תפריט עמוד

ארצות הברית מכריזה על שטח ימי מוגן באוקיינוס השקט

ארצות הברית מכריזה על שטח ימי מוגן באוקיינוס השקט

ארצות הברית הכריזה על הקמת שטח ימי מוגן בטריטוריה שלה באוקיינוס השקט ובכך יצרה את השטח הימי המוגן הגדול ביותר בעולם בו חל איסור על דיג מסחרי וכרייה

סך השטח הימי המוגן שסביב האיים המרוחקים באוקיינוס השקט, הנמצאים בטריטוריה של ארצות הברית, הוא 500 אלף קמ"ר והוא כולל בתוכו גם את שקע מריאנה (Mariana) שהוא השקע העמוק ביותר מבין השקעים הידועים בקרקע האוקיינוס השקט ובעולם כולו. האיים שנמצאים בשטח הם המרוחקים ביותר מריכוזי האוכלוסייה בעולם ומתחת לפני הים באזורים אלה נמצא הגיוון הביולוגי מהגדולים בעולם, הרי געש תת ימיים ובריכות גופרית תת ימיות שנחשבות לתופעה ייחודית בעולם כולו. קבוצות שימור הסביבה ברכו על יוזמת ההגנה, אך הזכירו כי אם לא ייעשו במקביל צעדים לרסן את שינויי האקלים, היוזמה תהיה חסרת משמעות.

ההגנה על השטח הימי תתבצע על ידי הקמתם של שלושה אתרים לאומיים בטריטוריות אמריקאיות שונות באוקיינוס השקט. הם יכללו את שקע מריאנה וקשת ארוכה של הרי געש תת ימיים לאורך שרשרת איי מריאנה, בין יפן מצפון ופפואה ניו גיני מדרום, שוניות אלמוגים סביב האיים הצפוניים ביותר באיי מריאנה ושמונה איי אלמוגים ושוניות אלמוגים נוספות.

בשרשרת איי מריאנה נמצאים איים כמו סאיפן (Saipan) וטיניאן (Tinian), שהיו בעלי תפקיד משמעותי בזמן מלחמת העולם השנייה, וגואם שבשטחה נמצא גם היום בסיס צבאי אמריקאי גדול. אי האלמוגים ג'ונסטון, שגם הוא יקבל עכשיו הגנה, שימש בעבר כאתר אחסון למצבורי נשק כימי.

לדברי ג'יימס קונפטון, היועץ לענייני סביבה של נשיא ארצות הברית, האתרים הלאומיים יוקמו באופן "שיכבד את צרכי הביטחון הלאומי בעוד הוא מבטיח חופש תנועה לכל כלי התחבורה הימיים בהתאם לחוק הבינלאומי, ובצורה שתאפשר לצבא ארצות הברית להיות נייד ומוכן בכל עת".

הקמת האתרים הלאומיים החדשים תגן על שקע מריאנה, שמגיע לעומק של 11 ק"מ, מפני חיפוש וחציבת מינרלים. באזורי האלמוגים יחול איסור מוחלט על דיג מסחרי במרחק של 50 מיילים ימיים מהחוף.

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

לאן נעלמו הכוכבים?

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *