבט ראשון, שהבלגים לגמרי ירדו מהפסים. המחזה שנגלה לעין היה מרהיב וסוריאליסטי כאחד: דמויות ערופות ראש במעילים ארוכים וכסיות פצחו בריקוד, לצידן פסעו דמויות רפאים של חתן וכלה, וסביבן דמויות גרוטסקיות בשלל צבעים ותלבושות דמיוניות. מאחת הכיכרות הגיחה אל השדרה חבורה גדולה של נוודים מראשית המאה ה-20, מלווה בעגלות קש עמוסות מזוודות מרופטות, ובעקבותיה תהלוכה אחרת, המייצגת סוהרים ואסירים מבתי הכלא במדינה ובידיהם כרזות ומסרים שלוקטו מהאסירים במשך חודשים ארוכים. מכיוון אחר הובילה פסנתרנית על גבי עגלה משונעת תהלוכה נוספת בה נישאה על כפיים בובת ענק בחליפה ועניבה המייצגת את הבוס הגדול הנישא בכל עת על ידי עובדיו במייצג המעלה בצורה הומוריסטית את השאלה מיהו בעצם המושך בחוטים.


תהלוכת הזינקה השנה. אחת ממסיבות הרחוב הגדולות באירופה | צילומים: רויטל חורש

ברחבה הסמוכה אקרובטים ולהטוטנים יצרו מגדל בבל אנושי, "הרוגים" התמוטטו לפתע באמצע השדרה כש"גופותיהם" משורטטות סביבם בזריזות בגיר על הכביש, איש מערות קדמוני הרתום לעגלה עם רסן לפניו התערבב עם דמויות עתידניות הזויות, והרחובות הסמוכים הלכו והתמלאו בהולכי קביים, רקדנים ונגנים בערב-רב של תלבושות, צבעים, מייצגים, מקצבים וכלי נגינה. ובין כל אלו חלפה תהלוכת אבל הנושאת גוויית ענק לצליליי מארש אבלות, שהפכה בן רגע לחבורה צוהלת של אקורדיוניסטים ושאר נגנים ורקדנים שפצחו בריקודים ושירה עליזה לצלילי "אולה-אולה-אולה", ואולי שיקפה את הלך הרוח הנוכחי יותר מכל.

המצעד עובר בכיכר הבורסה, המקום שהפך למוקד ההנצחה של קורבנות הטרור

לא נכנעים לטרור
חודשיים בדיוק לאחר מתקפת הטרור הקשה בבריסל, הוצפו רחובותיה של הבירה הבלגית באווירת קרנבל ועשרות אלפי חוגגים זרמו אל כיכרות העיר כדי לקחת חלק באחת ממסיבות הרחוב הגדולות ביותר ביבשת, שאינה דומה לשום דבר אחר שאתם מכירים: מצעד הזינקה (Zinneke), שכולו קריאה לסולידריות וחיים הרמוניים משותפים בין בני כל התרבויות והלאומים. הנושא שנבחר למצעד השנה, "שברירי", קיבל אף הוא משנה משמעות על רקע האירועים האחרונים.

שיאו של האירוע התרחש בכיכר הבורסה, שמאז הפיגועים הפכה למוקד האבל וההנצחה של הקורבנות. המון גדול גדש את מדרגות הבורסה, שעד עתה כוסו באלפי זרי פרחים ונרות נשמה לזכר הנפגעים, וקיבל בתרועות שמחה ומטחי קונפטי עליזים את התהלוכות הססגוניות. ורק העיניים וזרי האבל שעדיין ניצבים כאן הסגירו במשהו את כאב הזיכרון שצרבו בעיר האירועים האחרונים, אבל גם את הנחישות להתרומם בחזרה כמו עוף החול ולא להניח לטרור המאיים על היבשת לשבש את האווירה הקוסמופוליטית התוססת של העיר. "לא ניתן לשום טרוריסט כזה או אחר להוריד את העיר הזו על הברכיים", אמר אחד החוגגים. גם מארגני המצעד תארו אותו כמרגש במיוחד השנה. לדבריהם, המחשבה לדחות את מועד הקרנבל ההמוני בעיתוי הזה לא עלתה אף לא לרגע אחד. נהפוך הוא, נראה היה חשוב יותר מאי פעם לקיימו, הם אומרים.


