תפריט עמוד

גנים בוטניים וחממות – טבע מתחת לגג

מוזיאונים הם בחירה טובה ליום גשום, אבל לפעמים גם כשקר בחוץ אנחנו רוצים לראות קצת טבע. הנה כמה גנים בוטניים מקורים וחממות שישכיחו מכם את החורף האירופי או הניו יורקי. ויש אפילו אי טרופי שאפשר לבלות בו כשבחוץ יורד שלג


בריטניה 

קיו גרדנס בלונדון
הגנים הבוטניים המלכותיים משתרעים על פני 480 דונם של חממות, מבנים היסטוריים, מדשאות וגינות מעוצבות, על גדת נהר תמזה בדרום-מערב לונדון.

הגנים נוסדו במאה ה־18 והוסבו לגן בוטני לאומי במאה ה־19. את עיקר הפרסום הביא להם סר ג'וזף בנקס, שהיה אחד ממלוויו של קפטן קוק במסעותיו באוקיינוס השקט ואחר כך מנהל הגנים בקיו. בנקס הפעיל אספנים שהביאו צמחים, מקצתם לא מוכרים במערב, מכל רחבי העולם. גולת הכותרת של הגנים היא בתי הזכוכית הויקטוריאניים שבמרכזם, שבהם צמחים טרופיים. בחממות שוררת טמפרטורה של 28 מעלות והניגוד בין החורף האנגלי הקודר לפרחים הטרופיים והאקזוטיים מושך מבקרים רבים. החממה המפורסמת ביותר היא "בית הדקלים", בה מוצגים עצי דקל ענקיים. חממות נוספות הן חממת הנסיכה מוויילס (Princess of Wales Conservatory), בה שוררים עשרה סוגי אקלים שונים הנשלטים בידי מחשב, וחממת חבצלות המים, הפעילה בין אפריל לאוקטובר בלבד.
אתר אינטרנט

פרויקט עדן, קורנוול, אנגליה
בפרויקט "עדן" בחבל קורנוול בדרום מערב אנגליה נעשה מאמץ לשמור על איזון מתמשך בין פרויקט מדעי-בוטני, לבין בידור לקהל רחב. במהלך החורף חונכים ב"עדן" זירת החלקה על הקרח. בכל אחד מסופי השבוע מתקיימות במקום מסיבות שכוללות תהלוכות לפידים, הופעות של ליצנים ומוזיקה לריקודים. הפעילות הזו, שנועדה להגדיל את מספר המבקרים, לא נחשבת חריגה באתר "עדן".

ביקור ב"עדן" הוא חוויה מרתקת גם עבור מי שאינו חובב נלהב של קקטוסים זעירים, שהובאו במיוחד מהרי האנדים בפרו, או של שרכים ירקרקים שגדלים רק על מורדות ההרים בסומטרה. פרויקט עדן יצר שילוב בין בוטניקה לפארק שעשועים. המקום מתאים במיוחד לבילוי חמים ונעים, באקלים טרופי, בימי החורף הקרים. בועות הפלסטיק הענקיות שהוצבו במחצבה הנטושה שפעלה במקום, נראות כתחנת חלל עתידנית. מבקרים מגיעים למקום, קודם כל כדי לראות את הבועות האלה. רק אחר כך הם מתחילים להתעניין בצמחים שגדלים בתוכן.

במקומות בהם הצמחייה סבוכה קל לשכוח שנמצאים בחלל סגור בחלקה הצפוני של אירופה. המטייל מטפס במעלה שביל המוביל למפל, מזיע ומתנשף בלחות, צועד בין עצי דקל ובלב צמחייה טרופית סבוכה עד שלפתע הוא מגיע לתקרת פלסטיק שקופה ונוצצת. בחוץ, הוא רואה לפתע אנשים קפואים, רצים בגשם אנגלי מעצבן.

מנהלי האתר אמנם מתעקשים שהוא לא הוקם למטרות רווח אלא כמכשיר חינוכי ולעידוד שימור הסביבה, אבל כיוון שעדן היא אחת האטרקציות הגדולות ביותר בדרום אנגליה, שמשמשת מוקד משיכה לרוב התיירים שמגיעים לאזור, הערך הבידורי והרווחים או ההפסדים הכלכליים שלו משמעותיים מאוד. 
אתר אינטרנט

אמסטרדם
דה הורטוס, אמסטרדם
הפופולריות של חממות טרופיות אינה מוגבלת רק לאנגליה. בכמה בירות באירופה מטפחים בשנים האחרונות את חממות הגנים הבוטניים. "דה הורטוס" בלב אמסטרדם הוא דוגמא מצוינת. בחורף קשה למצוא שולחן פנוי בבית הקפה שצמוד לחממת הגן הבוטני. מראה העצים הגדולים, מאחורי זכוכית בלב העיר, יחד עם קפה מעוצב יפה, שמציע עוגות נהדרות מושך לכאן המון לקוחות. בחממה עצמה הצפיפות קצת פחות מורגשת. שביל מתכת מאפשר לטפס לחלקה העליון של החממה, משם אפשר להביט על הצמחייה מגובה הצמרות. קרוב לכניסה כולם עדיין לבושים במעילים, ההליכה בשביל מלווה בהתפשטות הדרגתית. החום והלחות כופים על המבקרים להוריד שכבה אחר שכבה מבגדי החורף. סמוך ליציאה מתגודדים כמה ילדים מיוזעים, סמוקי לחיים בחולצות קצרות. הם ממלאים שאלון על הצמחייה במקום, מנסים להבין מה הובא מאיזו ארץ. הולנד היתה פעם אימפריה ימית וגם כאן אוהבים להראות עד כמה טובים עדיין הקשרים עם מושבות לשעבר כאינדונזיה. דה הורטוס הוא אחד הגנים הבוטניים הותיקים באירופה והוקם כבר בשנת 1638. כיום יש בו 6,000 צמחים ומחקרים מדעיים עדיין נערכים במסגרתו במשך כל השנה.
אתר אינטרנט 


וינה
בית הדקלים של וינה
במרכז וינה, ליד מוזיאון אלברטינה, ניצבות שתי חממות ענקיות, עשויות מתכת וזכוכית. כאן הלכו כבר צעד נוסף קדימה. עצי הדקל אמנם פזורים ברחבי החממה וצמחים טרופיים גדלים ביניהם, אבל החום והלחות ממוזגים יותר. בית הקפה והמסעדה פועלים כאן בתוך החממה ולא לצידה. הצמחייה נהפכה לחלק מן הדקורציה של המקום היוקרתי. הכניסה והסיור במקום אינם עולים כסף אבל המשקאות והעוגות לא זולים במיוחד. ביום גשום, כאשר מוצגי המוזיאון הסמוך משרים אווירת כבדות, החממה הגדולה הזו היא אחד ממקומות המפלט הנעימים ביותר בעיר. 
אתר אינטרנט

פריז
ז'רדן דה פלאנט
הגנים הבוטניים שוכנים בלב פריז, והכניסה אליהם חופשית. בלב הגן ניצבות שתי חממות המחקות שני אזורי אקלים – החממה המקסיקנית מטפחת צמחי מדבר, והחממה הטרופית מדמה תנאים של יער גשם עם עצי בננה. לצד החממות יש גן אלפיני המציג לפני המבקרים אלפיים צמחים ממורדות האלפים, הפירנאים וההימלאיה. בסמוך לחממות פועלים גן החיות ומוזיאון הטבע.
אתר אינטרנט


ניו יורק
הגן הבוטני של ניו יורק ברובע ברונקס
חממת אניד האופט (Enid Haupt Conservatory) בלב הגן הבוטאני של ניו יורק ברובע ברונקס היא מבנה הזכוכית הויקטוריאני הגדול ביותר בצפון אמריקה. במרכזה מתנוססת כיפת זכוכית ענקית בגובה שלושים מטר ובתוכה צומחים עצי דקל באקלים טרופי. החממה נבנתה ב-1902 בהשראת אחיותיה האנגליות וזה ניכר היטב במבנה החיצוני ובתכנון הפנימי. יש כאן עשרה אזורי אקלים שונים שמציגים למבקרים במשך כל השנה צמחייה טרופית לצד צמחי מדבר ואזורי אקלים אחרים. במרכז החממה בריכה יפה עם דגי זהב ובחלק החיצוני יש בריכה נוספת, בה משתקף מבנה הזכוכית כולו.
חממה נוספת, קטנה יותר, אפשר למצוא בגן הבוטני של ברוקלין, בו פורח באביב גן יפני יפהפה.

ברלין
הגן הבוטני של ברלין
בגן הבוטני הענק של ברלין, שגילו למעלה ממאה שנה, מגדלים עשרים אלף מיני צמחים שונים מרחבי העולם ב-16 חממות גדולות ומלאות בצמחים אקזוטיים. כל אחת מן החממות מוקדשת לאזור אקלימי אחר ונשמרות בה טמפרטורות שונות, האופייניות לו.
אתר אינטרנט

האי הטרופי ליד ברלין
מקימי האי הטרופי השוכן כ-50 קילומטר מדרום-מזרח לברלין הגדילו לעשות. כאן לא הסתפקו בגן בוטני בחממה מקורה המספקת מחסה מפני הגשם. הם יצרו בועה מושלמת של ניתוק, אי טרופי מקורה שכולל יער גשם, מפרץ קטן וחוף ים חולי ואפילו כפר טרופי עם מבנים מבאלי, בורנאו, תאילנד וסמואה. ביער המקורה יש למעלה מ-30,000 עצים, צמחים טרופיים בהם צמחים טורפים וביצת מנגרובים. הטמפרטורה השוררת באי נעה בין 30-25 מעלות, מה שמבטיח שגם כשיורד שלג בחוץ, הנופשים באי מבלים את זמנם בין טבילה בים, שלמימיו טמפרטורה קבועה של 28 מעלות, לגלישה במגלשות המים או לרחצה בלגונה המעוצבת בסגנון באלינזי, שטמפרטורת המים בה עומדת על 32 מעלות.
אתר אינטרנט

ישראל
אוטופיה, קיבוץ בחן
גם לנו בישראל יש חממה מרשימה עם מגוון צמחים טרופיים, בה ניתן לבקר בימי הגשם המעטים ולמצוא מפלט מהסערה שבחוץ. פארק הסחלבים אוטופיה בקיבוץ בחן אמנם מיצב עצמו כאטרקציה לכל המשפחה, אבל הוא בהחלט מתאים גם לביקור נטול ילדים, במיוחד באמצע השבוע. חלקו המרכזי של הפארק הוא חממת הסחלבים, המשתרעת על 4,000 דונם ובה גדלים כ-20,000 סחלבים לצד צמחים טרופיים נוספים, בהם מיני דקלים ושרכים וצמחים טורפים. בחממה כמה מפלסים והטיול בה נעשה בין צוקים, בריכות ומפלי מים שנועדו ליצור תחושה של טיול ביער גשם. בנוסף, מעופפים בשטח החממה בעלי כנף, טרופיים יותר ופחות.
אתר אינטרנט

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

הים הקריבי - בוקאס דל טורו

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *