תפריט עמוד

דרך קצרה מטיביליסי לירושלים

דרך קצרה מטיביליסי לירושלים

ברנדה שפר, מומחית ללימודי הקווקז ומרכז אסיה באוניברסיטת חיפה, מתבוננת בעניין ובדאגה במתרחש בקווקז, תוהה על יחסי ישראל גיאורגיה ועל השלכות האירועים על עתיד האזור

לכתבות נוספות בנושא:

האם ביטלתם את הביקור בגאורגיה? »

הדרך הצבאית/ימים של שקט »

גאורגיה בעת החדשה: סכסוכים מקומיים ופוליטיקה בינלאומית »

האם גאורגיה היא ישראל של הקווקז?

• יהודי גאורגיה: שורשים בני 2,500 שנה »

אחת משיחות הטלפון הראשונות שקיבלתי מחו"ל בקיץ 2006, בזמן שטילים ירדו על חיפה וצפון הארץ, היה מיועץ בכיר בלשכתו של נשיא גיאורגיה, מיכאיל סאאקאשווילי. היועץ אמר שהנשיא הנחה אותו להתקשר אליי ולהביע את נכונותו לבוא לישראל מיידית, בשביל להפגין סולידריות עם ישראל בשעתה הקשה. הוא אמר שהנשיא מוכן שהמטוס הנשיאותי שלו ינחת בחיפה על מנת להדגיש את הזדהותו עם הצפון. אוניברסיטת חיפה העדיפה שהנשיא יבוא לאחר פתיחת שנת הלימודים – ואכן כך היה. בשעתה הקשה של ישראל, "מישה", כפי שהוא מכונה, לא פחד ולא היסס מההשלכות, והיה מוכן לבוא לחיפה. ארצו גם משמשת בית חם ליהודים כבר אלפי שנים, וטביליסי היא בעלת ברית חד משמעית של ארה"ב וישראל במלחמה נגד הטרור וחלק מהמאמצים למנוע את פיתוח הגרעין האיראני.

בקרב נציגים רשמיים וחברים באליטה בגיאורגיה שוררת תחושה קשה בעקבות העדר הפגנת סולידריות עם גיאורגיה מצד ישראל בעת צרה, על אף התמיכה שהיא קיבלה ממנה בעבר. אך מעבר לכך, תוצאות המלחמה בקווקז עשויות להשפיע על המזרח התיכון כולו, ולא רק על היחסים בין ישראל לגיאורגיה.

אם ארה"ב לא תשלוף במהרה שפן רציני, היא (ויחד אתה ישראל) תאבד אמינות בקרב שורה ארוכה של מדינות באזור הפוסט-סובייטי ומעבר לו. בעבר, שינויים בתפישת חלוקת הכוח הבינלאומית לטובת ארה"ב הניבו את תהליך אוסלו, את הצטרפותן של מדינות ערב לקואליציה האמריקאית נגד עיראק במלחמת המפרץ הראשונה ותמורות רבות באזור שחיזקו את ישראל. היעדר תגובה אמריקאית כלפי בעלת ברית נאמנה כמו גיאורגיה תעלה שאלה אצל הנהגות אזרבייג'אן, אוזבקיסטאן, קזחסטאן, ואפילו עיראק ואפגניסטאן לגבי כמה אפשר לסמוך על ארה"ב.

המלחמה בקווקז תשליך על המאמצים הבינ"ל למנוע מאיראן לפתח נשק גרעיני. מצב היחסים בין ארה"ב לרוסיה, משליך באופן ישיר על מדיניות מוסקווה כלפי איראן. אם המשבר יביא להשגת הסדר חדש ביחסים שבין רוסיה לבין ארה"ב, הדבר יביא לשיפור שיתוף הפעולה הרוסי עם המערב. אולם, אם היחסים בין רוסיה לארה"ב ימשיכו להידרדר, הדבר עלול לקרב בין רוסיה לבין איראן. כמו כן, טהראן לומדת מהמשבר בקווקז: אם ארה"ב לא תגיש סיוע לבעלת בריתה בטביליסי, הדבר יעצים את טהראן. לעומת זאת, פעלתנות אמריקאית רצינית בחצר האחורית של מוסקווה, תעביר לטהראן לקח אחר בתכלית.

ישראל יכלה – ועוד יכולה – לעשות יותר למען בעלת בריתה גיאורגיה, גם בלי להשפיע על היחסים עם מוסקווה. דרושים: סיוע הומניטרי מסיווי, הטסת צוותים רפואיים, ושיחות והצהרות של הנשיא שמעון פרס. ישראל תמיד דורשת מאירופה "לעשות את הדבר הנכון" – לוותר על עסקאות כלכליות שמנות במזרח התיכון ולחשוף את עצמה גם לאיום האיראני והטרור, בשם מניעת פגיעה בביטחון ישראל. הלגיטימציה של בקשות אלו נפגעת, אם ישראל נשארת על הגדר כאשר גיאורגיה תחת התקפה. לזכות ירושלים, ראוי לציין כי בתחילת המשבר היא הכריזה (יחד עם ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב) על הכרתה בזכותה של גיאורגיה לשמור על שלמותה הטריטוריאלית -ומכך משתמע גם על המחוזות המורדים, דרום אוסטיה ואבחזיה.

הכותבת היא מומחית ללימודי הקווקז ומרכז אסיה באוניברסיטת חיפה 
הכתבה פורסמה לראשונה בעיתון "הארץ" ב-14 באוגוסט 2008

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *