תפריט עמוד

האם נמצאו מכרות שלמה המלך?

האם נמצאו מכרות שלמה המלך?

היכן היו מכרות המלך שלמה? כתב עת מדעי בארצות הברית פרסם השבוע את תוצאות מחקר ארכיאולוגי שמצביע על האתר חירבת אנחאס מדרום לים המלח בירדן כמקום בו פעלו מכרות שלמה המלך בתקופת המקרא.

המחקר בדרום ממלכת ירדן נעזר בבדיקות של פחמן 14 כדי לקבוע במדויק את התאריך בו פעלו מכרות הנחושת. על פי תוצאות בדיקות אלה יתכן שהמכרות פעלו כבר בימי שלמה המלך. תוצאות המחקר התפרסמו השבוע בכתב העת המדעי Proceedings of the National Academy of Sciences. 

המכרות הקדומים הפכו לאתר כמעט מיתולוגי כבר לפני יותר ממאה שנים כאשר סיר ריידר האגארד פרסם בשנת 1885 את ספרו רב המכר שנשא את הכותרת "מכרות המלך שלמה". גיבורי הספר ציידי האוצרות מחפשים אחר האתר הקדום וזוכים למצוא אוצרות זהב ויהלומים. מאז הופקו כמה וכמה סרטים שעסקו בחיפוש אוצרות דומים באזורים מדבריים. 

תומס לוי מאוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו שהוביל את המחקר החדש הסביר שבדיקות הפחמן קבעו שהמכרה פעל במאה העשירית לפני הספירה – בערך תקופת שלטונו של שלמה המלך בישראל. חירבת אנאחאס שוכנת בחבל פאינאן בירדן, מדרום לים המלח. לפי המקרא כאן שכנה בעבר ממלכת אדום.
 לדברי לוי ההוכחות שמספק המחקר מאירות באור חדש את ההיבט ההיסטורי של הסיפורים המקראיים בני שלושת אלפי השנים. 
 
שאלה נוספת שמוערר המחקר החדש היא לגבי מכרות תמנע בערבה, אשר בעבר ניסו רבים לקשור אותם למכרות שלמה האגדיים למרות שלא נמצאו לכך הוכחות מדעיות.

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

לטייל עם אופניים בנגב

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  כתבות מירדן

  ואדי מובארכ – גילויו של קניון "חדש" בצפון אדום
  ואדי מובארכ – גילויו של קניון "חדש" בצפון אדום

  סקר קניונים לא מוכרים בהרי אדום בירדן שערכו חבורת ישראלים הביא להיכרות עם הקניון המיוחד ואדי מובארכ. מסלול מתוך ספר חדש הסורק את הקניונים מדרום ים המלח אל פטרה, ומביא מסלולי טיול אתגריים בחבל ארץ יפהפה זה.

  מעבר להרים ולמדבר – טיול לפטרה וואדי רם
  מעבר להרים ולמדבר – טיול לפטרה וואדי רם

  אם בעבר מעטים הצליחו להתגנב לפטרה כדי לחזות בשרידיה של העיר הנבטית הקדומה, היום אפשר לטייל בה בחופשיות ובדרך ליהנות מהנופים הפראיים של המדבר, ומקבלת הפנים החמה של יושביו. נסענו לבדוק על מה כולם מדברים וחזרנו נפעמים

  קניונים בהרי מואב – נקיקים לא ידועים
  קניונים בהרי מואב – נקיקים לא ידועים

  אחרי שסקרו את קניוני ים המלח הגדולים בצד הירדני, בועז לנגפורד וחברים יצאו לסקור שני ערוצים צדדיים, שעצם שמם מעיד על היותם תלולים וקשים למעבר. המסע לא היה פשוט, אבל התגמול גדול: אינספור מעיינות, צמחייה ירוקה, מצוקים עצומים ...