קהל על מדרגות הבורסה צופה בצועדים. מימין אפשר לראות זרים שהונחו לזכרם של הרוגי הפיגועים

בשעות אחר הצהריים המאוחרות החלו להתפזר אחרוני החוגגים לביתם, כדי להתארגן לפסטיבל הג'ז שכבש את סמטאות העיר ללא הפסקה הזו לעת ערב. הכיכר התרוקנה זמנית מההמון, ומאחור נותרו רק כמה סרטים צבעוניים ובלונים, מתערבלים ברוח עם זרי האבלות.

מצעד הזינקה, שזכה בפרס התרבות הפלמית לאמנויות חובבים, הוא אחד הפסטיבלים המיוחדים והגדולים בבריסל, ומהווה קליידוסקופ ססגוני של שילוב רב-תרבותי ומגוון רחב של אמנויות, החל ממוסיקה ומחול ועד לפיסול, עיצוב מסכות ותלבושות, תיאטרון רחוב ועוד, שמטרתו ליצור גשר בין בני כל הלאומים, התרבויות, הקהילות והקשת החברתית המרכיבה את בריסל על כל שכונותיה ומחוזותיה.

רעיון זה, כמו גם משהו מההומור הבלגי, משתקף גם בשמו של הפסטיבל: " Zinneke" הוא כינוי לתושבי בריסל, שמקורו בשם שניתן לכלבי רחוב שנהגו לשוטט לגדות נהר הזנקה (Zenne), ובגלגולו מהמאה ה-16 גם כינוי לזרוע הנהר, ומשמעותו – אחד שיש לו מקורות מרובים, המסמל את תושבי העיר ואת אופייה הקוסמופוליטי והרב-תרבותי של בריסל. מתברר כי לצד פסל הילד המשתין המפורסם, ובת הזוג שנוספה לו בשנות ה-80, ניתן למצוא בבריסל סמל נוסף באותה פוזיציה: פסל הכלב המשתין (Zinneke-Pis). השם זינקה נועד לשקף את הרעיון העומד בבסיס המצעד: תערובת של כל ההשפעות והמגוון התרבותי והחברתי החוברים יחדיו.


פסל הכלב המשתין, עוד הוכחה לחוש ההומור המיוחד של תושבי העיר

עיר של כל תושביה
אבל ה-Zinneke איננו רק פסטיבל, אלא שואף להיות הרבה מעבר לכך. מצעד הביאנלה הוא שיאו של פרויקט חברתי-תרבותי מיוחד רחב היקף המבקש ליצור גשר וכר הזדמנויות למפגש, היכרות, שיתוף פעולה ובניית קשרים בין מגוון הקבוצות האתניות והחברתיות בעיר הקוסמופוליטית הזו. בבריסל חיים יחדיו בני 163 לאומים שונים, והמטרה היא להגביר את תחושת השייכות של כולם ולקרב בין הקהילות השונות באמצעות מגוון פרויקטים אמנותיים ויצירתיים משותפים כדי ש"כל לאום יוכל להרגיש כאן בבית", כדברי פייר מסראט מלשכת התיירות של העיר.


המצעד הוא שיאו של פרויקט המקדם את החיבור בין התרבויות והלאומים בעיר

במהלך יותר משנה טרם מצעד הבינאלה, מתקיימות במוקדים שונים בעיר סדנאות מגוונות שההשתתפות בהן פתוחה לכולם ללא תשלום והן מהוות מקום מפגש בין אנשים מכל גווני הרקע החברתי, האתני והתרבותי, מכל השכונות, קהילות והמחוזות של בריסל וגם ממקומות נוספים, שסביר שאלמלא כן נתיבי חייהם לא היו נפגשים לעולם, ומחברת בין כולם בתהליך של יצירת דינמיקה חברתית, אמנותית ויצירתית משותפת, ששיאה בקרנבל הזה. בין השאר משתפים בהן פעולה מרכזי תרבות, מוסיקה ולהקות מחול, בתי ספר, מרכזי נוער, ארגונים, עמותות, אמנים וכל תושב המעוניין לקחת חלק בפרויקט. לא מעט מהאנשים עמם שוחחנו כאן ראו בזינקה סוג של תשובה בלגית לטרור, או לפחות אחת מהדרכים שבהן יש לפעול למניעתו.

יש מי שייראה בתגובה של בריסל לטרור מעשה נאיבי, אחרים רואים בכך מודל ריאליסטי ומעשי

על מידת החשיבות שמייחסים כאן לפרויקט הזה, מעידה גם העובדה כי המצעד והפרויקט שמאחוריו עלו על סדר היום בפגישה שקיים ראש עיריית בריסל, איבן מיור, עם מקבילתו בפריז, אן הידלגו, לאחר הפיגועים, לבחינת דרכי ההתמודדות עם מתקפות הטרור הקשות שספגו שתי הערים. הידלגו, הידועה בהשקפתה שלא מהגרים הם הבעיה, כי אם האופן שבו קולטת אותם החברה וכי "רק חיזוק הסולידריות והקשרים החברתיים בין כל מי שחי בעיר ותחושת שייכות היא הדרך לחזק עיר ולהפוך אותה לאמידה כנגד סיכונים מכל הסוגים ולחסל את הרדיקליות והשנאה שהתפרצו בצרפת", הביעה התלהבות מהרעיון והכריזה באותה מסיבת עיתונאים על כוונתה לאמצו ולארגן בפריז מצעד Zinneke כמו זה של בריסל. היו מי שכינו את הקו בו נוקטים השניים "חלומות נאיבים של דובוני אכפת לי", אחרים רואים בו מודל ריאליסטי ופרגמטי. כך או כך, מדובר באירוע מרהיב ומרתק ששווה לתזמן אליו את ביקורכם הבא בעיר.

רוצים לראות עוד תמונות מהאירוע? היכנסו לסרטון הבא:

 

הכותבת היתה אורחת לשכת התיירות של בריסל ,Visit Brussels, לשכת התיירות Wallonie-Bruxelles Tourisme וחברת Brussels Airlines המפעילה 14 טיסות שבועיות בקו תל אביב-בריסל 

 

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מבריסל

טיול קולינרי בבריסל – משוקולד ועד מסעדות מישלן
טיול קולינרי בבריסל – משוקולד ועד מסעדות מישלן

בריסל מציעה מגוון קולינרי עצום, מדוכני רחוב ועד מסעדות מעוטרות בכוכבי מישלן, וכל מה שביניהם. עם יותר מ-2,000 מסעדות, לא תתקשו למצוא אוכל מצוין, בהתאם לטעם ולכיס שלכם. ובין ארוחה לארוחה, אפשר לשוטט בשוק איכרים או להתענג על ...

אמנות בבריסל: מוזיאונים, גלריות וקירות מצוירים
אמנות בבריסל: מוזיאונים, גלריות וקירות מצוירים

מאירועים מיוחדים, כמו סוף שבוע שמוקדש לפעילויות בגלריות, דרך מוזיאונים ועד לאמנות רחוב, בריסל מציעה שפע של אפשרויות למתעניינים באמנות. הצצה לדברים נהדרים שחובבי אמנות יכולים לראות במהלך ביקור בבריסל

חופשה בבריסל או למה התאהבתי בבירת בלגיה
חופשה בבריסל או למה התאהבתי בבירת בלגיה

היא רב תרבותית, מגוונת, נעימה מאוד ולא מתנשאת, יש בה בניינים נהדרים, מלונות מוצלחים ואוכל מעולה. רותם בר כהן מספרת איך התאהבה בבריסל ולמה גם לכם כדאי לתת צ'אנס לבירת בלגיה