תפריט עמוד

בעין המצלמה: אירועי השנה בצילומי עיתונות נבחרים

בעין המצלמה: אירועי השנה בצילומי עיתונות נבחרים

אירועים עולמיים ואזוריים בעין המצלמה: הזוכים בתחרות בינלאומית לצילומי עיתונות יוצגו בתל אביב לצדם של צילומי עיתונות מקומיים

זו השנה התשיעית שבה יוצגו בישראל, זו לצד זו, שתי תערוכות של צילומי עיתונות, האחץ מקומית והשנייה עולמית. הצגת שתי התערוכות – "עדות מקומית" ו-World Press Photo – בחלל משותף מאפשרת זווית התבוננות מרתקת על אירועים בעולם ובאזורנו, כפי שנתפסו בשנה האחרונה בעדשות המצלמות של טובי צלמי העיתונות.

צילום של ליאור פתאל מתוך "עדות מקומית"

התערוכה העולמית לצילומי עיתונות, World Press Photo, המוצגת מדי שנה בכמאה ערים מרכזיות ברחבי העולם, בהן תל אביב, והיא זוכה למיליוני מבקרים. השנה הוגשו לתחרות המקדימה 108,059 צילומים שצילמו 5,691 צלמים מרחבי העולם. חבר שופטים בינלאומי, המורכב מאנשי מקצוע בתחום, בחר את 200 התמונות הזוכות בקטגוריות השונות, והן אלו המרכיבות את התערוכה. התמונות מציגות מבט גלובלי, חוצה תרבויות וגבולות, אודות נושאים והתרחשויות בשנה שחלפה במגוון תחומים. התמונה הזוכה לשנה החולפת היא תמונת פורטרט עוכרת שלווה שצילמה ג'ודי ביבר מדרום אפריקה עבור השבועון טיים (ראו למטה). בתמונה נראית ביבי איישה, צעירה אפגנית בת 18 שפניה היפות הושחתו על ידי הטאליבן כעונש על שברחה מבית בעלה. יו"ר חבר השופטים הבינלאומי, ג'רי בארנט, אמר על התמונה כי "יש לה פוטנציאל להפוך לאחת מהתמונות הנדירות הללו, שכמישהו מזכיר 'אתה יודע, התמונה של הבחורה…' אתה יודע בדיוק על איזה תמונה הוא מדבר".

תמונת השנה: צילום של ג'ודי ביבר – צעירה אפגנית שפניה הושחתו בידי הטליבן

התערוכה הישראלית לצילומי עיתונות "עדות מקומית" נותנת מדי שנה במה לצילום עיתונאי בישראל וברשות הפלשתינית. בדומה לתערוכה העולמית, גם "עדות מקומית" היא תוצאה של תחרות מקדימה, הפתוחה לצלמי עיתונות מקצועיים בתחומים השונים. מתוך כ-8,000 צילומים שהוגשו השנה על ידי כ-400 צלמים, חבר השופטים בחר כ-250 צילומים בתשע קטגוריות: חדשות, חברה וקהילה, דת ואמונה, אורבניזם, תרבות ואמנות, טבע וסביבה, ספורט, חיי יום-יום ודיוקנאות.

משה קצב והפמליה, צילום של אוהד צויגנברג מתוך תערוכת "עדות מקומית"

לצד התערוכות הללו תוצג תערוכה העוסקת במחאה ואוהלים, ובמרכזה צילומים נבחרים ממחאת הדיור שסחפה את המדינה בקיץ האחרון, לצד צילומים ממחאות אוהלים אחרות, שנצרבו בתודעה הקולקטיבית הישראלית, בהן המאבק ב"כיכר הלחם" משנת 2002 ומאהל המחאה של בני משפחת שליט.

תערוכת צילומי העיתונות העולמית והמקומית תוצג מ-14 בדצמבר 2011 עד 28 בינואר 2012, במוזיאון ארץ ישראל, רחוב לבנון 2, רמת אביב, תל אביב.


האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *