תפריט עמוד

דליפת הנפט במפרץ מקסיקו גדולה מכפי שחשבו

דליפת הנפט במפרץ מקסיקו גדולה מכפי שחשבו

דליפת הנפט במפרץ מקסיקו היא כמו מגיפה, ויעברו שנים עד שימגרו אותה, כך אמר הנשיא אובמה על האסון הסביבתי הגדול ביותר שפגע בארצות הברית. הערכות חדשות מדברות על קצב דליפה גדול בהרבה ממה ששיערו קודם

ממדיו של אסון הנפט במפרץ מקסיקו הולכים ומתבהרים, והנתונים החדשים מצמררים: מדענים מטעם ממשלת ארצות הברית מעריכים כעת כי קצב הדליפה עומד על 35,000 עד 60,000 חביות נפט גולמי ליום – 50 אחוזים יותר מההערכות הקודמות. פירוש הדבר שבכל יום נשפכים אל מי האוקיינוס בין חמישה לעשרה מיליון ליטרים של נפט. יש חשיבות רבה בידיעת הכמויות המדויקות של הדליפה על מנת שאפשר יהיה לתכנן דרכי פעולה יעילות לעצור את התפשטות הנפט.

 
 שוטפים את הנפט. עובדים במרכז להצלת ציפורים מנקים עוף ימי שנפגע בדליפה | צילום: IBRRC / flickr

הנשיא אובמה אמר אמש כי הוא מאמין שבתוך כמה שבועות ניתן יהיה לעצור 90 אחוזים מהנפט שממשיך להישפך אל מפרץ מקסיקו. בנאום לאומה אובמה אמר כי זהו האסון הסביבתי הגדול ביותר שפגע בארצות הברית. "בניגוד לרעידת אדמה או להוריקן, פה לא מדובר באירוע חד פעמי שגורם לנזק בתוך דקות ספורות או כמה שעות. מיליוני גלונים של נפט שממשיכים להישפך למפרץ מקסיקו הם כמו מגפה, ויעברו חודשים, ואפילו שנים, עד שנצליח למגר אותה". אובמה דחה את הטענות כי תגובת הממשל לאסון היתה איטית ואמר כי 30 אלף אנשים מארבע מדינות הוקצו כדי לטפל בעצירת ההתפשטות של הנפט ובניקיון האזורים הפגועים.

אסון הנפט במפרץ מקסיקו נגרם כתוצאה מדליפת נפט מסיבית באזור מפרץ מקסיקו. מקור הדליפה בהתפרצות של באר נפט תת ימית בחודש אפריל האחרון, אשר גרמה לפיצוץ באסדת קידוח נפט 60 ק"מ מדרום לחופי לואיזיאנה. בפיצוץ נהרגו 11 פועלים שעבדו על האסדה. מקור הדליפה הוא בעומק של 1,500 מטרים מתחת לפני הים, וכתם נפט מכסה כעת שטח של יותר מ- 6,500 קמ"ר. בנוסף, ישנה כמות גדולה של נפט בעומק הים שאינה נראית על פני השטח.

 
אנשי משמר החופים האמריקאי מקימים מחסומים צפים באזור הפגוע | צילום: U.S. Coast Guard / flickr

מומחים חוששים מאסון סביבתי מתמשך אשר יפגע בתעשיית הדיג במפרץ מקסיקו, בתעשיית התיירות בחופי האזור ובבתי הגידול של מאות מיני ציפורים. צוותים גדולים פועלים כיום במטרה לחסום את המפרצים ואת שפכי הנהרות באמצעות מחסומים צפים במים ומחסומי חול המוקמים לאורך חופי המפרץ. כמו כן, פעולות שונות מבוצעות על מנת לנסות לחסום את מקור הדליפה – עד כה בהצלחה חלקית בלבד. באר הנפט שנפגעה שייכת לתאגיד הבריטי הענק BP – חברת האנרגיה השלישית בגודלה בעולם – והתאגיד נטל על עצמו אחריות על נזקים עתידיים, אך הדבר אינו מונע ביקורות נוקבות המושמעות נגדו מצד ארגונים להגנת הסביבה.


האם היית ביעד הזה?

 • 1

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 1

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *