תפריט עמוד

בעקבות הסערה: פסל אישה מרשים נחשף באשקלון

בעקבות הסערה: פסל אישה מרשים נחשף באשקלון

פסל בן כאלפיים שנה התגלה באשקלון בעקבות התמוטטות המצוק הימי. רשות העתיקות: זוהי נורת אזהרה לסכנת הקריסה של ערי החוף העתיקות בישראל

פסל אישה מרשים מהתקופה הרומית, בן כ-2000-1800 שנה, התגלה באשקלון, יום לאחר הסערה הגדולה שפקדה את הארץ בתחילת השבוע. הפסל התגלה מצפון למלון הולידי אין באשקלון על ידי עובר אורח, שמיהר לדווח על התגלית לרשות העתיקות. הפסל הוצא מהים בסיוע טרקטור שופל והועבר למחסני אוצרות המדינה להמשך מחקר. לדברי ד"ר יגאל ישראל, ארכיאולוג מחוז אשקלון ברשות העתיקות, "הפסל התמוטט אל הים בעת קריסת המצוק הימי העתיק כתוצאה מהסערה. קריסת המצוק הביאה גם להרס בית מרחץ ופסיפסים ששכנו בתוך המצוק במשך מאות רבות של שנים".

פסל השיש הלבן, בגובה 1.20 מ' ובמשקל של כ-200 ק"ג, בדמותה של אישה לבושה טוגה ונועלת סנדלים, נמצא כשהוא ללא ראש וללא ידיים. נראה שהוא ניזוק כבר בתקופה העתיקה. "הפסל יפהפה ומרשים מאוד, אבל דרך חשיפתו – בהתמוטטות המצוק העתיק, היא נורת אזהרה מהבהבת לסכנת הקריסה של ערי החוף העתיקות בישראל, עליה אנו מתריעים מזה זמן רב", אמר קובי שרביט, מנהל היחידה לארכיאולוגיה ימית ברשות העתיקות. הוא הוסיף כי הסופה האחרונה גרמה נזקים אדירים ובלתי הפיכים לעתיקות לאורך ערי החוף – בין השאר, בקיסריה, באשדוד ובאשקלון, וקרא למדינה להקצות משאבים להגנת המצוק הימי, לפני שנכסי מורשת נוספים יאבדו לנצח.


האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *