תפריט עמוד

דנמרק: לבת הים הקטנה יש בן זוג נוצץ במיוחד

התשובה הגברית לפסל המפורסם "בת הים הקטנה", סמלה של קופנהגן, בירת דנמרק: פסל של צעיר חטוב ונטול בגדים יושב על סלע בתנוחה המוכרת

התשובה הגברית (או ליתר דיוק, הנערית) לפסל בת הים הקטנה, סמלה של העיר קופנהגן: לפני ימים אחדים נחנך בדנמרק פסל של נער נטול בגדים היושב בתנוחה המוכרת על סלע גדול. אבל למי שחשב שמדובר בשידוך מצפה אכזבה: הפסל, שמכונה האן ("הוא" בדנית), מרוחק כ-50 ק"מ מבת זוגו – הוא ניצב סמוך לים בעיר אלסינור, בה מיקם שקספיר את עלילת המחזה "המלט". הפסל החדש מהווה גרסה אולטרה מודרנית לפסל המפורסם, שהוצב בנמל קופנהגן בשנת 1913. בעוד שהפסל המקורי עשוי ארד, ועם השנים קיבל את הגוון הירקרק האופייני, הפסל החדש – יצירה של האמנים העכשוויים הנחשבים אלמגרין ודרגסט, הפועלים מברלין ומלונדון – עשוי מאלומיניום בוהק במיוחד. ועוד מאפיין מבדיל אותו מהמקור: בעזרת טכנולוגיה הידראולית, הפסל ממצמץ בעיניו אחת לשעה.

המקור: פסל בת הים הקטנה, משקיף מאז 1913 על הנמל של קופנהגן

הפסל המקורי, בת הים הקטנה של הפסל אדוארד אריקסן (שהשתמש באשתו אלינה כמודל), עבר במהלך השנים לא מעט טלטלות ותהפוכות. ב-1964 חברי קבוצה רדיקלית ניסרו את ראשה של בת הים הקטנה; הראש המקורי לא נמצא מעולם, וראש חדש נבנה והורכב במקומו. ב-1984 נוסרה היד הימנית של הפסל, אולם היא נמצאה לאחר ימים ספורים וחוברה מחדש אל הגוף. ניסיון נוסף לערוף את הראש ב-1990 נכשל, אך הותיר חתך עמוק בצווארה של בת הים הקטנה.

ב-1998 שוב נערף ראשה של בת הים האומללה, אולם הפעם הוא הוחזר בשלום על ידי אלמונים וחובר מחדש. אבל השקט לא שב לשרור בממלכת דנמרק: ב-2003 חומר נפץ שהוטמן ליד הפסל העיף אותו מעל הסלע עליו הוא יושב, וב-2004 בת הים נעטפה בבורקה כמחאה על פתיחת המשא ומתן לצרף את תורכיה לאיחוד האירופי. בין לבין, הפסל סבל מהתזות צבע ותוספת של מיני חפצים ואביזרים בעלי אופי מיני… ועם לא די בכל אלה, ב-2010 הוסר הפסל ממקומו – הפעם באופן מכוון ומתוכנן – והוטס לשנחאי לצורך הצגתו בתערוכת אקספו.

נכון לעכשיו, בת הים הקטנה שבה למשכנה בנמל של קופנהגן, בתקווה שתישאר בשלמותה עוד שנים ארוכות. ונותר רק לקוות שבן זוגה החדש, "הוא", לא יעבור מסכת התעללויות דומה…


האם היית ביעד הזה?

 • 4

  כן הייתי

 • 2

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *