תפריט עמוד

בעלי חיים בנגב: המדבר חי

בעלי חיים בנגב: המדבר חי

הם זוחלים, עפים, דוהרים ויורקים. אין טעות גדולה יותר מן ההנחה השגויה שהמדבר ריק. אנחנו כאן כדי להציג לכם את המגוון העצום של בעלי החיים שאפשר לראות באזור הנגב. הנה בעלי החיים הדרומיים ויש להם לא מעט גאווה מקומית. נא להכיר

אזור מדברי מתעתע תמיד לחשוב כי אין בו כמעט חיים. אבל יש גם יש: באזור מכתש רמון שוכנים יונקים ועופות, זוחלים וחרקים, שמוצאם בסוואנות של אפריקה, במרכז אסיה, בסהרה ובחצי האי ערב. במקום זה הוחל לפני כמה שנים? בפרויקט השבתו של הפרא – חמור בר אסייתי – אל נופי הארץ, ואחריו הושב גם הראם הלבן. 

היונקים האופייניים למכתש רמון מלבד הפראים והראמים, שמאז השבתם לאזור הולכים ומתרבים, הם כל קודם כל היעל הנובי וצבי המדבר. מלבדם נמנים עם שוכני המכתש גם נמר (אחד המקומות היחידים בארץ שעדיין יש בו נמרים), קרקל, צבוע, זאב, שועל מצוי, שועל חולות ושועל צוקים בעל זנב מפואר, שפן הסלעים ומכרסמים שונים הכוללים את פסמון המדבר, נמנמן הסלעים והקוצן הזהוב, שניכר בזיפים הקוצניים המכסים את גופו הקטן, ועוד. 

בבעלי הכנף שחיים באזור המכתש אפשר למצוא את הנשרים, המקננים בצוקים גבוהים ומבודדים, את הקוראים, שממעטים לעוף בשל משקלם וכנפיהם הקצרות, וכן את החוברה, המצויה בסכנת הכחדה, ואת קטת כתר, שהזכר שלה נושא מים שהוא סופג בנוצות החזה שלו ומביאם לגוזלים שבקן. עוזניית הנגב היא דורס גדול שנכחד מהאזור, אך מקווים כי פרטים של המין הזה יגיעו מאזור ערב הסעודית לחדש ימיהם כאן כקדם. 

בזוחלי האזור אפשר למצוא את הצפעון השחור, נחש ארסי וייחודי לישראל ולסיני, ואת השפיפון והאפעה, הארסיים גם הם. חרדון-הצב המצוי, שאורך גופו מגיע ל-75 סנטימטר ומשקלו לשלושה קילוגרם, אופייני מאוד לאזור. אחד החרקים המעניינים שנראים במכתש הוא הכושן הארסי – חגב שחור עם נקודות צהובות, שהארס האגור בגופו קשור לצמחים שמהם הוא ניזון. מי שרוצה לראות כמה מבעלי החיים הללו, ולא ראה מספיק בשטח הפתוח, ימצא את מבוקשו בחי-רמון, פינת החי של מצפה רמון.

האם היית ביעד הזה?

 • 59

  כן הייתי

 • 16

  לא, אבל מתכנן

 • 23

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *